Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Ing.Milan Jozíf odešel do motoristického nebe

Svoji novinářskou kariéru jsem začal sice v Dikobraze, v rubrice Vaše starosti na naše ostny, ale už v té době jsem publikoval články z prostředí automobilových závodů. Pak jsem to štěstí, že se uvolnilo místo v redakci časopisu Automobil a začal jsem pracovat společně s Jirkou Ramešem, pod vedením ing.Milana Jozífa,

Byla to krásná doba. Díky němu jsem poznal celou řadu zajímavých lidí, včetně takových osobností, jako byla Eliška Junková nebo konstruktér Petr Hrdlička, maestra Václava Zapadlíka a další a další. Ale to není všechno, naučil nás perfektní češtinu, gramatiku, ale i společenskému vystupování a pečlivé práci v redakci. Den, kdy se odevzdával časopis do tisku, byl svatý a vše ostatní muselo jít stranou. Nezapomeneme, kdy jsme pomáhali organizovat výstavu v Paláci kultury ke 100 letům automobilu. Díky svým známostem se Milanu Jozífovi podařilo sehnat na svoji dobu neuvěřitelné exponáty a na slavnostní zahájení přijel i Nuccio Bertone.

Kdybych neměl to štěstí, tak bych asi jen těžko dělal mj. prvního šéfredaktora časopisu Auto Tip…Ing.Milan Jozíf se také stal prvním českým zástupcem v mezinárodní porotě volící Vůz roku (COTY). Časopis Automobil vedl mnoho let, jak před revolucí, kdy jej vydával SNTL, tak po roce 1989 až do chvíle než „předal žezlo“ Tomáši Hyanovi.

Motoristický novinář Karel Beránek o něm řekl:“ Milan Jozíf, velký odborník a znalec nejen motorismu, ale také nadšenec, sportsman, cestovatel, džentlmen, klavírista, anglofil, byl zároveň důsledným propagátorem českého odborného názvosloví, nevšedním elegánem a správným chlapem. Patřil k nezapomenutelným velikánům české motoristické žurnalistiky.
Absolvoval anglické gymnázium a v roce 1958 ukončil studia na strojní fakultě ČVUT v Praze. Následně pracoval jako konstruktér v továrně Jawa, ale jeho velkým zájmem byly také cestování a novinařina. Brzy začal spolupracovat s tehdejším deníkem Práce, kde vedl motoristickou rubriku, ovšem psal i do dalších časopisů.Když v roce 1968 emigroval do zahraničí tehdejší šéfredaktor časopisu Automobil Mirek Hofmann, na jeho uprázdněné místo nastoupil právě Milan Jozíf. Šéfredaktorem a nutno říci, že velmi úspěšným, byl celých 33 let.“

Svoji profesní kariéru, oblíbenou práci, ale i společenský život musel bohužel v důsledku vleklých zdravotních problémů a následné imobility opustit už před sedmnácti lety, ale přesto zůstával dlouho duševně svěží a v ústraní svého domova neustále sledoval veškeré dění, zejména to motoristické.

Ve čtvrtek 16. srpna nás bohužel po dlouhé těžké nemoci ve věku nedožitých 83. narozenin, opustil. Ale navždy se zapíše do mého srdce. Díky Milane za vše, co jsi mě naučil.


J.Lasík 20.8.2018

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar