Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Petr Dufek představil nejnovější svoji publikaci ke 120 letům motorsportu

V úterý se v prostorách autosalonu Škoda společnosti Auto Opat v Nupakách u Prahy uskutečnila prezentace nové knihy Petra Dufka Škoda Motorsport – 120 let na závodních tratích. Zúčastnili se jí představitelé společnosti Škoda Auto i bývalí jezdci. Vystaveny byly rovněž závodní speciály Škoda Sport, Škoda 200 RS a Škoda Fabia Rally2 Evo.

Hosty přivítal vedoucí prodeje firmy Auto Opat pan Petr Mansfeld. Petr Dufek potom představil publikaci, věnovanou výročí 120 let sportovních aktivit naší nejvýznamnější automobilky.


Na samotném počátku stála účast motocyklisty Narcise Podsedníčka v dálkové jízdě z Paříže do Berlína, do níž nastoupil 27. června 1901. Další důležité mezníky představovaly prvenství Václava Vondřicha v klání Coupe Internationale ve francouzském Dourdanu v roce 1905, pozoruhodné výsledky modelů Škoda Popular a Rapid v předválečných ročnících Rallye Monte Carlo, start ve čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans 1950, triumf v mistrovství Evropy cestovních automobilů 1981 a samozřejmě i tituly světových šampionů v automobilových soutěžích z let nedávno minulých.


Autor zároveň poděkoval všem, kteří se na vzniku díla podíleli, ať už osobním svědectvím, nebo poskytnutím vzácných archivních materiálů.


V dalším průběhu vyzpovídal moderátor Vladimír Dolejš legendární postavy závodění s okřídleným šípem: Oldřicha Horsáka, Miloslava Zapadla a Ladislava Křečka. Znova tak ožila bohatýrská doba padesátých až osmdesátých let minulého století, kdy si škodovky vydobyly nehynoucí slávu v ikonických podnicích Tour d´Europe, Alpská Jízda, Rallye Monte Carlo, Rallye Akropolis a mnoha dalších. Všichni tři svorně uvedli, že za jejich úspěchy vždy stály vysoká technická úroveň vozů i perfektní práce celého závodního oddělení.Oldřich Horsák, kterému bude v září 89 let, se ve své „dvoustovce“, kterou dnes vlastní Stanislav Kafka zavzpomínal na dobu, kdy vůz vyvíjeli a závodili s ním. Byl to pro nás svátek, vidět „admirála“ po mnoha letech, navíc stále ve skvělé kondici.Kniha na 220 stranách mapuje historii motoristického sportu od doby motocyklů a automobilů Laurin Klement až po současné úspěchy vozu Škoda Fabia R5. Obsahuje mj. 140 černobílých fotografií (+ desítky menších obrázků) a přes 80 barevných snímků. Petr Dufek, který je autorem mnoha knih z prostředí automobilového sportu, je zárukou poutavého čtení, které potěší každého příznivce automobilového sportu. Kniha zároveň představuje mistry volantu, kteří pro škodovku sbírali vavříny po celém světě. (Škoda jen, že se bohužel nedostalo na všechny). Odborný dohled provedl Michal Velebný, který ví o závodních škodovkách a laurinkách snad úplně všechno. Součástí knihy jsou umístění Škoda v první desítce mistrovství světa.


Knihu Škoda Motorsport – 120 let na závodních tratích nyní očekává oficiální křest v rámci 48. ročníku Rally Bohemia. Zájemci mohou publikaci objednávat na adrese
vydavatelstvi@sport-press.czO občerstvení hostů se starala půvabná Jana Štiavnická ze společnosti Autoopat, která poskytla důstojné prostředí k prezentaci unikátní publikace.
PR + JL 8.6.2021

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar