Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Cestujeme s dětmi

Stále platí, že automobil je u nás nejužívanějším dopravním prostředkem na cesty na dovolenou. Jen letos se chystá vyrazit svým vozem na prázdniny na 74 % občanů, na zahraniční cesty necelá polovina všech cestovatelů.

V období prázdnin jsou řidiči informováni o bezpečnosti na silnicích a správném chování za volantem. Avšak rodiče, kteří cestují na dovolenou vozem s dětmi, uvítají rady, jak na dlouhých cestách své potomky zabavit. Cesty na dovolenou bývají náročné pro rodiče i děti. I ty nejhodnější ratolesti se po chvilce začnou v automobilech nudit a zlobí. Proč tomu tak bývá? Děti totiž během dlouhého sezení na jednom místě neudrží delší dobu svoji pozornost pouze na jednu činnost. Obecně lze říci, že do pěti let jsou schopny se soustředit v průměru 15 minut, v 6 letech zvládají udržet svoji pozornost kolem půl hodiny a od 8 let průměrná doba stoupá ke 45 minutám.
Společnost Shell si uvědomuje, že cestování s dětmi v autě není vždy jednoduché a proto oslovila „chůvu v akci“ PaeDr. Evu Popelkovou, která připravila rady, jak zabavit děti ve vozech.
„Před odjezdem pořiďte dítěti kopii mapy cesty nebo nakreslete zjednodušenou mapu na kus papíru. Při každém zvídavém dotazu – kdy už tam budeme? – ho pak můžete informovat o poloze vašeho vozu. Dítě si může do mapy kreslit a případně i dělat poznámky. Můžete nechat děti také zpívat. Vzpomínáte si třeba na – hádej, na co myslím! – nebo slovní kopanou? Určitě i Vašim dětem se slovní hry budou líbit a ukrátí jim spousty času na cestách. Malým dětem můžete také vyprávět různé pohádky nebo jim dávat hádanky. Pokud zatoužíte po chvilce ticha, můžete zkusit vyhlásit třeba bobříka mlčení.
Důležité je děti motivovat a střídat klidnější hru, např. poslech pohádky, s aktivnější hrou. Vezměte jim do auta oblíbenou hračku nebo obrázkovou knihu, pár fixů s pracovním sešitem (pozn. Red. Hlavně aby vám nepopsali sedačky) nebo karty. Motivujte děti k tomu, aby pozorovaly okolí a zakreslovaly, co se jim líbí. Myslete také na to, že děti potřebují měnit jednotlivé činnosti. Proto s nimi chvilku hrajte slovní hry a poté zkuste třeba „rozcvičku“ ve smyslu plnění pohybových úkolů (v rámci možností auta a bezpečné jízdy v něm) - např. tleskni 15x, zvedni ramena 10x, mrkni 20x,…
Málokdo si uvědomuje, nakolik vhodná strava a pití mohou ovlivnit chování dětí při jízdě v automobilu. Strava, která rovnoměrně dodává energii, zabraňuje únavě dětí a vede k jejich vyrovnanosti a uvolněnosti. Mezi vhodnou stravu patří např. celozrnné potraviny, ovoce či zelenina. Naopak při konzumaci potravin s vysokým obsahem cukru, které se rychle spalují, dostávají děti brzy hlad a mohou být podrážděné. Čokolády, sušenky nebo bonbóny jsou tudíž jako občerstvení při cestování vozem zcela nevhodné.“ Odměnou za dobře zvládnutou cestu automobilem by měly být především společné chvíle strávené s rodiči na dovolené. Pokud je chcete odměnit dárkem, zkuste se poohlédnout po nejbližším hračkářství nebo čerpací stanici!


Pozn. Red: Rady, jak zabavit dítě jsou jistě zajímavé, ale z vlastní praxe musíme prohlásit, že ani jednu jsme nikdy neupotřebili ani nevyzkoušeli a s chováním dcery jsme nikdy neměli nejmenší potíže, přestože s námi absolvovala od malička i dlouhé několikasetkilometrové cesty. Nevím, jestli má malé dítě představu o vzdálenosti, kdybychom mu namalovali trasu a ukazovali, kde asi jsme, s tím souvisí pojem o čase a odhadovat ujetí vzdálenosti je velice relativní. Pokud je dítě s vámi zvyklé cestovat od zhruba dvou let, tak pak nikdy žádné problémy aby vydrželo v klidu nemá. Každá rada je sice dobrá, ale každé dítě je úplně jiné. Takže si myslíme, že žádný účinný recept, jak udržet dítě v klidu neexistuje.

JL, 31.7.2007

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar