Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Audi se vydává na Měsíc

Pětačtyřicet let po posledním letu NASA na Měsíc s lidskou posádkou si kooperační partneři vytkli opět za cíl oblast přistání Apolla 17. Německá skupina inženýrů Part-Time Scientists pracuje v rámci soutěže Google Lunar XPRIZE na vozidle bez lidské posádky, které bude schopno jízdy po měsíčním povrchu.

Audi podporuje tým Part-Time Scientists svým know-how v mnoha oblastech techniky – od pohonu všech kol quattro, přes lehkou konstrukci a elektrickou mobilitu, až po autonomní jízdu.

Soutěž Google Lunar XPRIZE, dotovaná částkou více než 30 milionů USD, se obrací na inženýry a podnikatele z celého světa. Soukromý tým, který chce vyhrát, musí dopravit na Měsíc měsíční vozidlo, ujet tam alespoň 500 metrů a přenést na Zemi fotografie a videa ve vysokém rozlišení.

AUDI AG podporuje svým technickým know-how při optimalizaci měsíčního vozidla tým Part-Time Scientists, který se účastní soutěže jako jediný německý tým. Audi v roli kooperačního partnera podporuje tým především v oblastech lehké konstrukce, elektrické mobility, trvalého pohonu všech kol quattro a autonomní jízdy. Audi nabízí široké možnosti spolupráce také při testování, zkouškách a zajišťování kvality. Mnichovské studio Audi pro koncepční design navíc pracuje na nové podobě měsíčního vozidla, které ponese označení „Audi lunar quattro“, aby byly zajištěny ideální podmínky pro lehkou konstrukci.

Přistávací modul s měsíčním vozidlem Audi lunar quattro má odstartovat do vesmíru na palubě nosné rakety do roku 2017 a cestou k Měsíci překoná více než 380 000 kilometrů. Cesta bude trvat přibližně pět dní. Cílová oblast pro přistání leží severně od rovníku Měsíce v blízkosti místa přistání poslední měsíční mise NASA s lidskou posádkou Apollo 17 v roce 1972. Panují zde extrémní výkyvy teplot v rozsahu až 300 °C.

Tým Part-Time Scientists vyvíjí měsíční vozidlo, které je vyrobeno z velké části z hliníku, v různých zkušebních cyklech, které probíhají mimo jiné v rakouských Alpách a na španělském ostrově Tenerife. Nastavitelný solární panel zachycuje sluneční světlo a získávanou energii ukládá do lithium-iontového akumulátoru, který napájí čtyři elektromotory uložené v nábojích kol. Na přídi vozidla jsou umístěny dvě stereoskopické kamery a jedna vědecká kamera pro výzkum materiálů. Teoretická nejvyšší rychlost činí 3,6 km/h – na nerovném povrchu Měsíce jsou však mnohem důležitější terénní vlastnosti a schopnost bezpečné orientace.



Audi 30.7.2015
Soutěž Google Lunar XPRIZE, do níž se přihlásilo více než 25 týmů, vstupuje nyní do finálového kola. Kromě týmu Part-Time Scientists do něj postoupilo 15 dalších týmů z Brazílie, Kanady, Chile, Maďarska, Japonska, Izraele, Itálie, Malajsie a USA.


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar