Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Výměna baterií v elektromobilech Stellantis za 5 minut

Stellantis a Ample podepsaly závaznou dohodu o navázání partnerství v oblasti technologie nabíjení baterií elektromobilů. Cílem je poskytnout plně nabitou baterii elektromobilu za méně než pět minut. Oba partneři se dohodli na spolupráci při integraci systému společnosti Ample pro modulární výměnu baterií (Modular Battery Swapping) do elektrických vozidel společnosti Stellantis.

Princip spočívá ve výměně baterie, která má být dobita, za plně nabitou baterii během několika minut v rámci zastávky ve speciální výměnné stanici.

Obě společnosti rovněž jednají o rozšíření technologie výměny modulárních baterií společnosti Ample na další platformy Stellantis a do dalších zemí, aby bylo možné uspokojit poptávku vozových parků a spotřebitelů.

Počáteční program by měl být zahájen v roce 2024 ve španělském Madridu, a to s flotilou 100 vozidel Fiat 500e v rámci služby sdílení automobilů Free2move skupiny Stellantis. Fiat 500e je celosvětově nejprodávanějším elektromobilem skupiny a lídrem na mnoha evropských trzích.


Technologie společnosti Ample nabízí alternativní způsob poskytnutí potřebné energie pro elektromobily, díky němuž je nabíjení stejně rychlé a pohodlné jako tankování benzínu, a zároveň poskytuje ekologické řešení pro zákazníky se snadnějším využitím obnovitelných zdrojů energie.

Modulární baterie Ample, které jsou navrženy tak, aby nahradily původní baterii elektromobilu, lze přizpůsobit jakémukoli elektrickému modelu, což by skupině Stellantis mělo umožnit začlenit tuto technologii bez nutnosti upravovat platformy svých vozidel.

Výměnné stanice Ample lze navíc instalovat na veřejných místech během pouhých tří dnů. Díky tomu je možné zřídit infrastrukturu, kterou lze rychle rozšiřovat podle poptávky řidičů. Když se ke stanici Ample přiblíží kompatibilní elektrické vozidlo, je okamžitě rozpoznáno. Po zaparkování řidič spustí přes mobilní aplikaci výměnu baterie. Výsledkem je plně nabitá baterie za méně než pět minut.

Řešení modulární výměny baterií společnosti Ample je navrženo tak, aby bylo rychlé a nákladově efektivní a zkrátilo dobu, po kterou jsou elektrická vozidla mimo provoz, což s sebou nese i nižší související finanční dopady. Systém bude přístupný prostřednictvím předplacené služby. Takový přístup by měl snížit celkové počáteční náklady na vozidlo a zároveň by měl zákazníkovi umožnit využívat vždy nejnovější technologie baterií, čímž by se zvýšil dojezd a životnost elektromobilu.

V rámci strategického plánu Dare Forward 2030 skupina Stellantis oznámila svůj záměr dosáhnout toho, aby 100 % prodejů osobních vozidel v Evropě a 50 % prodejů osobních a lehkých užitkových vozidel v USA tvořila do roku 2030 bateriová elektrická vozidla. Pro dosažení těchto cílů skupina zajišťuje dostupnost kapacity baterií přibližně 400 GWh. Stellantis je v současné době na dobré cestě stát se ve všech oblastech působnosti do roku 2038 uhlíkově neutrální společností s jednociferným procentem kompenzace zbytkových emisí.PR 11.12.2023

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar