Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

České Tourist Trophy a IRRC v Hořicích

Nejen v květnu, ale i v srpnu se Hořice v Podkrkonoší mění v motocyklový závodní okruh, kdy se tu odjel již 27. ročník závodů české Tourist Trophy. Již několik let se tu zároveň jezdí závody mezinárodního road racingového šampionátu (IRRC) ve třídách Supersport a Superbike, takže se tu prolínají historické stroje s nejnovějšími.

Tak jak bývá zvykem, již v pátek se jezdci představili fanouškům v hořickém zámku v sídle musea Czech Road Racing. Kromě podpisů a fotografií s jezdci tak byla dobrá příležitost také navštívit letošní expozici musea, která byla oproti loňsku rozšířena do patra. V sobotu už se naplno rozjel závodní víkend, kdy jezdce čekaly měřené tréninky. Podmínky na trati byly dobré, když bylo oblačno, jen po nočním dešti byla v některých úsecích v prvních trénincích mokrá trať. V neděli bylo ještě lépe a slunečné počasí nalákalo k trati tisíce diváků.


Závody české Tourist Trophy


V rámci 27. ročníku české Tourist Trophy se odjely třetí závody Přeboru České republiky silničních závodů motocyklů na přírodních okruzích ve třídě klasik. Tím zároveň pro tyto třídy skončila letošní sezóna.

Jako první z klasiků vyrazili na trať jezdci tříd 175 ccm a 250 ccm. Závod vypsaný na sedm kol vyhrál ve stylu start - cíl Vítězslav Hatan z kategorie 250 ccm, nicméně si musel neustále hlídat druhého Jiřího Švihnose, který na něj ztratil jen 0,7 s. Německý závodník Gerald Nestler doplnil stupně vítězů. Ve slabší třídě 175 ccm zvítězil Jiří Obtulowicz, se kterým na pódium vystoupali Miloš Thér a Jaromír Tázler.

Nedělní harmonogram se střídal mezi klasiky a závody IRRC a u klasiků se postupovalo k vyšším kubaturám. Na trať jako druzí vyjeli jezdci třídy 350 ccm. Vítězslav Hatan výborně navázal na předchozí vítězství a s obrovským náskokem oslavil již jubilejní desáté vítězství v Hořicích. Jiří Švihnos byl opět druhý a poslední místo na stupních vítězů vybojoval Karel Kalina.

Poslední závod klasiků byl vypsán pro jezdce nejsilnějších strojů 500 ccm a 750 ccm. Hned po prvním kole se odpoutal Pavel Jančík ze třídy 750 ccm, který si na čele postupně budoval náskok. Bohužel v polovině musel být závod přerušen červenou vlajkou po pádu Pavla Nováka, který skončil v péči lékařů, ale měl by být v pořádku. Závod byl nakonec ukončen a vyhlášen po odjetých třech kolech. Pavel Jančík tak vyhrál v kategorii 750 ccm, druhý skončil Libor Mařík a třetí Johann Fürbock. Ve třídě 500 ccm oslavil vítězství Rolf Blatter, za kterým jen o 0,3 s skončil Ondřej Mráz a třetí pozici obsadil Pavel Kačena.


IRRC Supersport

Nedělní program rozjeli jezdci kategorie IRRC Supersport svým prvním závodem. Bohužel hned na začátku byl závod přerušen po pádu Tomáše Totha, ale jezdci se nic nestalo a jeho soupeři se mohli pustit do restartovaného závodu na šest kol. Ten stejně jako v květnu ovládl Matthieu Lagrive, kterého na stupních vítězů doplnili Kamil Holán a Christian Schmitz.
I ve druhém závodě nedal Francouz ostatním šanci a dojel si pro další hořické vítězství. O druhé místo spolu jeli Kamil Holán a Christian Schmitz, ale český jezdec pár kol před cílem spadl a Christian Schmitz tak zůstal na druhém místě osamocen. Poslední místo na stupních vítězů doplnil Petr Wiesenberg. Za zmínku určitě stojí i výkony ostatních jezdců, kteří napříč celým startovním polem podávali dobré výkony a bojovalo se o každé místo.


IRRC Superbike

První závod třídy Superbike byl od samotného startu výbornou podívanou. Na čele se držel loňský šampion této kategorie Danny Webb, kterého stíhali jeho týmoví kolegové Marek Červený a Davey Todd. K těm se později připojil i německý závodník Didier Grams, který předjel Erna Kostama s stáhl na ně svou ztrátu. Sledovali jsme tak jeden z nejnapínavějších závodů.
Bohužel v šestém kole musel být závod přerušen červenou vlajkou kvůli vozidlu na trati, když řidič nerespektoval dopravní značení ani pořadatele. Závod byl ukončen a vítězem se stal Davey Todd, který jako nováček oslavil první vítězství v Hořicích. Za ním skončili Danny Webb a Marek Červený.


Ve druhém závodě to byla opět bitva mezi Davey Toddem a Markem Čeveným, ale Brit se nakonec dokázal odtrhnout a díky dalšímu vítězství zároveň oslavil letošní titul v této kategorii. Didier Grams se v druhé polovině závodu dostal na druhé místo a Marek Červený si odvezl další pohár za třetí místo. Stejně jako v Supersportech, i zde bylo startovní pole nabité kvalitní konkurencí a diváci si tak mohli užít hezké souboje nejen o stupně vítězů.


Volný závod sidecar


Na závěr nedělního programu se odjel volný závod třídy sidecar, který se jel na pravidelnost. To znamená, že se všechny posádky musely snažit zajet co nejvyrovnanější časy, aby měly v cíli co nejmenší bodovou ztrátu. Divácky je tato kategorie velice atraktivní, kdy se na trati potkávají stroje nejrůznějšího stáří i konstrukce, a to ovlivňuje jízdní styl a vyklánění pasažérů.


Z první pozice startovali Jiří a Vojtěch Humlovi, kteří prokázali, že mají nejrychlejší stroj na trati, nicméně v pravidelnosti byli nejlepší Petr Mařan a Luděk Hrdlička. Na druhém místě skončili Jan Bednář a Jan Exner jn. a třetí nejlepší byli Richard Bílý jn. a Milan Kostiuk.


Tomáš Jenčovský - člen komise SZM AČR za přírodní okruhy a ředitel závodu
"Myslím, že jsme viděli jeden z nejlepších víkendů v historii hořického okruhu. Plné rošty v kategoriích klasik a především fantastická sportovní úroveň jezdců IRRC Supersport a Superbike. To vše před skvělou diváckou kulisou. Nejdůležitější ale je, že se všechny pády obešly bez vážných zranění. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se na přípravách tohoto podniku podíleli. Viděli jsme opravdový vrchol sezóny na přírodních tratích."


Poslední závody letošní sezóny SZM na přírodních okruzích se v rámci přeboru jízd pravidelnosti historických závodních motocyklů (JPHZM) pojedou 7. - 8. září 2019 v Branné O cenu Václava Paruse.


Výsledky závodu SZM PČR klasik 175 ccm:

1. Jiří Obtulowicz
2. Miloš Thér
3. Jaromír TázlerVýsledky závodu SZM PČR klasik 250 ccm:

1. Vítězslav Hatan
2. Jiří Švihnos
3. Gerald Nestler


Výsledky závodu SZM PČR klasik 350 ccm:

1. Vítězslav Hatan
2. Jiří Švihnos
3. Karel Kalina


Výsledky závodu SZM PČR klasik 500 ccm:

1. Rolf Blatter
2. Ondřej Mráz
3. Pavel Kačena


Výsledky závodu SZM PČR klasik 750 ccm:

1. Pavel Jančík
2. Libor Mařík
3. Johann Fürbock


Výsledky 1. závodu IRRC Supersport:

1. Matthieu Lagrive
2. Kamil Holán
3. Christian Schmitz


Výsledky 2. závodu IRRC Supersport:

1. Matthieu Lagrive
2. Christian Schmitz
3. Petr Wiesenberg


Výsledky 1. závodu IRRC Superbike:

1. Davey Todd
2. Danny Webb
3. Marek Červený


Výsledky 2. závodu IRRC Superbike:

1. Davey Todd
2. Didier Grams
3. Marek Červený


Výsledky volného závodu SZM JPHZM sidecar:

1. Petr Mařan / Luděk Hrdlička
2. Jan Bednář / Jan Exner jn.
3. Richard Bílý jn. / Milan KostiukKompletní výsledky naleznete na webu AČR:
https://www.autoklub.cz/podnik/pcr-na-po-2019-ceska-tourist-trophy-acr-210-407/


PR
24.8.2019

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar