Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Ženeva 2006 - mozaika zajímavostí

Autosalon to nejsou jen světové a evropské premiéry, nablýskané automobily, spousta novinářů a odborníků, které později vystřídají desetitisíce návštěvníků, ale také celá řada zajímavostí.Stačí se jen pozorně dívat kolem sebe.

Prakticky na každém stánku lze spatřit půvabné hostesky, které se stávají

jednak věrným terčem fotografů, ale hlavně mají přilákat pozornost k vystaveným exponátům. Jednu z nejvýraznějších jsme objevili na stánku americké automobilky Dodge, která se snaží proniknout na evropský trh.
V záplavě autíček jsme objevili i jeden opravdový unikát. Soutěžní Škodu

130 RS s níž posádka Milan Zapadlo a Jiří Motal obsadila 15.místo v Rallye Monte Carlo 77. (Týmový kolega Blahna dojel tehdy 12.) Věrně propracovaný model, nad nímž uronil slzu nejeden sběratel, hlavně pak z Čech, je k mání za úctyhodnou cenu – věřte nevěřte, ale stál 170 euro.
Sto let od svého založení si připomínala Lancia čtyřmi automobily, které

psaly dějiny – Torepedo, Aurelia, Fulvia Coupe a soutěžní Delta HF Intregrale. Třílitrový čtyřválec Lancie Torpedo 15 HP poháněl v roce 1909 třílitrový čtyřválec o výkonu 34 k (25 kW) při 1850/min. V témže roce obsadil třetí místo v Targa Florio a na okruhu v Broocklandu dosáhl rychlosti 106,22 km/h.
Na autosalonu můžete také potkat spoustu zajímavých lidí, hlavně pak z

automobilového sportu. Ale musíte mít patřičné štěstí. Každoročním návštěvníkem je domácí Clay Regazzoni, pilot formule 1, nyní ve službách Isuzu, za který startoval také na Dakaru. A představovat legendárního Jackie Stewarta snad ani není třeba. Tři tituly mistra světa ve formuli 1 mluví za všechno.
Kromě Škody Roomster a dalších mladoboleslavských vozů mohli návštěvníci

obdivovat ještě jednu škodovku, Na stánku švýcarské firmy Carex byla k vidění Fabia Dragon 4x4 s výkonem 320 k od německé firmy Milotec (Autokaleidoskop-studie –22.2.06). Bohužel byla umístěna v hale s příslušenstvím a servisní technikou, kam zavítají zpravidla jen odborníci.
Před 40 lety bylo rozhodnuto o výstavbě automobilky v Togliatti, odkud

v roce 1970 vyjela první Lada 21011, vyráběná v licenci Fiatu 124. Dodnes odsud vyjelo přes 23 milionů vozů. Proto také „veterán“ v plné kráse na stánku vedle modelové řady 1118 a 1119 připomínající starší Corsy nebo Fiesty. Ale o nich až někdy příště.
Jako z jiného světa vypadá atraktivní španělský automobil Tramontana ve

stylu monopostů F1. Ovšem s předními světlomety, zadními svítilnami, zpětnými zrcátky s blinkry, třetím brzdovým světlem a dvěma sedadly umístěnými za sebou pod prosklenou kabinou. Před rokem měl premiéru, nyní byla presentována definitivní podoba. S vidlicovým dvanáctiválcem BMW 5.5 o výkonu 500 k (368 kW), točivým momentem 825 N.m a nejmodernější technikou osloví hlavně movité sběratele. V přepočtu stojí 15 milionů korun a každý měsíc se vyrobí jeden kus.

Jindřich Lasík

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar