Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Luxus a supersport v Černé růži

V pražské pasáži Černá růže probíhá až do konce března výstava luxusních a sportovních vozů, a to nejen současných, ale i historických. Nejstaršími exponáty jsou dva vozy Rolls Royce, naopak nejmladším Lamborghini Aventador LP 780 nebo Mercedes Benz S400.

Majestátní Rolls Royce Silver Cloud byl vyroben v roce 1956 a mohli jsme jej vidět například ve filmech s Fantomasem. Ve své době se jednalo o nejluxusnější automobil na světě. Cestující na zadních sedadlech mají k dispozici vyklápěcí dřevěné stolky v opěradlech předních sedadel, řidič pak vyklápěcí stolek, nechyběla automatické převodovka nebo dálkové otvíraní víčka palivové nádrže. Možná překvapí, že vůz měl bubnové brzdy. Důvod byl jednoduchý, jsou tišší než kotoučové.


Druhý Rolls Royce je mladší model Silver Shadow z roku 1973 a s motorem objemu 6,7 litru a výkonu zhruba 200 k. Jak známo firma nikdy neudávala přesný výkon. Oproti předchozímu modelu měl samonosnou karosérii, hydraulické pérování a luxusní výbavu jako je například elektrické ovládání oken, tempomat, centrální zamykání, elektricky ovládaná zpětná zrcátka i antény nebo střechy. Interiér je kombinací kůže a dřeva.


O rok mladší je Jaguar XJ Coupe V12 s vidlicovým osmiválcem 5,3 litru o výkonu 295 k. Z 0 na 100 km/h zrychlí za 7,6 sekundy a dosahuje rychlosti 240 km/h. Řada XJ patřila mezi nejluxusnější limuzíny Jaguaru. V letech 1975 až 78 se vyráběla ještě i dvoudveřová varianta, která patří k ceněným a vyhledávaným raritám.


Na výstavě samozřejmě nemohou chybět sportovní automobily z Maranella. Můžete si prohlédnout hned dva kousky. V roce 1984 byla vyrobená Testarossa s vidlicovým dvanáctiválcem objemu 4,9 litru, uloženým před zadní nápravou, a s výkonem 287 kW. Na sto kilometrů spotřeboval šestnáct litrů benzinu. Tento vůz, široký takřka dva metry se stal ikonou devadesátých let. Charakteristické je žebrování v chladicích otvorech a chladiče vzadu na bocích. Vystavená Testarossa se momentálně prodává za 2 296 000 Kč.
Druhým Ferrari, mladšího data výroby, je model 348 TB se 3,4 litrovým vidlicovým osmiválcem o výkonu 224 kW, který umožnil rychlost 277 km/h.


Značku Porsche prezentují dva modely, starší typ 928 S4 s pětilitrovým vidlicovým osmiválcem s výkonem 320 k. Od roku 1985 se udržel ve výrobě dlouhých sedmnáct let, i přesto, že vyvolal mezi příznivci 911 značné emoce. Naopak model 911 GT3 RS s plochým atmosférickým čtyřlitrovým šestiválcem o výkonu 358 kW byl vyroben v roce 2016 a „stovku“ zvládne za 3,3 sekundy.


V pasáži si můžete prohlédnout i další zajímavé automobily, které na silnicích neuvidíte každý den.JL 17.2.2018

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar