Peugeot e-208 vyhrál Eco energy Rally Bohemia

Elektrický Peugeot e-208 absolvoval na ECO energy Rally Bohemia svou českou premiéru. Tým Peugeot CZ složený z Jana Novotného a Petra Jakuševa podal strhující výkon a získal hned tři zlaté poháry: v pořadí konstruktérů, v kategorii elektromobilů i jako absolutní vítěz.

Rally pro vozy s alternativními typy pohonu jsou příležitostí představit nové technologie, předvést kvality těchto vozů i vzbudit zájem veřejnosti. Tyto soutěže bývají součástí klasických rally, ale na rozdíl od nich zde mohou startovat posádky z řad široké veřejnosti, a to bez jakékoli licence či speciálního tréninku. ECO energy Rally Bohemia se jakožto součást Rally Bohemia jela už třetím rokem.

Letošní startovní pole vozů s alternativním tvořilo 30 přihlášených posádek, z nichž 25 v kategorii elektrických vozů. Z 16 zúčastněných automobilových značek se 7 ucházelo o pohár výrobců. V kontextu této konkurence se odehrála i premiéra elektrického Peugeotu e-208. Hlavní roli v ní dostal vůz, který je prvním a zatím jediným exemplářem svého druhu v Česku. Za jeho volant usedl šéfredaktor MOTORVIZE.cz, Jan Novotný.

Tým nazvaný Peugeot CZ a jeho vůz Peugeot e-208 se startovním číslem 10 odstartovaly ECO energy Rally Bohemia ve čtvrtek 9. července večer z Mladé Boleslavi. První etapu dojela mladá posádka na druhém místě. Po celý druhý den drželi optimální tempo a vyvarovali se chyb, což je posunulo do vedení. Celkové první místo pak i navzdory tlaku soupeřů udrželi až do samého konce rally a v neděli si tak na slavnostním ceremoniálu na náměstí v Mladé Boleslavi převzali nejcennější poháry. Získali první místo v kategorii elektromobilů, absolutní prvenství a značce Peugeot zajistili pohár konstruktérů.

„Na ECO energy Rally Bohemia byl vidět značný posun oproti předchozím ročníkům. Ze soutěže se postupem času stal boj o co nejvyšší možnou přesnost jak na tratích zkoušek pravidelnosti, tak na přejezdech. Hlavní bylo neudělat chybu a držet tempo, což se nám dařilo. Nebylo jednoduché startovat už od pátečního odpoledne jako první, se všemi soupeři v zádech. Naštěstí jsem měl k dispozici dvě velmi důležité opory. Tou první byl Peugeot e-208, který vzhledem k zástavbě rozumně velké baterie (50 kWh) a reálnému dojezdu přes 300 km ani na více než 700 km dlouhé soutěži nepředstavoval žádné starosti navíc. Druhou oporou mi byl můj spolujezdec, který naši účast podržel a dal naší posádce základ pro úspěšné absolvování soutěže,“ řekl po skončení rally jezdec Jan Novotný.

Výsledek si pochvaloval i Honzův spolujezdec Petr Jakušev, redaktor motorvize.cz: „Naše posádka zvítězila po více než 300 soutěžních kilometrech o necelých 14 vteřin (139 trestných bodů), což jen dokazuje sílu konkurence a velmi vyrovnaný boj až do konce soutěže.“
Peugeot 208 si tak po titulu Auto roku 2020 připsal na svůj seznam další ocenění.

Následujícím vozům Peugeot e-208, které postupně dorazí do ČR, stejně jako dalším elektrickým modelům značky Peugeot tak poskytl skvělé „entrée“.