Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Milé překvapení - pozdrav z Maďarska

Zhruba od roku 1973 se na našich rallye začal objevovat nejlepší maďarský soutěžní jezdec všech dob Attila Ferjancz, přezdívaný „čabajka“. Jeho kariéra byla spjata především s vozy Renault, v závěru s Audi a Lancia.

Spolu s ním přijížděl do tehdejšího Československa novinář a fotograf Andras Fekete, s nímž jsme se záhy blíže seznámili a prožili společně hodně nezapomenutelných okamžiků. Od té doby nás také spojuje přátelství, i když po skončení Ferjanczovy kariéry jsme se už moc neviděli. Náhoda tomu chtěla, že jsme se potkali asi před sedmi lety na Ennstal Classic a poté ještě jednou. Jak jsme zjistili, z rallye se přeorientoval na veterány, začal vydávat v Maďarsku časopis Retromobile o historických vozidlech a sám také vlastní dva kousky – Sunbeam Alpine (1961) a Rover P5B Coupe (1972).
Nyní objevil naše stránky, a protože se na nás s otcem také dobře pamatoval, ozval se. Musíme přiznat, že nás to mile překvapilo a hned jsme si vybavili jednu z rychlostních zkoušek Rallye Škoda – šotolinový úsek přes osadu Skuhrov u Lomnice nad Popelkou. Tehdy bylo také velké horko a v malé hasičské zbrojnici, z níž vytáhli historickou stříkačku, se začalo točit pivo. To našemu maďarskému kolegovi tak zachutnalo, že si dával jedno za druhým…až na louce usnul a nezbudily ho ani soutěžní automobily. Naštěstí se tehdy jela tato zkouška třikrát, takže se prospal, my jsme mu dodali fotky a Andras byl spokojený.
Ještě dodejme, že Attila Ferjancz startoval mj. s vozy Renault 8, 12, 17, Alpine, R5, R5 Turbo, Audi 90 Quattro a Coupe Quattro a skončil s Lancií Delta. V roce 1981 dojel druhý za Droogmansem, když doplatil za penalizaci za předčasný start do rychlostní zkoušky, o rok později se super jízdou dostal z devátého na první místo a v roce 1983 ujel jen pár metrů. Vítězství zopakoval ještě v roce 1987 s Audi 90 Quattro a zároveň se mu podařilo vyhrát ještě Barum rallye. Posledním velkým úspěchem bylo třetí místo v Barum rallye 90 s Lancií Delta.V loňském roce oslavil Ferjancz šedesáté narozeniny.

Jindřich Lasík, 24.7.2007

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar