Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Co můžete vidět v Essenu? (II)

Motor Show Essen nejsou jen sportovně laděné sériové automobily nebo závodní, ale také vskutku ojedinělá přehlídka nejnovějších vozidel, které jsou na jiné výstavě jen těžko k vidění. A jaké lahůdky na návštěvníky ve dnech 1. až 10. prosince v Essenu čekají?

 

Nejdůležitější oblastí Motor Show je pochopitelně tuning, kterému jsou v podstatě vyhrazeny hned tři velké haly. Tady najdou příznivci tohoto odvětví jednak vyšlechtěné automobily mnoha specializovaných firem, jednak doplňky, ať již na  

karosářské nebo technické, které slouží k ladění motorů.

Na stánku firmy Clim-Air bude vystavena Škoda Octavia II RS, u výrobce kol Borbet zase Škoda  

Fabia 4x4 Dragon. Oba modely pocházejí od německé firmy Milotec Auto-Extras. Jaká překvapení si do Essenu chystají další firmy, si musíme ještě nějaký den počkat. Značnou pozornost přitahuje hala v podzemí, která nabízí vždy nejrozmanitější přehlídku kuriozit, proto také nese označení Show Center.

Hlavní expozici tvoří letos přes dvacet úspěšných  

automobilů představující průřez historií závodu 24 hodin Le Mans od roku 1924 (Bentley Sport 3 Litre) až do současnosti. K této zajímavé výstavě se ještě vrátíme samostatným článkem. Milovníky historie potěší nejen mini-expozice 100 let Grand Prix s automobily jako Renault AI (1907), Opel GP (1913), Maserati 8CM (1933), Mercedes Benz W25 (1934) a W154 (1939) a  

Auto Union (1936), ale také tři unikátní automobily se zajímavými karosériemi, které byly oceněny mj. na Concours d´ Elegance Villa d´Este nebo Best of Show ve Philadelphii, Greenwichu a San Francisku. Těšit se mohou na osmiválcovou Isottu Fraschini 8AS Torpedo s karosérií milánské firmy Castagna, kompresorovou Bugatti 57 C s karosérií Gangloff nebo čtyřmístné kupé Rolls Royce karosované v roce 1934 firmou Mulliner.

V posledních letech připravují pořadatelé také přehlídku designerských studií automobilů budoucnosti. Letos jich nejvíce pochází od Franca Sbarra, z nichž mezi nejzajímavější patří Sbarro GT C1, což je v podstatě sportovní interpretace modelu C1 poháněná čtyřválcem 1.6 o výkonu 125 k. Vůz upoutá výklopnými dveřmi nebo předním nárazníkem s velkým nasávacím otvorem a sportovně laděným interiérem. Sbarro Alfa Romeo Diva používá podvozek Ferrari F340 a šestiválec o objemu 3,2 litru z Alfy Romeo 147 GTA. Sbarro GT 8 zase vychází z Ferrari Modena Spider a pro model Sabarro Espera Jaugar Cabrio posloužil britský dvanáctiválec. Z dalších kreací jmenujme například Rinspeed zaZen, Karmann SUV nebo supersportovní Peugeot 907 se vznětovým dvanáctiválcem HDI složeným ze dvou šestiválců.

Mezi nejatraktivnější motoristické závody patří dragstery, při nichž musí jezdec co v nejkratším čase urazit vzdálenost na čtvrt míle (402,2 km) a dosáhnout maximální rychlosti. Pro tento druh sportu slouží speciální vozidla, která běžná auta připomínají pouze karosérií. New Beetle Speedster vypadá na pohled jako otevřený sportovní automobil. Teprve po odklopení karosérie poznáte, že jde o klasický dragster s přeplňovaným čtyřválcem boxer o výkonu 1100 koní. Z klidu na 200 km/h potřebuje 4,5 sekundy, největší rychlost udává majitel 323 km/h a čtvrt míle urazí za 7,2 sekundy. Brit Bob Glassup zase startuje se strojem Xtreme Racing Fiat Topolino, jehož pětilitrový vidlicový osmiválec o výkonu 1500 k je ukryt pod nostalgickou karosérií z roku 1937.

Před sedmi lety bylo na Motor Show k vidění nejmenší auto světa – Mini vysoký 60 cm. Nyní jeho rekordní hodnotu překonává vozidlo nazvané Flat Out Brita Andy Saunderse. Za tři týdny postavil z dílů Fiatu 126 se svými přáteli automobil vysoký jen 54 centimetrů, s nímž se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů. Jen pro zajímavost, zadní křídlo monopostu F1 je 80 cm nad zemí.

Závěrem připomínáme, že Motor Show Essen se koná ve dnech 1. až 10. prosince. Ve všední dny je otevřeno od 10 do 18 hodin, o víkendu již o hodinu dříve. Vstupné je 16 eur.Jindřich Lasík, 15.11.2006


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar