Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Alcar - Bezpečná kola pro radost

Jaguar E-PACE v Guinnessově knize rekordů

Značka Jaguar vydala krátké video ze zákulisí příprav na nebezpečný výkrut tzv. barel roll. Automobilka tímto speciálním skokem v londýnském výstavním centru ExCeL uvedla svoje nejnovější SUV Jaguar E-PACE.

Skok, který se připravoval šest měsíců, trval pouhých 1,5 sekundy. Nejnovější SUV vstoupilo rovnou do historie Guinnessovy knihy rekordů za nejdelší výkrut, provedený v sériově vyráběném voze.

„V povaze každého inženýra je touha neustále se zlepšovat. Sami sebe jsme se ptali, jak můžeme překonat uvedení vozu F-PACE, což byl skutečně velkolepý kousek. Přirozeným vývojem pro Jaguar bylo donutit auto, aby se vzneslo ze země,“ řekl Graham Wilkins, Chief Engineer of the Jaguar E-PACE.

Film dokumentuje všechny překážky, s nimiž se inženýři a kaskadérský tým potýkali při zajišťování úspěšného dokončení 270 stupňového, 15,3 metrů dlouhého výkrutu. Zároveň inženýři získali počítačová data, díky nimž přípravy na skok vůbec mohly začít.

Jaguar E-PACE vydržel 33 zkušebních skoků pouze s menšími bezpečnostními úpravami (včetně montáže speciální výztuže). Silná a tuhá karoserie z bórové oceli a hliníku zajistila, že vůz extrémním testem prošel snadno. Na provádění skoků dohlíželi zkušení kaskadéři včetně věhlasného koordinátora Garyho Powella a automobilového kaskadéra držícího neskutečných 21 titulů Guinnessovy knihy rekordů Terryho Granta. Jedním z nich je i velmi povedený kousek s Jaguarem F-PACE z roku 2015, který můžete zhlédnout zde.

„Pokud vím, žádné sériově vyráběné vozidlo ještě nedokázalo provést čistě tzv. barel roll skok a já si už jako malý chlapec přál jednou takový skok předvést. Po kaskadérském kousku s Jaguarem F-PACE bylo skvělé uvést další model ještě napínavějším a dynamičtějším kouskem,“ dodal kaskadér Terry Grant.

Jaguar E-PACE je pětimístné kompaktní SUV. Inženýři zkombinovali design a výkon sportovních vozů Jaguar do prostorného a praktického vozu s pohonem všech kol. Jaguar E-PACE je nejnovějším členem rodiny SUV značky Jaguar.Jaguar 3.8.2017

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2018 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar