Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

DS3 Crossback
 

ALCAR radí, jak si vybrat správná kola

Vybíráte novou sadu litých kol, na kterou obujete zimní pneumatiky? Poradíme Vám, na co byste si měli dát pozor, abyste nenaletěli a nekoupili si třeba kola, která vůbec nejsou pro váš vůz homologovaná.

Jsou ale i mezi homologovanými koly nějaké rozdíly? Níže se dočtete, co byste ještě před pořízením nových kol měli zvážit, aby vám posloužila podle vašich představ.

V první řadě byste měli vybírat výhradně z kol, která mají schválení k provozu na veřejných komunikacích v ČR a je tak možné na nich bez rizik jezdit v běžném provozu. Taková kola poznáte podle odlité značky KBA nebo E v kroužku s číslem schválení na pohledové straně kola. Mezi hlavní rizika jízdy na neschválených kolech patří možnost odmítnutí pojistného plnění pojišťovnou v případě nehody, neprojití vozidla kontrolou na STK a samozřejmě absence jakýchkoliv bezpečnostních záruk výrobce kol, že kolo může být bezpečně namontováno na váš vůz. Například v podobě dostatečné nosnosti kola, správného provedení dosedacích ploch, vhodných rozměrů kola atd.

Kritériem, kvůli kterému většina motoristů volí litá kola místo ocelových je samozřejmě design kola. Na trhu je k dispozici široká nabídka různých designů od těch více konzervativních na jedné straně až po ryze tuningové na straně druhé. Lze si vybírat i ze široké palety barev, vedle klasického stříbrného laku jsou časté černé laky v matné i lesklé variantě, stále více se prosazuje moderní grafitový odstín či vícebarevné kombinace třeba s leštěnou čelní plochou na černě lakovaném pozadí. Je samozřejmě dobré si vždy představit, jak bude daný design a barva kola vypadat na automobilu, pro který kolo pořizujete. A v tom vám může velice pomoci takzvaný konfigurátor kol, speciální webová stránka, která zobrazuje vybraná kola přímo na automobilech ze své databáze.
3D konfigurátor ALCAR na www.alcar.cz je špičkovým konfigurátorem výhradně homologovaných kol s nabídkou designů homologovaných pro přesně určená vozidla.

Konfigurátor zobrazuje v detailním rozlišení více než 1 000 modelů automobilů včetně nejnovějších modelových řad. Každá animace vozu se skládá z 52 fotografií a máte možnost navolit si jakoukoliv individuální barvu karoserie i takové detaily, jako jsou různé odstíny interiérů. Kromě toho nabízí také reálné tuningové a sportovní úpravy, například Mercedes AMG, BMW M nebo Audi S a je v něm možné nastavit i výšku podvozku nebo zatmavení skel.

Volbu designu kola ovlivňuje také období, na které si kola vybíráte. Pro zimní období jsou vhodnější jednodušší jednobarevné designy s dobře přístupnými paprsky, které snižují množství usazovaných nečistot a usnadňují údržbu kola. Klíčovým je samozřejmě lak, který kolo chrání. Jedná se vlastně o několik vrstev laků. ALCAR všechna litá kola značek AEZ,

DOTZ a DEZENT vybavuje špičkovým třívrstvým lakem SR3 a na všechna kola také poskytuje tříletou záruku. Lak SR3 zlepšuje přirozenou odolnost hliníku vůči soli, malým škrábancům i dalším nečistotám z provozu na silnicích. Jak dobře jsou kola díky laku SR3 chráněna se testuje v solné komoře, kde se kolo během testování ocitá na 300 hodin ve společnosti štěrku, soli, octové kyseliny a chloridu měďnatého. Testuje se také přilnavost laku k povrchu kola, kdy je lak naříznut a po narušeném povrchu kola přejíždí kartáč. Ani během tohoto testu nesmí dojít k žádnému odloupnutí laku.

Pokud by motoristé chtěli pomoci s výběrem litých kol vhodných na zimu, mohou využít akci „Elegance i v zimě“, ve které ALCAR nabízí právě designy optimální pro zimní provoz.

Z hlediska jízdních vlastností je důležitým parametrem pro výběr vhodných kol také jejich rozměr, respektive průměr. Záleží na tom, zda preferujete komfortnější jízdu s větším utlumením nerovností na vozovce, v tom případě zvolíte menší kola v kombinaci s vyšší pneumatikou nebo zda vybíráte kola pro sportovnější jízdu a tehdy sáhnete pro kola o nějaký palec větší. Nabídka schválených rozměrů kol bývá zpravidla široká, a proto můžete velikost kola přizpůsobit svým preferencím.

Pokud si pořídíte kolo homologované v jiném rozměru, než který je uveden v technickém průkazu vozidla, prodejce by vám měl předat Typový list, na jehož základě a kontrole ve Stanici technické kontroly si můžete nechat zapsat tento nový schválený rozměr kol a pneumatik do velkého technického průkazu vozidla.

Pokud už máte jasno, jaká by vaše nová kola měla být a vybrali jste si i konkrétní design, zbývá už jen zvolit prodejce a v pneuservisu nechat kola odborně vyvážit a namontovat na vůz.


JL 18.9.2018

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar