Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

DS3 Crossback
 

Legendy s nejedním překvapením

Necelé tři týdny zbývají do zahájení pátého ročníku motoristické slavnosti Legendy, která se uskuteční ve dnech 8. až 10. června na pražském holešovickém výstavišti, tedy nikoliv jak byli návštěvníci zvyklí v Bohnicích. Letošní slavnost se ponese v duchu 100 let republiky.

Hned za vstupní branou se návštěvníkům představí sto exponátů od roku 1918 do 1990. Půjde o největší ucelenou přehlídku unikátních historických automobilů a motocyklů. Na své si přijdou také milovníci nákladních vozů a autobusů. „Díky majitelům zajímavých sbírek spatříte mimo jiné legendární historické nákladní vozy Tatra, které vyjely z výrobního závodu této značky v Kopřivnici. Pamětníci mohou také zavzpomínat na doby, kdy československé silnice zdobily autobusy značky Škoda 706 RTO, které byly vyráběny v kooperaci podniků LIAZ a Karosa mezi lety 1958 a 1972,“ přiblížil úvodní expozici na tiskové konferenci pan Lubomír Kos, ředitel Legend.


Poprvé budou automobily a motocykly vystaveny nejen pod širým nebem, ale také v halách Průmyslového paláci ve třech samostatných sekcích. V Pavilonu elegance se představí padesát automobilů a padesát motocyklů, těch opravdu nej. Prostřední část je nazvaná Pavilon inspirace, kde budou probíhat například talk show a také se můžete těšit na expozici Design Král. A konečně třetí část paláce je název Pavilon budoucnosti.
Slavnost legendy využije celý areál holešovického výstaviště, které nyní prochází revitalizací a zvelebováním, a tak se našel prostor i pro Petra Piláta a jeho Freestyle motocross. „Venkovní akce mám radši než ty v halách, mají mnohem příjemnější atmosféru a skvělý kontakt s diváky. Poprvé se představí i jezdec na čtyřkolce,“ řekl na tiskové konferenci Petr Pilát.


Využity budou i terasy Křižíkových pavilonů, přičemž na jedné bude najednou 6500 koní, respektive dvanáct úchvatných exponátů firmy AMG. O jaké půjde, si přečtete v samostatném článku.


Jednou z lahůdek bude Ferrari FXX K, sportovní model italské automobilové chlouby, který se začal vyrábět v roce 2015, do roku 2017 vznikla limitovaná série 40 vozů. V jeho rodokmenu je jako předchůdce označen model LaFerrari – první supersport italské značky s výkonným hybridním pohonem. Pro model FXX K tedy nebyl důvod ho měnit, už proto, že technologie byla převzata z monopostu F1 a doplněna o systém KERS. Vozu tak pohonné ústrojí, složené z atmosférického dvanáctiválce 6,3 v kombinaci s elektromotorem, dodává celkový výkon o velikosti 1 050 k s točivým momentem přes 900 Nm. Na karoserii je každá plocha podřízena přísným zákonům aerodynamiky. V rámci oslav 50. výročí automobilky Ferrari byl představen aktualizovaný FXX K Evo. Jak název napovídá, šlo o vylepšení především v oblasti aeropaketu, tedy zvýšení přítlaku díky novému zadnímu křídlu a zvětšenému difuzoru. Exkluzivně vám ukážeme tento italský klenot na letošních Legendách, díky podpoře zahraničního majitele Corse Clienti z Maranella – domova Ferrari.
Pořadatelé dávají prostor také automobilkám, aby zde prezentovaly své novinky a přislíbeno je i řada skvostů, jako například originální Audi RS5 DTM, Lamborghini Urus, Bentley GT a celá řada dalších.

Ani letos nebude chybět „rychlostní zkouška“, tentokrát dokonce uzavřený okruh s délkou zhruba sedmi set metrů, kde budou jezdit závodní automobily různých disciplín, motocykly, veterány. Kdo usedne za volant, se zatím jedná, ale určitě jedním bude Petr Žáček s Audi Sport Quattro. V jiné části se budují přírodní překážky pro offroadovou trať, na které se budou moci návštěvníci i ´povozit.

Na otázku, proč už ne Bohnice, ale Holešovice, nám Lubor Kos odpověděl: „Když jsem začínal s projektem, tak jsem si říkal, nikdy Holešovice, ale člověk by nikdy neměl říkat nikdy. Uplynulo pět, respektive šest let a stěhujeme se. Proč? Do Bohnic se prostě už nevejdeme, prostory parku nás limitovaly, my jsme zase limitovaly nemocnici. Navíc se chystají i úpravy parku, a tak jsme po dohodě spolupráci zatím přerušili.“JL 16.5.2018

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar