Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Land Rover Discovery odtáhl 110t nákladní soupravu

Land Rover Discovery si v australské pustině poradil s nákladní soupravou vážící 110 tun… a vyhrál. Představa kamionu se sedmi návěsy taženého SUV zní neuvěřitelně, ale přesně to přichystala značka Land Rover pro model Discovery v rámci nejtěžšího tažného testu.

Automobilka předvedla výborné tažné schopnosti modelu Discovery, když ho nechala odtáhnout 100 m dlouhou nákladní soupravu v odlehlém Severním teritoriu. Představila tak vůz Discovery s výbavou pro modelový rok 2018.

Model Discovery Td6 má maximální certifikovanou tažnou kapacitu 3 500 kg na veřejných komunikacích*. Dokázal však odtáhnout 110 tun vážící nákladní soupravu na 16 km dlouhém uzavřeném úseku dálnice Lasseter Highway, a to díky třílitrovému vznětovému motoru s výkonem 258 koní a trakci pohonu všech kol.

V regionech v rozhlehlé australské pustině jsou povoleny pouze nákladní soupravy do čtyř návěsů. Obvykle přepravují palivo, minerální rudy a dobytek mezi odlehlými vesnicemi. Přísná nařízení omezují jejich délku na 53,5 m, proto musela automobilka získat speciální povolení k tažení sedmi návěsů a tahače vážícího 12 tun. Ten byl ponechán, aby bylo možné ovládat hydraulické brzdy instalované na návěsech.

Původní Discovery I byl při svém uvedení v roce 1989 použit k tažení vlaku a prémiové kontaktní SUV Discovery Sport loni odtáhlo tři železniční vagóny ve výšce 26 m nad řekou Rýn.

Model Discovery měl standardní osmistupňovou samočinnou převodovku a systém pohonu všech kol. K nákladní soupravě byl připojen pomocí tažného zařízení instalovaného ve výrobě. Na samotnou nákladní soupravu byla dokonce naložena zátěž o hmotnosti 10 tun, aby bylo dosaženo hranice 110 tun.

Třílitrový motor vozu o výkonu 258 k s jedním turbodmychadlem využívá nízkotlakou recirkulaci výfukových plynů a dvoustupňové čerpadlo oleje pro lepší odezvu, kultivovanost a úspornost. Verze se vznětovým motorem díky tomu produkuje emise CO2 189 g/km a dosahuje spotřeby paliva kolem 7,2 l/100 km.


Vylepšení pro rok 2018

Model Discovery je nyní k dostání s úsporným čtyřválcovým zážehovým motorem Ingenium o výkonu 300 k od společnosti Jaguar Land Rover. Vyspělá pohonná jednotka využívá technologii nepřetržitě variabilního zdvihu ventilů (CVVL) pro optimalizaci hospodárnosti a twin-scroll turbodmychadlo s keramickými ložisky pro plynulé odezvy a nižší tření. Nový motor poskytuje točivý moment 400 Nm.

Technologie průhledového displeje druhé generace nabízí také plnobarevné zobrazení a širší nabídku funkcí. Na čelní sklo před řidiče promítá dokonce informace o systému 4x4 a vylepšené navigační zobrazení. Poprvé je u modelu Discovery nabízena ionizace vzduchu v kabině, která zaručuje lepší kvalitu vzduchu v interiéru pro dokonalejší pohodlí cestujících.


Tažný král

Technologie Advanced Tow Assist modelu Discovery usnadňuje couvání, neboť na středovém dotykovém displeji přenášejícím pohled zadní kamery zobrazuje responzivní naváděcí čáry. To řidiči umožňuje řídit vozidlo pomocí otočného voliče Terrain Response 2 na středovém panelu, zatímco systém vypočítává vstupy řízení potřebné k dosažení požadovaného výsledku.

Kromě systému Advanced Tow Assist má model Disovery také následující funkce:


•Test osvětlení přívěsu – umožňuje zákazníkům otestovat osvětlení přívěsu bez pomoci dalšího člověka.


•Zadní výškový asistent – umožňuje řidiči zmenšit nebo zvětšit výšku zadní části vozidla pro snadnější připojení přívěsu.

•Asistent pro připojení přívěsu – navádí řidiče k bodu připojení přívěsu. Na dotykovém displeji zobrazuje naváděcí čáry usnadňující celý proces.

•Měření zatížení v přední části vozu – umožňuje zákazníkům rychle zkontrolovat zatížení tažného zařízení vozidla a zabránit tak nebezpečnému přetížení.

•Asistent stability přívěsu – zlepšuje bezpečnost během jízdy, neboť detekuje naklánění přívěsu a snižuje rychlost vozidla, aby jej řidič mohl opět dostat pod kontrolu.LR 25.9.2017

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar