Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

MOTO GUZZI V85 TT do jakéhokoliv terénu

Téměř století tradice, vášně a velkých obchodních i sportovních úspěchů; téměř století skvostných motocyklů, vyráběných ve městě Mandello del Lario, kombinujících nejlepší techniku s prvotřídními italskými výrobními technologiemi, což jsou hodnoty značky Moto Guzzi od roku 1921.

Zkratka TT, která je tradiční součástí historie Moto Guzzi, se k modelu V85 ideálně hodí. Znamená totiž „tutto terreno“, tedy jakýkoli terén. Motocykl je zaměřen na cestování v nejpůvodnější podobě a evokuje touhu po pouštních dobrodružstvích, jakým byla Rallye Paříž-Dakar. Africká soutěž dosáhla vrcholu své slávy na konci 80. let minulého století. V hlavní roli byli jezdci, kteří se snažili překonávat přírodní překážky i své vlastní limity. Kompas, itinerář a hodinky byly jedinými navigačními nástroji k dojetí do cíle soutěže u Růžového jezera (Lac Rose), které pro mnohé zůstalo pouhým snem. Cílem nebylo pouze soutěžit, ale také objevovat jedinečná místa, což jsou hodnoty, které chce model V85 TT znovu vrátit do každodenního života.

Moto Guzzi V85 TT je novým a originálním terénním motocyklem, který kombinuje stylové prvky, připomínající zlatou éru motocyklových dobrodružství s konstrukcí a funkčností moderního cestovního endura. V85 TT osloví jezdce, kteří stále ještě sní o Dakaru a hledají motocykl, který by vnesl dobrodružného ducha také do jejich každodenního cestování.

Zásadními znaky konceptu projektu V85 TT jsou jednoduchost, snadnost ovládání a praktičnost, tady hodnoty, které byly typické pro endura 80. let.

Jeho design snoubí vyspělou techniku a funkčnost s typickými znaky motocyklů Moto Guzzi, které zaručují odolnost a dlouhou životnost. Touha po jednoduchých tvarech je zřejmá. Model V85 TT bez jakékoli kapotáže je definován liniemi své palivové nádrže, bočními panely a předním blatníkem. A samozřejmě i zcela novým dvouválcem do V/90°.
Motocykl je komfortní i při jízdě ve dvou a dokonce i při maximálním zatížení. Ochranu proti proudícímu vzduchu zajišťuje čelní štít z tmavě tónovaného akrylátového skla, jehož tvary byly optimalizovány v aerodynamickém tunelu. Dvojice krytů rukou na řídítkách chrání končetiny jezdce před špatným počasím a chladem. Design palivové nádrže s objemem 21 litrů (dojezd více než 400 km) se vrací zpět k tradici motocyklů Moto Guzzi vybavených pro africká dobrodružství a zaujme pečlivě zpracovanými detaily, jako jsou drážky na přední části a vybrání nad hlavami válců motoru, která vypadají, jako by byla vytvořena samotným vidlicovým dvouválcem. Sedlo je 830 mm nad zemí a umožňuje snadný kontakt nohou s povrchem pro optimální ovladatelnost při manévrování na místě. K tomu přispívá také kompaktní konstrukce spodní části motocyklu a snížení hmotnosti motocyklu na pouhých 208 kg (hmotnost bez provozních náplní). Vysoký přední blatník a krásný dvojitý přední světlomet rovněž odkazují na historii značky Moto Guzzi. Tato elegantní a funkční řešení měly již modely NTX 650 z roku 1996 a Quota 1000 z roku 1989.


Brzdová soustava nejvyšší kvality je tvořena dvěma ocelovými kotouči s průměrem 320 mm vpředu s dvěma radiálně uloženými brzdovými třmeny Brembo se 4 protilehlými pístky a propojena s čerpadlem na řídítkách tlakovými hadicemi, opletenými kovem. Vzadu je ocelový brzdový kotouč s průměrem 260 mm a dvoupístkovým plovoucím třmenem. Brzdová soustava je vybavena systémem ABS společnosti Continental s několika provozními režimy. Paprsková kola jsou vybavena 17“ a 19“ pneumatikami s rozměry 150/70-17, resp. 110/80-19, které uspokojí fanoušky terénní jízdy.

Nový motor pro budoucnost

V modelu V85 TT slaví premiéru nový motor Moto Guzzi. Jeho uspořádání odpovídá všem ostatním modelům Moto Guzzi ze současné nabídky. Vzduchem chlazený, napříč uložený dvouválec s válci do V/90°, ventilovým rozvodem OHV a dvěma ventily na válec navazuje na hrdou tradici „orla“ z Mandella. Motor má objem 853 cm3 díky vrtání a zdvih 84 x 77 mm. Nejmodernější motor ze současné produktové řady se může pochlubit specifickým výkonem téměř 100 k/l objemu. Díky zcela nové konstrukci a použití materiálů, určených obvykle pro závodní motocykly, jako je titan, poskytuje nová „osmsetpadesátka“ výkon 80 k a může se pochlubit točivým momentem 80 N.m při 5000 min-1, přičemž 90 % je k dispozici již při 3750 min-1. Jedná se o první motor Moto Guzzi s malým blokem, který snadno dosahuje 8000 ot/min-1.

Jedním z výjimečných znaků motoru Moto Guzzi je ventilový rozvod s hliníkovými válečkovými zdvihátky a vahadly ovládanými rozvodovými tyčemi. Použití titanových sacích ventilů s průměrem 42,5 mm, jejichž hmotnost je poloviční v porovnání s ocelovými, umožnila mnohem radikálnější časování ventilů ve prospěch nejvyššího výkonu

Pro snadnější a bezpečnější jízdu představuje Moto Guzzi tři různé jízdní režimy pro model V85 TT: Road, Rain a Off-road. Každý jízdní režim disponuje vlastní charakteristikou motoru včetně rychlosti ovládání škrticí klapky „Ride-by-Wire“ a odlišnými nastaveními protiblokovacího systému ABS a protiprokluzového systému MGCT:

-Road: režim pro klidnou, plynulou jízdu při zachování radosti z jízdy. Střední úroveň nastavení protiprokluzového systému MGCT, aktivní ABS u obou okruhů a rychlé reakce motoru na povely jezdce.

-Rain: ideální v situacích se sníženou adhezí pro zajištění maximální bezpečnosti jízdy. Vyšší úroveň nastavení protiprokluzového systému MGCT, ABS aktivní na obou kolech a pozvolnější reakce motoru na povely jezdce.

-Off-road: nastavení pro jízdu v jakémkoli terénu, které umožňuje maximálně využívat potenciál podvozku a motoru modelu V85 TT v terénu. Nejnižší úroveň zásahů protiprokluzového systému, ABS je aktivní pouze na předním kole se speciálním nastavením (a s možností deaktivace), ve spojení s pozvolnějšími reakcemi motoru na povely jezdce, podporovaného intenzivnějším brzděním motorem.Moto Guzzi 21.11.2018

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar