Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Hyundai Santa Fe: čtyři generace a 20 let na trhu

Společnost Hyundai představila v roce 2000 první generaci modelu Santa Fe, a stala se tak jedním z průkopníků na trhu SUV. Letos dvacetiletý model Santa Fe se proměnil v ikonu značky Hyundai, která se nyní ohlíží za dosavadním vývojem svého prvního SUV.

Santa Fe se objevilo u prodejců v roce 2001, takže je nejdéle nabízeným modelem značky Hyundai v Evropě. Model Santa Fe, aktuálně vyráběný ve své čtvrté generaci, prošel od té doby evolucí v oblastech designu, bezpečnosti a technologií, a často přitom plnil roli vlajkové roli, přinášející na trh nové funkce a systémy. Hyundai uvede v létě na trh vylepšenou verzi aktuální generace s novými elektrifikovanými pohony a významně modernizovaným designem.

Santa Fe se po své premiéře stalo jedním z nejoblíbenějších modelů značky Hyundai. První SUV společnosti Hyundai dostalo označení podle města na jihozápadě USA a sehrálo důležitou roli v etablování značky Hyundai v segmentu SUV. Santa Fe má své vlastní logo s modelovým označením a symbolickým zobrazením slunce, což je mezi modely Hyundai neobvyklé. Na odkaz průkopnického modelu navazují všechny následující generace, vyráběné pod stejným označením. Hyundai prodal v uplynulých 20 letech na celém světě více než 5 260 000 vozů Santa Fe.


První generace Santa Fe (2000 – 2006): originální bestseller

Hyundai poprvé představil Santa Fe evropskému publiku na Ženevském autosalonu 2000. Zatímco následující generace získávaly stále prémiovější charakter, první Santa Fe bylo praktickým automobilem, který zákazníci oceňovali pro jeho funkčnost a spolehlivost.Nedlouho po zahájení prodeje první generace, musel Hyundai výrazně zvýšit její výrobu, aby uspokojila nečekaně vysokou poptávku zejména v USA.

První generace se vyznačovala robustním, ale současně ušlechtilým vzhledem a byla výrazně delší a širší než mnoho jejích konkurentů v segmentu, čímž zdůrazňovala svou praktičnost pro jízdu v terénu. Interiér nabízel dostatek prostoru pro až pět cestujících a velkorysý zavazadlový prostor. Ve své době rozsáhlá komfortní výbava přitom zahrnovala klimatizaci, přehrávač CD, elektrické ovládání oken, vnějších zpětných zrcátek a střešního okna.
Hyundai v roce 2003 odpověděl na poptávku zákazníků po ještě vyšší úrovni jízdních výkonů a vylepšil model Santa Fe výkonnějším motorem a elektronicky řízeným systémem pohonu všech kol.


Druhá generace Santa Fe (2006 – 2012)

Druhá generace byla představena v lednu 2006 na Severoamerickém mezinárodním autosalonu v Detroitu. Zákazníci měli na výběr nový vznětový motor 2,2 litru nebo modernizovaný zážehový vidlicový šestiválec 2,7 litru. Santa Fe s výrazně vylepšenými jízdními vlastnostmi a výkonnějšími motory bylo skvěle připraveno na náročný provoz v rozmanitých provozních a povětrnostních podmínkách.

V polovině prvního desetiletí 21. století začali zákazníci ve stále větší míře upřednostňovat atraktivní design. Exteriér se vyznačoval asertivní maskou chladiče, sebevědomě tvarovanými liniemi a světlomety s precizními detaily. Jeho moderní vzhled dokládal směr, jímž se ubíral vývoj designu značky Hyundai.

Dojem luxusu zprostředkovával majitelům druhé generace interiér s měkkými, velmi kvalitními materiály a povrchovými úpravami s decentním leskem. Prémiovou atmosféru umocňovalo modré osvětlení ovládacích prvků v kombinaci s čalouněním sedadel kůží. V ještě prostornějším interiéru mohla být poprvé na přání umístěna také třetí řada sedadel pro zákazníky.

Druhá generace nabídla řadu rozsáhlých vylepšení v oblasti bezpečnosti. Hyundai tím upevnil své vedoucí postavení v zavádění nejefektivnějších technologií v automobilovém průmyslu do standardní výbavy. Ta tehdy zahrnovala elektronicky řízený stabilizační systém ESC, protiblokovací systém (ABS), okenní airbagy pro všechny řady sedadel, systém pro sledování tlaku v pneumatikách a aktivní opěrky hlavy na sedadlech vpředu. Později byla nabídka rozšířena o prémiovou verzi, jejíž výbava zahrnovala integrovaný navigační systém, zadní kameru, tempomat a senzor světla pro automatické ovládání světlometů.Třetí generace Santa Fe (2012 – 2018)

Třetí generace byla pro Hyundai velkým krokem vpřed, protože nabízela ještě vyšší úroveň komfortu a kvality, nově nastavené motory, a ještě vyšší úroveň hospodárnosti. Třetí generace se mohla pochlubit také modernizovanou platformou pro crossovery se samonosnou karoserií. Na výběr byla sportovní pětimístná varianta nebo verze s prodlouženým rozvorem a třemi řadami sedadel pro šest či sedm cestujících. Prodloužená verze se mírně odlišovala designem s jedinečnou šestiúhelníkovou maskou chladiče, novým vzhledem střešních sloupků B, na přání dodávanými 19“ koly z lehké slitiny a zapuštěnými dvojitými koncovkami výfukové soustavy. Nový model vypadal moderně a dynamicky, ale současně od předchůdce převzal jeho silné stránky, od praktičnosti přes prostornost až po spolehlivost.

Třetí generace nabízela na přání dodávaný multifunkční 8“ dotykový displej s navigačním systémem. Jednodušší a intuitivnější uživatelské rozhraní bylo doplněno vylepšeným hlasovým ovládáním. Dalšího pokroku bylo dosaženo na základě nových možností konektivity mobilních telefonů.

Součástí bezpečnostní výbavy byla prémiová brzdová soustava, která zahrnovala čtyři kotoučové brzdy, protiblokovací systém ABS včetně brzdového asistenta, který poskytoval maximální brzdnou sílu v nouzové situaci, a elektronicky řízeného rozdělování brzdné síly EBD, díky němuž byla brzdná síla na přední a zadní nápravě automaticky optimalizována v závislosti na zatížení vozidla.Čtvrtá generace Santa Fe (2018 – současnost

Hyundai navázal na úspěchy předchozích generací a v roce 2018 představil čtvrtou generaci modelu Santa Fe. Její prémiový charakter vyzařuje prestižní vzhled a rozsáhlá výbava, zahrnující nejvyspělejší technologie a nejlepší bezpečnostní prvky ve své třídě.
Elegantní SUV zaujme odvážným vnějším vzhledem a širokým postojem. Příď zdobí kaskádovitá maska chladiče a boční plochy protínají elegantní linie spojující světlomety se zadními svítilnami. Dosud nejprostornější Santa Fe nabízí cestujícím na sedadlech ve druhé řadě o 38 mm více prostoru pro nohy.

Čtvrtá generace je vybavena nejmodernějšími technologiemi Hyundai SmartSense, a díky tomu patří mezi nejbezpečnější vozy ve své třídě, což potvrzuje nejvyšší pětihvězdičkové hodnocení bezpečnosti od nezávislé organizace Euro NCAP. Hyundai i nadále poskytuje svým zákazníkům maximální ochranu, k níž přispívá ještě větší počet inovativních funkcí. Mezi ně patří funkce pro upozorňování na cestující vzadu ROA z vlastního vývoje značky Hyundai. ROA ultrazvukovým senzorem detekuje pohyb dětí nebo domácích mazlíčků na zadních sedadlech a v případě potřeby na ně při vystupování upozorní řidiče.

Další bezpečnostní funkcí je asistent zabraňující kolizím s vozidly přijíždějícími ze stran při couvání RCTA, který sleduje oblast za vozidlem v rozsahu 180 stupňů a v případě potřeby upozorňuje řidiče a aktivuje brzdy, aby nedošlo ke kolizi. Čtvrtá generace je navíc prvním vozem Hyundai, vybaveným průhledovým displejem, který promítá důležité informace na čelní okno.

Zcela nový model Santa Fe je vybaven také vyspělým systémem pohonu všech kol Hyundai HTRAC s optimalizovaným rozdělováním točivého momentu v závislosti na adhezi kol a rychlosti jízdy. Systém podporuje řidiče v nejrůznějších jízdních situacích, ať se jedná o zasněžené, kluzké silnice nebo normální podmínky, a zvyšuje stabilitu při průjezdu zatáčkami.

Pátá generace

Hyundai zveřejnil první pohled na nový model Santa Fe. Nejnovější generace bude mít důstojný a charismatický vnější design. Vylepšení vnitřního designu umocňují prémiový charakter interiéru a zvyšují komfort posádky.

První fotografie odhaluje několik nových stylistických prvků. Například propojení masky chladiče a světel pro denní svícení. Široká maska chladiče propůjčuje novému modelu odvážného ducha, zatímco geometrický vzor na masce chladiče vytváří stereoskopický vzhled. Robustní charakter završují nová světla pro denní svícení ve tvaru písmene T. Nové Santa Fe je díky nim snadno rozpoznatelné dokonce i z dálky.

Hyundai představí také novou řadu elektrifikovaných pohonů. Zákazníci tak budou mít poprvé na výběr hybridní pohony s možností vnějšího nabíjení i bez ní. Nové Santa Fe bude navíc prvním modelem Hyundai v Evropě a prvním SUV značky Hyundai na celém světě, zkonstruovaném na základě zcela nové platformy pro vozidla Hyundai. Třetí generace této platformy umožňuje významná zlepšení provozních vlastností, ovladatelnosti a bezpečnosti. Kromě toho je koncipována i pro elektrifikované pohony.
Hyundai 26.5.2020

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar