Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

AutoLocator pro záchranu života

Společnost AutoLocator s.r.o. obdržela prestižní ocenění – 1.místo v soutěži Creative Mobile Award 2006, kterou uděluje odborná porota za nejlepší mobilní aplikaci v ČR zprovozněnou v roce 2006.

Ocenění se dostalo službě „Záchrana života a zdraví při dopravní nehodě“.
Do modelu AL 3500 Satellite TopSafety, který slouží ke střežení automobilů proti krádeži, se přidává havarijní paket obsahující nárazové čidlo, nouzové tlačítko, mikrofon a reproduktor.
V případě havárie vozu zareaguje nárazové čidlo a následně centrální jednotka odešle zprávu na Pult centrální ochrany (PCO) AutoLocator a zároveň naváže hlasové spojení mezi kabinou vozu a PCO. Posádka vozu tak může sdělit operátorovi PCO, co se stalo a jakou pomoc potřebuje. Operátor zjistí přesnou polohu vozu a veškeré informace předá záchranné službě či policii nebo hasičům. Spojení s PCO lze z vozu navázat i zmáčknutím nouzového tlačítka.
Hlavní výhody jsou – rychlost a přesnost. Posádka vozu po vážné nehodě bývá často v šoku, neví, co má dělat, kde má mobil, kam má volat případně ani kde se přesně nachází.
Příkladem je nedávná havárie linkového autobusu na dálnici D8. Řidič, ač profesionál, po nehodě nebyl schopen dlouhé minuty kontaktovat záchranku a když se mu to konečně podařilo, nebyl schopen určit, kde se havarovaný autobus nachází, dokonce ani ve kterém směru dálnice je! Záchranáři tak přijeli pozdě a dokonce z opačného směru, takže museli zablokovat celou dálnici a přenášet zraněné přes svodidla. Při nehodě zahynulo 6 lidí.
Pokud by byl autobus vybaven havarijním paketem, odešla by okamžitě po nehodě zpráva na PCO. Operátor by určil přesnou polohu autobusu (běžně je to +/- 10 metrů, ale ve volném terénu je to v praxi i výrazně přesnější). Zároveň by operátor hlasově komunikoval s řidičem – stačilo by, aby řidič řekl, kolik je zraněných a zda lehce či těžce. Operátor by tak kontaktovat záchrannou službu a policii a předal jim veškeré informace. Příjezd záchranky by se tím výrazně urychlil.
Produkt využijí posádky motorových vozidel při problémech, do nichž se mohou při cestování dostat:

havárie: rychlé zjištění přesné polohy vozu a profesionální zajištění pomoci, příjezd záchranky v nejkratší možné době, možnost přímé komunikace posádky ve voze a operátora záchranky – operátor radí posádce ještě před příjezdem záchranářů

akutní zdravotní problémy řidiče (infarkt, nevolnost, apod.) – snadné navázání kontaktu se záchrankou, určení přesné polohy vozu

požár vozu nebo přepadení – jednoduché a rychlé oznámení události, lokalizace vozu, přivolání hasičů, resp. policie

JL, 27.2.2007

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar