Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Německá policie varuje před krádežemi

Policejní ředitelství v Chemnitz v současné době varuje před podvodem s krádežemi na dálničních parkovištích a v servisních zónách. Rádi bychom vás informovali o jednání pachatelů.

Vzhledem k tomu, že poškozenými/oběťmi jsou často řidiči nákladních vozidel/přepravníků/osobních automobilů z České republiky, Polska nebo východní Evropy, rádi bychom s naším varováním oslovili zejména tyto osoby. Narazili jsme na formát "Mensch Nachbar schaut über Grenzen" vysílaný MDR Sachsenradio a pan Roman Nuck byl tak laskav a poslal nám na vás kontakt.

Co se vlastně stalo? - Na začátku listopadu 2023 došlo na dálničním parkovišti "Am Steinberg" na dálnici A4 mezi Chemnitz a Drážďany ke dvěma novým případům těchto krádeží, při kterých pachatelé použili taktiku odlákání pozornosti.

V prvním případě se jednalo o ženu (polské státní příslušnosti), která na parkovišti zaparkovala svůj vůz. Kolem páté hodiny v noci ji oslovil neznámý muž hovořící francouzsky, zapojil se do rozhovoru a vylákal ji k zadní části vozu, protože na vozidle byla údajně závada. Během této roztržitosti komplic sebral ženě ze zadního sedadla vozu kabelku. Když si žena po krátké době krádeže všimla a šla svou kabelku hledat, našla ji na parkovišti. Hotovost, která se v ní nacházela, chyběla.

O jednu noc později došlo na parkovišti v opačném směru k další krádeži. Řidič dodávky (ukrajinský státní příslušník) spal ve svém vozidle, když ho kolem 03:00 vzbudila neznámá osoba a dala se s ním do hovoru v polštině. Podobně jako v předchozím případě byl vylákán z prostoru pro cestující. Zatímco byl s neznámým za dodávkou, druhý pachatel odcizil z vozidla tašku s finanční hotovostí. Celková škoda v tomto případě činí přes 2 000 eur.
Pachatelé zmizeli neznámo kam.

V minulosti již došlo k řadě podobných trestných činů podél dálnic i jinde v Německu. Již v minulosti jsme podnikli řadu preventivních opatření. Policisté například vyjížděli na dálniční parkoviště a servisní zóny, kde cíleně oslovovali řidiče nákladních vozidel/transportérů/osobních automobilů a informovali je o těchto trestných činech. Přikládám letáky, které jsme distribuovali v několika jazycích. Krátký pořad o tomto podvodu s krádežemi je plánován také pro německou televizi MDR "Kripo Live".


Jako policie doporučujeme:


Vždy zamkněte své vozidlo, jakmile se od něj vzdálíte - i kdyby to bylo jen několik metrů.
Projevte zdravou nedůvěru a nenechte se tímto trikem zaskočit.
V nejlepším případě nenechávejte ve vozidle žádné cennosti ani peníze, když jej opouštíte.
Možná vidíte příležitost, jak se tohoto tématu chopit v krátkém článku a varovat zejména české a polské řidiče nákladních/přepravních/osobních automobilů před vaším dosahem.
V případě jakýchkoli dotazů se na mě neváhejte obrátit. Mé kontaktní údaje najdete v podpisu níže. Pokud příspěvek nahlásíte, budeme rádi, když nám poskytnete zpětnou vazbu a případně zašlete nahrávku.


Doreen Stein
Vrchní policejní inspektorka
Referentka pro styk s médii
14.11.2023

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar