Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Subaru Impreza
Alcar - Bezpečná kola pro radost

Harley Davidson Media Ride - jízda bez hranic

Stejně jako každý rok připravilo zastoupení značky Harley Davidson parádní akci s názvem HARLEY DAVIDSON MEDIA RIDE 2012. Akce začala srazem na Hlavním nádraží v Praze, odkud jsme vyrazili vlakem do Ostravy, kde je nově vybudovaná pobočka Harley Davidson.

Pobočka se nalézá v průmyslové zóně a i díky osobitému designu a ostatním rozestavěným budovám v jejím okolí ji lze jen těžko přehlédnout. Krátce s námi pohovořil i manager pobočky Ross, který je „stejné výroby“ jako motocykly, které na prodejně prodávají.
Před budovou byla vystavena téměř celá nabídka motocyklů, které Harley Davidson vyrábí. Všechny stroje převáží Demo truck po celé ČR a vy si je při jeho plánovaných zastávkách můžete vyzkoušet.
Je to ideální, když váháte s výběrem motocyklu mezi jednotlivými typy, ale rozhodně mohu doporučit akci navštívit, i když vůbec netušíte o čem jízda na HD je. Můžete si půjčit třeba Haritage klasického softaila či sportovní stroj V-Rod, který určitě zaujme i příznivce japonských či italských motocyklů.


HD Slim
Tento stroj vychází z řady softail a zaujal mě svým jednoduchým a drsný designem. Moc chromů zde není. Samá černá matná a jen jedno sedlo. Dalo by se říci, že vše co se jen veze bylo demontováno. Dle mého názoru se motocykl designově povedl a nezbývalo nic jiného, než jej vyzkoušet. Slim má nízký však přirozený posed, ovládací prvky parádně v dosahu a ihned po rozjezdu mi bylo jasné, že se stroj bude velmi příjemně ovládat. Nezklamal! Jízda i přes „větší kila“ byla velmi přirozená a nemusela se pohybovat jen v nízkých rychlostech a otáček motoru někde v oblasti točivého momentu. Jediné na co si řidič musí dávat pozor, je nízká poloha stupaček. Díky dobrým vlastnostem podvozku a motoru se snadno necháte unést a při ostřejším průjezdu zatáčkou hrozí kontakt stupačky s vozovkou. Však kromě akustického projevu se nic moc neděje. Stupačka se v zatáčce mírně nazvedne, po výjezdu opět srovná a vy můžete vesele pelášit do dáli. Motor o objemu 1690 cm³ dává stroji dostatečný točivý moment, který oceníte hlavně při výjezdu ze zatáčky. I přes svá relativně nadměrná kila motorka rychle akceleruje na standardní cestovní rychlost.


HD Road King
Dále jsem sáhl po Road Kingu. Tento stroj jsem si vybral na doporučení pana Rosse (manager pobočky v Ostravě), který na něj nedá dopustit. Prý po odzkoušení již jiný stroj nebudu chtít.
Musím se přiznat, že klasické stroje mám rád, ale zde jsem toho moc neočekával. Váha je vysoká stejně jako rozměry. Říkal jsem si: „To bude mastodont. Neohrabaný stroj u kterého nebude ani znát tak velký motor jako používají stroje Harley Davidson (1690 cm³)“. Vlastně jsem rád, že jsem měl tyto předsudky, protože vše bylo na nejvyšší úrovni. Od pohodlí, které obstarávalo velké kožené křeslo, přední plexisklo – neuvěřitelný větrolam; podvozek, který se s nádhernou lehkostí dokázal vypořádat s kvalitními českými silnicemi a motor také rozhodně nezaostal. Jediné co jsem na stroji opravdu nevyužil, byl klasický tempomat. To bych musel někam na opravdu dlouhé highways s ohleduplnými řidiči a takových cestou moc nebylo.
Díky příznivému počasí, kdy se teplota vzduchu pohybovala kolem 8 – 10 °C, sem tam drobně mrholilo a mé kvalitní motocyklové výbavě, jsem se komfortního stroje, kde nehrozilo umrznutí, držel až do cílového bodu v Pasohlávkách.
Kdyby jste si chtěli stroje vyzkoušet, utříbit si názor či si rozšířit obzory v motocyklovém světě mohu návštěvu Harley Davidson Demo Experience Truck 2012 jen doporučit.
Vše naleznete na adrese http://tour.harley-davidson.cz/tour/


Ondřej Bílek
Foto: Boris Stojanov a Marcela Borýsková

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2018 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar