Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

ŠKODA AUTO - ŠKODA NEŘÍDIT a průvodce bezbariérovou mobilitou

ŠKODA AUTO znovu podpoří mobilitu osob se zdravotním znevýhodněním. V rámci projektu ŠKODA NEŘÍDIT automobilka nyní vydává průvodce světem bezbariérové mobility, který osobám se zdravotním znevýhodněním pomáhá plně se zorientovat v možnostech zajištění vozu a jeho řízení.

ŠKODA AUTO vyvíjí ucelený systém podpory bezbariérové mobility pro všechny, zahrnující veškeré stěžejní prvky a aktivity, které zásadně zkvalitňují život lidem se zdravotním hendikepem. Prostřednictvím tohoto systému společnost pomáhá osobám s hendikepem krátce po úrazu (podpora pěti rehabilitačních institucí), podporuje rozvoj komunity hendikepovaných (podpora České asociace paraplegiků – CZEPA) a zajišťuje jejich mobilitu (program ŠKODA Handy, grantové schéma na řidičské kurzy ŠKODA NEŘÍDIT, mapa bezbariérových míst ČR VozejkMap.cz, půjčovna vozů s úpravou na ruční řízení). V neposlední řadě podporuje i aktivní životní styl hendikepovaných, a proto se letos znovu stala generálním partnerem spolku Cesta za snem. S celkem osmi partnery realizuje projekty, které pomáhají zajistit bezbariérovou mobilitu a motivují lidi se zdravotním hendikepem k aktivnímu životu.


Grantový program ŠKODA NEŘÍDIT je určen pro tělesně postižené občany s průkazem ZTP nebo ZTP/P, kteří doposud nejsou držiteli řidičského průkazu a jejichž hendikep umožňuje řídit osobní automobil. Finanční příspěvek na absolvování autoškoly až do výše 15 000 Kč obdrží žadatelé, kteří zašlou přihlášku a budou vybráni komisí složenou ze zástupců společnosti ŠKODA AUTO a Konta Bariéry. Projekt vznikl již v roce 2018 a od té doby ŠKODA AUTO podpořila 50 zájemců celkovou částkou 580 000 Kč. Uzávěrka letošních žádostí je 15. května.


V rámci programu vznikla také brožura, která slouží jako detailní průvodce bezbariérovou mobilitou. Společnost ŠKODA AUTO ji připravila ve spolupráci s organizacemi na pomoc zdravotně postiženým lidem: Kontem Bariéry, Centrem Paraple, asociací CZEPA a spolkem Cesta za snem. V příručce najdou začínající i aktivní řidiči s hendikepem řadu důležitých informací na jednom místě, například za jakých podmínek mohou řídit automobil, v kterých autoškolách mohou s tělesným omezením absolvovat výcvik, jak mohou financovat nákup vozidla nebo jaké úpravy lze ve vozech realizovat s ohledem na různé typy zdravotního znevýhodnění.„Na invalidním vozíku sedím už patnáct let,“ říká Heřman Volf, předseda spolku Cesta za snem a dodává: „Společně s automobilkou ŠKODA AUTO a dalšími partnery jsme měli potřebu reagovat na fakt, že v Česku nejsou pro řidiče s hendikepem k dispozici ucelené aktuální informace na jednom místě. Mám radost, že se nám podařilo vytvořit souhrn informací a jasný postup od získání řidičského oprávnění až po výběr, financování a úpravy vozu dle konkrétních potřeb jednotlivců. Věřím, že průvodce mobilitou ŠKODA NEŘÍDIT se stane cenným zdrojem informací pro desítky tisíc řidičů s hendikepem v Česku.“

Společnost ŠKODA AUTO podporuje mobilitu hendikepovaných osob také prostřednictvím programu ŠKODA Handy, který držitelům průkazu ZTP nebo ZTP/P nabízí zvýhodněné podmínky při nákupu vozu a další služby. Speciálně proškolení prodejci pomáhají s poradenstvím při výběru modelu a výbavy ulehčující ovládání, s vyřízením státního příspěvku, volbou vhodné úpravy podle konkrétního zdravotního znevýhodnění či s vyřízením odpočtu DPH, ale také se zajištěním výhodného financování s nulovým úrokem.

Do programu se zapojilo již 132 ze 180 prodejců značky v České republice, což významně zlepšuje dostupnost těchto služeb, a u vybraných obchodníků si lze vůz s úpravou na ruční řízení také zapůjčit. Jelikož program je určen pro všechny držitele průkazu ZTP a ZTP/P, společnost připravila ve spolupráci s asociací organizací neslyšících ASNEP video, ve kterém přibližuje možnosti programu ŠKODA Handy také neslyšícím osobám.


Do široké řady projektů ve prospěch zdravotně znevýhodněných osob patří od roku 2018 i spolupráce s rehabilitačními ústavy umístěnými v Kladrubech, Hrabyni a v Lužích-Košumberk, kterým ŠKODA AUTO jen v minulém roce věnovala celkem částku 870 000 korun. Aby byla zajištěna mobilita klientů a zaměstnanců Centra Paraple, zapůjčila mu společnost ŠKODA v roce 2021 čtyři automobily. Zároveň byly i v letošním roce zapůjčeny dva přizpůsobené automobily ŠKODA OCTAVIA COMBI České asociaci paraplegiků – CZEPA, která je dává k dispozici svým klientům.


Podpora mobility bez bariér patří dlouhodobě mezi hlavní aktivity v rámci společenské odpovědnosti ŠKODA AUTO. Další oblasti, na které se domácí automobilka zaměřuje, zahrnují pomoc znevýhodněným dětem, posílení dopravní bezpečnosti a důraz na dostupnost a kvalitu technického vzdělávání.


Škoda 20.4.2021

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar