Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Chevrolet - Cruze 5 hvězd, Spark 4 hvězdy

Kompaktní sedan Chevrolet Cruze si vysloužil nejvyšší ocenění pěti hvězdičkami v testech EuroNCAP, zatímco minimodel Spark mu musel spokojit se čtyřmi, když mu nejvyšší hodnocení uniklo o jediný bod.

Podle EuroNCAP získal Cruze 79 bodů ze 100, čímž se stal jedním z nejbezpečnějších automobilů. V hodnocení ochrany dospělých dosáhl 97 bodů a dostal se na druhé místo mezi automobily z letošního roku. Maximální počet 16 bodů získal v testu čelního nárazu s překrytím (offset) a maximální počet 8 bodů za boční náraz do pohyblivé deformovatelné bariéry. Cruze je prvním vozem, který získal maximální počet bodů v obou uvedených zkouškách od začátku hodnocení EuroNCAP v roce 1997.
Nezávislá evropská zkušební organizace ocenila Cruze 7,3 body z osmi možných za boční „sloupkový“ test, což dokazuje, že zpevněná boční struktura pomáhá chránit pasažéry v případě bočního nárazu. Opěrky hlavy správně absorbovaly nárazovou energii působící na šíji v případě nárazu zezadu. Cruze dostal vysoké ocenění i za ochranu dětí a chodců.
Bezpečnost je založená na pevné struktuře jeho karosérie, která využívá nový systém integrace karosérie a rámu (BFI, body-frame integral) doplněný jemně doladěnými díly podvozku. Systém BFI, povrchová struktura karosérie a rám jsou zkonstruované jako jediná jednotka, poskytující zvýšený stupeň tuhosti a stabilnosti.
Plných 64 % struktury tvoří vysokopevnostní ocel, což zabezpečuje vysokou úroveň ochrany. Zesílení úchytů zámků dveří a kapot, použití ultra vysoko pevnostní oceli na B- sloupky a účinné hliníkové prvky nárazníků dále přispívají k maximální bezpečnosti. Ve standardní výbavě je zahrnutá široká škála prvků aktivní a pasivní bezpečnosti, obvyklá u dražších modelů: stabilizační systém, kontrola trakce, ABS, brzdový asistent, elektronické rozdělování brzdné síly, šest airbagů atd.
Cruze patří do rodiny malých, kompaktních vozů a vozů střední třídy značky Chevrolet, nabízených na trzích po celém světě. Vyrábí se, nebo se bude vyrábět v Koreji, Rusku a v USA; prodává se ve 130 státech světa.


Chevrolet Spark – čtyři hvězdy

Nový Chevrolet Spark získal čtyři hvězdičky v testech EuroNCAP, když získal 69 bodů ze 100, čímž mu o jediný bod uniklo ohodnocení pěti hvězdičkami. V kategorii Ochrana dospělých zaznamenal Spark nejvyšší možné skóre – 8 bodů – za boční náraz proti pohyblivé deformovatelné překážce. Získal také vysoké bodové hodnocení 7,35 bodu za boční „sloupkový“ náraz, což svědčí o dobré ochraně posádky v případě větších bočních kolizí.
V kategorii Ochrana dětí získal nejvyšší ocenění i v dynamických testech zádržných systémů pro děti, které vyhodnocují ochranu dětí před možnými úrazy při různých typech nárazů. Figuríny, představující 1,5 a 3leté dítě, byly během bočních nárazových zkoušek v prostoru přiměřeně ochráněné.
Tyto výsledky jsou dílem strukturálních vylepšení Chevroletu Spark v kombinaci s kompletní nabídkou prvků aktivní a pasivní bezpečnosti. Více než 66 % karosérie tvoří vysoko pevnostní ocel; včetně 16,5 % z ultra vysoko pevnostní oceli. Ta je většinou použitá u prahů dveří ve spodní části karosérie a v předních i středních sloupcích boků karosérie.
Mezi prvky standardní výbavy patří airbag řidiče, spolujezdce, boční a okenní airbagy. Bezpečnostní pásy vpředu jsou vybavené předpínači, stejně jako tři tříbodové bezpečnostní pásy vzadu.
Spark se na našem trhu začne prodávat v březnu 2010.JL, 26.11.2009

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Muzeum Lomnice nad Popelkou
Subaru Forester
Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2023 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar