Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Ford Focus ST pokořil slavný Nürburgring

Výborné prodejní výsledky dosažené v loňském roce potvrdil ještě také Ford Focus ST traťovým rekordem na slavné Severní smyčce proslulého závodního okruhu Nürburgring, kterému se pro jeho charakter přezdívá také jako zelené peklo.

Sportovní Focus ST, vyvinutý oddělením Ford Team RS, uzavřel loňský rok s 15 500 prodanými kusy, čímž překonal očekávání Fordu. Vůz s benzinovým přeplňovaným motorem 2.5 o výkonu 225 k při 6000/min (točivý moment 320 N.m při 1600 – 4000/min) si získal oblibu zákazníků zejména na klíčových evropských trzích. Ve Velké Británii prodal Ford 6800 kusů, v Německu 2500, ve Švýcarsku 1100 zákazníků, což představuje téměř třetinu všech Focusů prodaných na tamním trhu.
Prodeje Focusu ST byly v roce 2006 o 50 procent vyšší, než naznačovaly prognózy Fordu. Sportovní vůz si však oblíbili také zákazníci i mimo Evropu, dobře se prodává třeba také v Jihoafrické Republice, Austrálii, Japonsku, Taiwanu či Mexiku. Montážní továrna v Saarlouis – kde Focus ST vzniká společně s ostatními modely Focus – si na nedostatek práce nemůže stěžovat.
„Focus ST vyvinuli nadšenci pro nadšence,“ říká ředitel oddělení Ford Team RS Jost Capito (na snímku). „Jeho popularita překročila naše odhady – což dokazuje, jak moc si příznivci sportovních vozů cení kombinace silného motoru a výjimečné ovladatelnosti s vhodností pro každodenní provoz.“
V návaznosti na prodejní úspěchy a prvenství v poháru konstruktérů v mistrovství světa v rallye zavítal Focus ST také na Severní smyčku Nürburgringu. Ford TeamRS byl přesvědčen, že model Focus ST dokáže vytvořit nový traťový rekord ve svém tržním segmentu.
Zkušený německý závodník Patrick Berhnard se pokusil o rekord se zcela sériovým Focusem ST, jaký je k dostání u každého dealera Ford. Navzdory zimním podmínkám zajel legendární okruh o délce 20,8 km a se 73 zatáčkami v čase 8 minut 35 sekund, což představuje průměrnou rychlost 145,5 km/h. Tím pasoval Focus ST do role držitele rekordu ve své kategorii. „Je úžasné, že jsme dokázali něco takového se sériovým vozem, který si může koupit kdokoli,“ dodal Berhnard.

JL, 1.3.2007


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar