Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Chevrolet Sequel - 300 mil na vodík

Chevrolet Sequel, technologicky patrně nejpokrokovější automobil světa, se zapsal do automobilové historie – stal se prvním elektromobilem, který ujel 300 mil (asi 480 km) na jedno naplnění vodíkové nádrže.

Rekordní jízda probíhala na běžných silnicích, přičemž elektrickou energii vyrábí ve vodíkových palivových článcích, a tudíž neprodukuje žádné škodlivé emise, neboť vypouští pouze neškodné vodné páry.
„Touto jízdou docílil General Motors dalšího důležitého mezníku na cestě ke komerčnímu využívání automobilů s palivovými články – Sequel totiž dokázal ujet takovou vzdálenost, jakou naši zákazníci považují za odpovídající pro běžné využívání automobilu. Vodík, použitý pro pohon modelu Sequel, byl vyrobený za pomoci energie hydroelektrárny u Niagarských vodopádů, což je čistý a obnovitelný zdroj. To znamená, že celý proces – od výroby vodíku až po jeho použití jako pohonné látky – se obešel bez produkce CO2,,“ vysvětluje Larry Burns, viceprezident GM odpovědný za výzkum.
Sequel (viz Studie) se veřejnosti představil v roce 2005 na Mezinárodním autosalonu NAIAS v Detroitu a první prototypy vyjely vloni na podzim. Je prvním vozidlem na světě, které úspěšně integruje pohonný systém s vodíkovými palivovými články a široké spektrum pokrokových technologií, jako je např. elektrické ovládání řízení a brzd („drive by wire“), kdy odpadá tradiční mechanická vazba mezi ovládacím a výkonným prvkem. Trakční elektromotory se ukrývají v nábojích kol, do podlahy jsou integrovaní lithium-ionové baterie, vůz má lehkou hliníkovou konstrukci. Nyní se Sequel stal prvním automobilem s palivovými články, který má akční rádius dostatečný pro jeho využívání v reálném životě.
„General Motors potvrdil, že díky pokrokovým technologiím je možné, aby automobil přestal být trnem v oku ekologů a že je možné snížit i naši závislost na ropě. Sequel jasně dokládá, že naše vize budoucnosti automobilů jsou reálné a obhajitelné,“ žříká Larry Burns
Jízda Sequelu na 300 mílové trati státem New York odstartovala z centra GM Fuel Cell Activity Center v Honeoye Falls, kde specialisté, kteří pro GM vyvinuli technologii palivových článků, také oficiálně zapsali Sequel do historických análů. Cíle dosáhl v Tarrytowne. GM tímto krokem potvrdil svůj závazek dodat již letos na podzim část z flotily 100 Chevroletů Equinox poháněných palivovými články v rámci demonstračního programu „Project Driveway“ do oblasti New Yorku.

JL, 31.5.2007


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar