Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Český fotograf Marian Chytka bude na Dakaru u největší hvězdy

Zpráva o tom, že Fernando Alonso pojede slavnou Rallye Dakar, obletěla celý svět. A považte: výkony dvojnásobného mistra světa formule 1 bude v Saudské Arábii nejdetailněji sledovat Čech Marian Chytka. Rodák ze Vsetína je totiž fotografem stáje Toyota, za kterou legendární španělský pilot závodí.

„Měl jsem ho možnost lépe poznat při testování v Polsku. Působil na mě jako prima chlap a neskutečný profík. O cokoliv jsem ho požádal, to udělal,“ prozradil Chytka.

Příležitost fotit takovou hvězdu jen dokazuje, že Chytka nyní patří k nejžádanějším fotografům v motoristické branži. Toyota je jeho klientem přibližně tři roky. „Spolupráce s Alonsem vznikla automaticky. Bylo moc fajn pracovat s ním při testování v Polsku, kde jsem ho fotil poprvé. Působil uvolněně, snažil se mi vyhovět. Spolupracuje se s ním parádně a je fakt v pohodě,“ popsal Chytka.

Český fotograf si všiml, s jakou pílí Alonso k přípravě přistupuje. Dakar je pro něj velká výzva a úspěchu obětuje úplně vše. „Je úžasné sledovat, jak k tomu přistupuje a jak rychle se zlepšuje. Říkal mi, že největší problém je pro něj brzdění. Na asfaltu zastaví na pár metrech přesně tak, jak potřebuje. Ale v nezpevněném terénu, když dupne na brzdu, tak auto letí dál. Na tom v poslední době nejvíc pracoval,“ uvedl Chytka.

A Alonsova forma evidentně stoupá. „Objevil se na závodech v Maroku a taky v Saudské Arábii, kde dokonce dojel na výborném třetím místě. Snaží se teď najezdit co nejvíce kilometrů, aby se s autem sžil.“

Alonso má po světě miliony fanoušků. Jeho účast proto Dakar posune ve sledovanosti zase ještě dál. Důkazem je zmíněný závod v Maroku – po tom, co se objevila informace, že ho španělský závodník pojede, se na něj hned akreditovalo dalších 25 novinářů. „Předpokládám, že to samé, respektive ještě větším měřítku, bude i na Dakaru. Taky v samotné Toyotě mi říkali, že jen informace o tom, že Alonso v týmu pojede, měla větší ohlas a hodnotu, než že v letošním roce Toyota poprvé Rallye Dakar vyhrála,” přiblížil Chytka.


Arábie? Konečně rozmanitý terén

Fakt, že se Dakar přesunul po 11 letech z Jižní Ameriky na Arabský poloostrov, český fotograf uvítal. „Bude to zase úplně něco jiného. Organizátoři vybrali zajímavé místo nejen pro závodníky, ale i pro fotografy. Je tam velmi rozmanitý terén, bude to pestré. A hlavně neokoukané. Těším se na to,“ dodal Chytka s tím, že pro něj samotného je Dakar droga. „Člověk se na něm stane závislý. I pro fotografa je ale neuvěřitelně náročný. Z hlediska mé práce je to jednoznačně nejdůležitější akce za celý rok. Můj tým bude mít nejspíš šest lidí, jedeme dvě auta. Můj brácha je tentokrát spolujezdcem Martina Prokopa, což je další změna.”

Kdo si myslí, že se na závod chystají jen sportovci, je na omylu. I fotografové věnují přípravě spoustu času. Chytka letí do dějiště závodu už za pár dní. Před Dakarem se tam koná národní mistrovství v dálkových rallye, což bude pro něho skvělá příležitost najít si ta nejlepší místa. „Spousta těch tras se prolíná s Dakarem, takže tu oblast budu moct poznat a nachystat se tak, abych pak předvedl co nejlepší výkon i já. Letos to bude už čtvrtý závod, na který se tam já nebo někdo z mého týmu vydá. V Saudské Arábii už jsem fotil i v předchozích letech, naposledy někdy tři čtyři roky zpátky, ale od té doby se spousta věcí změnila a tak jsem si chtěl být jistý, že mě nic na Dakaru nepřekvapí,“ prohlásil Chytka.

Chytka bude na Dakaru jezdit ve svém voze, Toyotě Land Cruiser 80. Jelikož se bude pohybovat po trati, musí i jeho auto splňovat některé bezpečnostní prvky, například musí mít rám a čtyřbodové pásy. Navíc má upravený podvozek a tlumiče. „Kromě mého auta, které už nyní pluje na lodi směr Saudská Arábie, si přímo na místě pronajímáme další auto, ve kterém budou další kolegové. Ti se budou více soustředit na atmosféru, portréty, bivak a podobně, neboť logisticky se to jedním autem vše stihnout nedá,” nastínil s tím, že krom auta si bere fotografickou výbavu, která přijde až na milion korun. „Osobně si vezu čtyři foťáky a šest objektivů. Poprvé budu fotit Dakar s Nikonem, takže to bude také velká změna. Plus ještě řeším, jakým způsobem to vyřeším s dronem. Po těch útocích na rafinerie, by mohli být na používání dronů náchylnější, ale uvidíme.“

Za poslední Dakar v Peru udělal jeho celý tým přes sto tisíc fotek. „Denně jsem procházel asi osm tisíc fotek. Ve finále to bylo přibližně pět tisíc upravených snímků. Podobné to bude i tentokrát. Čeká nás tam všechny zase dřina, ale to mě na tom baví. Pro dobrou fotku bych udělal téměř vše.“


Marian Chytka
-narozen 10. srpna 1989 ve Vsetíně

-jeden z nejúspěšnějších fotografů v motorsportu

-letos v Monaku fotil formuli 1, jeho klientem tam byla i knížecí rodina

-pracoval na legendárním závodě Isle of Man Tourist Trophy, i na 24hodinovém podniku v Le Mans

-se svými kolegy za rok objel více než 50 akcí po celém světě včetně mistrovství světa v rallye (WRC), MotoGP, mistrovství světa v rallyecrossu, motocrossu, Formule E, apod.

-je držitelem ceny Zlaté oko za nejlepší fotografii s tematikou motorsportu v roce


PR 29.12.2019

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar