Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

BMW Group a Valeo společně vyvíjejí další generace automatického parkování

Po oznámení rozsáhlé kooperace v oblasti pokročilých asistenčních systémů, senzorů a softwaru pro parkování a manévrování, určených pro chystanou novou generaci vozů BMW Neue Klasse1, oznámily BMW Group a Valeo spolupráci na společném vývoji plně automatizovaných parkovacích systémů až do úrovně 42.

V lednu obě společnosti podepsaly dohodu o strategické spolupráci zaměřenou na společný vývoj nové generace technologií, které uživatelům přinesou zcela nové zkušenosti při parkování na soukromých pozemcích a parkovištích. Všechny funkce, od automatizovaného asistenta manévrování až po automatické parkování s autonomií úrovně 4, budou využívat technologie a senzory integrované ve vozidle. Společně budou vyvíjeny také služby využívající infrastrukturu, které umožní plně automatizované parkování a nabíjení v odpovídajícím způsobem vybavených veřejných parkovacích zařízeních a areálech.


Software budoucích funkcí bude postaven na současných softwarových celcích, které byly poprvé uvedeny na trh v BMW iX v roce 2021. V další generaci bude tento systém rozšířen o výkonnější výpočetní platformu, hostující společně vyvinuté algoritmy.
parkování bez řidiče

Automated Valet Parking (AVP) nabízí řidičům a cestujícím plně automatizované parkování bez nutnosti obsluhy. V určené zóně řidič vystoupí z vozu a automobil sám automatizovaně převezme úkony, jako je vyhledání parkovacího místa, nezbytné manévry pro zaparkování a vyjetí a případně i následné dojetí zpět do výdejní zóny, kde si jej řidič opět převezme. Pro efektivní využití doby parkování lze aplikovat i další služby, jako je třeba plně automatické nabíjení nebo umytí vozu. Tyto služby přinášejí zákazníkům více komfortu a bezpečnosti při používání jejich vozů.Podle návrhu připravované normy ISO budou automatizovaná parkovací řešení rozdělena do dvou hlavních kategorií, a to na systémy typu 1 a typu 2. U systému typu 1 budou potřebné technologie (včetně všech senzorů, výpočetních jednotek a algoritmů) integrovány ve vozidle, zatímco u systémů typu 2 bude používaná technika (včetně senzorů a systému řízení automatického parkování) instalována v příslušné infrastruktuře, např. v parkovacím zařízení, vozidlo tedy bude řízeno infrastrukturou.
Partnerství se zaměřuje na oba dva typy AVP (typ 1 i typ 2). V nových generacích systémů pro automatizované parkování bude usilovat o co nejpokročilejší řešení až do úrovně 4, které bude odpovídat požadavkům trhu a zákazníků.


1 „Neue Klasse“: Nová generace modulární platformy pro vozy BMW.

2 Úroveň 4: Plně autonomní jízda/parkování bez nutnosti dohledu řidiče.BMW 15.2.2023

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar