Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Lingotto - kulturní památka uprostřed Turína

Ačkoliv nemají značky Škoda a Fiat nic společného, tak nám vedení a.s. Škoda Auto připravilo během prezentace nové Škody Octavia Scout jedno velice milé překvapení, které souvisí s historií nejstarší italské značky.

S vozy Octavia Scout jsme mohli vyjet až na střechu pětipatrové budovy bývalého výrobního závodu značky Fiat v samém centru Turína. Z Lingotta, jak se celý areál nazývá, byl nejen překrásný výhled na Alpy, město automobilů, zimní stadion, v němž se během zimní olympiády proháněli rychlobruslaři nebo vlakové nádraží. Ale daleké výhledy nebyly předmětem návštěvy.
Na střeše se totiž nachází testovací dráha, v podobě oválu s dvěma klopenými zatáčkami a dvěma rovinkami a nad ní ještě heliport.
Architektonicky pozoruhodná budova, mimochodem první v Itálii ze železobetonu, byla postavena v letech 1916 až 1919 podle projektu Giacoma Matté Truccyho. První automobil Fiat 501 odtud vyjel v roce 1919, poslední typ Delta opustil Lingotto v roce 1982, kdy prostory přestaly vyhovovat požadavkům moderní výroby a celá produkce se přestěhovala do nových závodů.
Náhoda tomu chtěla, že v tu dobu hledalo město Turín nové prostory pro pořádání autosalonů, které se tady pořádaly už od roku 1900. Během dvou let byly haly a část prosklené budovy rekonstruovány a přestavěny na výstavní prostory tak, aby vyhovovala výstavním účelům. Už v roce 1984 se v Lingottu, na ploše 65 tisíc metrů čtverečných, pořádal jubilejní 60. Turínský autosalon, který se zde pořádala pravidelně až do počátku 90. let minulého století. Zdejší autosalon nebyl nikdy bohatý na světové premiéry, neboť se pořádal bezprostředně po Ženevě, ale byl největší přehlídkou karosářských firem. Takovou koncentraci karosářských výtvorů na malém prostoru v současné době už nikde nenajdeme.
Dnes představuje Lingotto rozmanitý komplex výstavních hal sloužící k nejrůznějším společenským a kulturním akcím. Jedna je dokonce přestavěna na luxusní hotel. Lingotto je dodnes symbolem průmyslového Turína.

Jindřich Lasík, 20.2.2007

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar