Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën 100 let
Alcar - Konfigurátor kol

Kia ze Slovenska středem zájmu

Zájem návštěvníků dnes zahájené výstavy Autoshow Praha se soustřeďuje především na žhavé novinky letošního motoristického podzimu. Některé z nich lze vidět v České republice vůbec poprvé, jiné měly svoji premiéru těsně před otevřením výstavy.

 

Celá řada zahraničních firem, které si našly cestu na výstavu, se může pochlubit opravdovými novinkami, které měly třeba svoji premiéru na nedávném Pařížském autosalonu. Jako například velice elegantní Citroën C4 Picasso, třídveřový Opel Corsa nebo Ssangyong Aycton či sportovní Audi TT v základní ceně jeden milión korun.

Značka  Kia si připravila  pro Autoshow Praha jednu zásadní novinku, kterou je česká premiéra nového modelu nižší střední třídy CEE´D (síd) v pětidveřové verzi hatchbackod se vznětovým motorem 1.6 CRDi VGT. Model se začne vyrábět koncem roku vyrábět v první evropské továrně Kia u Žiliny a na český trh přijde již v polovině prosince letošního roku. Vůz se bude dodávat se zážehovými motory 1.4 (81 kW), 1.6 (90 kw) a 2.0 CVVT (105 kW) a turbodiesely 1.6 CRDi VGT (85 kW) a 2.0 CRDi (103 kW). Kromě vozu cee´d je na holešovickém výstavišti prezentována aktuální modelová řada značky Kia a to včetně letošních posledních novinek Carens, Carnival a Sorento.

Poprvé lze také spatřit Ssangyong Aycton, jenž ještě neměl u nás ani oficiální premiéru.

Sportovně založené motoristy upoutá jistě Suzuki Swift Sport, jehož zážehový čtyřválec 1.6 dosahuje výkonu 92 kW při 6800/min a točivý moment 148 N.m při 4800/min. Na „sto" zrychlí za 8,9 s a dosáhne největší rychlosti 200 km/h. Základní cena začíná od 439 900 Kč. Evropská verze Swiftu Sport přichází rok po japonské a do konce roku chce dovozce prodat ještě 40 těchto hbitých vozů.

Kořením každé výstavy jsou vždy designerské studie. V Praze je k vidění sice pouze jedna, ale možná jen kvůli ní se někteří přijdou na výstavu podívat. Atraktivní žlutou Škodu Joyster rozhodně nelze v prostřední hale přehlédnout. A jak jsme slyšeli od mnoha zástupců mladší i starší generace - opravdu se líbí.

Velice mile překvapila prezentace obytných automobilů a přívěsů renomovaných firem Karmann, Pilote, Bürstner, LMC a další. Většina z nich je již postavena na podvozcích nového modelu Fiat Ducato. Vystaveny jsou na volné ploše společně společně s několika užitkovými a nákladními automobily.

Ze závodních automobilů zaujme Škoda 130 RS v ex-továrních barvách ze 70. let, v nichž slavila úspěch na Rallye Monte Carlo nebo Akropolis rallye. Jako poutač ji využívá motoristický časopis Motorsport Magazin a tento vůz zapůjčil známý veteránský nadšenec Jan Egidy.

Tým radotínské Kart Areny se pochlubil dvěma nejrychlejšími historickými automobily, které se s jezdci Tenklem a Tichým zúčastňují rallye historických vozidel. Oba vozy Opel Kadett nemají u nás prakticky soupeře a většinou závodí zmínění jezdci jen mezi sebou.

Škoda, že letošní Autoshow Praha neobsadily firmy jako například Ford, Fiat, Alfa Romeo, Chrysler, Jeep, Mazda, Mitsubishi, Volvo apod.,které by také měly rozhodně co nabídnout, zvláště v době, kdy roste boj o přízeň každého zákazníka.

Autoshow Praha trvá do neděle 22. října a otevřeno je od 9.30 do 18 hodin, v neděli pak pouze do 17 hodin. A kdo  sem zavítá v sobotu, ten může ještě shlédnout tuningový sraz.

 

Jindřich Lasík, 19.10.2006


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar