Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Audi kontroluje karoserie pomocí CT

Dosud žádný systém používaný v laboratořích Audi nedokázal kontrolovat karoserie tak precizně jako počítačový tomograf (CT) v závodě Audi v Neckarsulmu.

S mikronovou přesností, tedy v rozsahu setiny 

tloušťky vlasu, dokáže prozkoumávat nejen jednotlivé součásti, ale i celé karoserie. Výhoda spočívající ve schopnosti prohlížet objekty nedestruktivně a bez kontaktu byla využita pro vyšetření asi 2000 let staré egyptské mumie posvátného ptáka  

ibisa ze státního muzea v Darmstadtu.

Dr. Erwin Keefer z muzea ve Württembergu byl prvními snímky ibisa nadšen: „To je poprvé, co se v Německu použil průmyslový CT systém k prozkoumání mumie – jeho unikátní přesnost je pro náš výzkum velkým přínosem.“ Dr. Keefer považuje tomografii za nejinovativnější metodu zkoumání mumií. Získané snímky jsou asi 

padesátkrát ostřejší než z dosud používaného dvourozměrného rentgenu. Nyní lze zkoumat strukturu mumie do nejmenšího detailu až na úroveň jednotlivých buněk, což dříve nebylo možné. Navíc mohou být snímky použity k sestavení třírozměrného modelu, s jehož pomocí lze detekovat i blechy a roztoče v peří ibisa.

Hlavním účelem instalace CT systému, který váží deset tun a stál asi milion eur, je přesné zjišťování kvality spojů v hliníkových a jiných vylehčených konstrukcích. Snímkováním se detailně vyšetřuje kvalita všech svarů, nýtů a jiných spojů. „Nyní můžeme díly kontrolovat bez kontaktu a nedestruktivně,“ vysvětluje Dr. Manfred Sindel z odboru technické kontroly hliníkových technologií. Dříve bylo nutné díly pro zjištění vad rozřezávat. Možných aplikací CT je celá řada, od zkoumání miniaturních elektronických dílů až po celé karoserie s délkou přes dva metry.

Zatímco při CT snímkování ve zdravotnictví pacienti leží, u průmyslových systémů bývají objekty umístěny na otočném stole. Systém u Audi byl přizpůsoben k prohlížení rozměrných dílů, jako jsou karoserie automobilů, které jsou upnuty do robotů a natáčejí se přesně do potřebných poloh.

Během snímkování se objekt otáčí a tomograf pořizuje snímky ze sta až tisíce různých úhlů. Podle jednotlivých snímků se vytváří třírozměrná rekonstrukce objektu, kterou lze prohlížet z libovolného pohledu. Pozorovatel může v počítači například generovat řezy nebo „průlety“ objektem, a získat představu o jeho fyzických proporcích.

Tomograf je umístěn ve zvláštní antiradiačně stíněné místnosti. Cílem bylo zejména zkrácení času testování, zahrnujícího vlastní snímkování a vyhodnocení výsledků. Výrobní technologie karoserií vozů Audi A8 je nyní rutinně kontrolována. Každý rok je kompletně prozkoumáno několik celých karoserií, což obnáší detailní prohlédnutí tisíců spojů a jejich nedestruktivní vyhodnocení.PL, 23.11.2006
Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar