Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Historické motocykly slovem a obrazem

V brněnském vydavatelství Computer Press vyšly nedávno dvě knihy o historii motocyklových značek vyráběných v České republice a ve světě. Ačkoliv jsou obě velice podobné, tak každá má jiného autora, pokud se však nejedná o pseudonym.

 

Klasické motocykly od A do Z

Ján Jeremiáš

30 stran, ca 430 čb. foto, 40 bar.foto, cena 399 Kč

Přehled světových a významných českých značek (celkem 140) je řazen abecedně a doplněn převážně dobovými černobílými fotografiemi, často bohužel nevalné úrovně a zkopírované z nejrůznějšího tisku. Úvodní stať pojednává o Daimlerově dřevěném motorovém kole z roku 1885. Největší prostor (26 stran) je věnován značce Jawa a překvapivě také britské Rudge (20 str.). Bohužel se často autor soustředil jen na výčet technických údajů - objem, výkon, rychlost. Kvalitu knihy snižují také gramatické chyby.

 

Encyklopedie českých motocyklů

Marián Šuman - Hreblay

160 stran, 80 čb. foto, 30 bar.foto, cena 349 Kč

Věřili byste, že od roku 1899 až do dnešní doby existovalo u nás více než dvě stě větších či menších až úplně malých výrobců motocyklů. Často však o firmě pojednává jedna nebo dvě věty jako třeba v případě značky AM: "V Praze postavili jeden motocykl této značky". Stroje i významní konstruktéři jsou opět řazeny podle abecedy, a tak se stává, že např. Albin Liebisch není uveden v souvislosti se svým proslulým strojem Čechie ale až pod „L" apod.

 

JL


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar