Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Alcar - Bezpečná kola pro radost

Volvo V70, XC70 a S80 s nejmodernějšími technologiemi

Modely Volvo V70, XC70 a S80 přicházejí s řadou prvků potvrzujících záměr firmy vyrábět automobily s ohledem na potřeby a přání uživatelů. Mezi novinky patří mj. nejnovější informační a navigační systém Volvo Sensus, nejmodernější technologie zvyšující bezpečnost a komfort jízdy, či nové motory.

Volvo Sensus

Všechny informace jsou v systému Sensus zobrazovány na pěti- nebo sedmipalcovém barevném displeji v horní části středové konzoly. Obrazovka je umístěna dostatečně vysoko, aby byla pro řidiče dobře čitelná, ale zároveň neodváděla jeho pozornost od dění na vozovce.
Stiskem tlačítka My Car na středové konzole lze vstoupit do nabídky pro nastavení funkcí vozidla, jako jsou systém City Safety, upozornění na nebezpečí kolize, rozpoznávání chodců, systém sledování bdělosti řidiče, adaptivní tempomat, osvětlení, vnější zpětná zrcátka, klimatizace, centrální zamykání či audiosystém.
Pokud si zákazník zvolí multimediální audiosystém, získá systém Volvo Sensus s větší 7” obrazovkou schopnou zobrazovat informace z navigačního systému, telefonu, či obraz z parkovací kamery, panoramatické kamery, DVD přehrávače, digitálního TV přijímače atd.
Nabídka volitelné výbavy zahrnuje integrovaný navigační systém s hlasovým ovládáním či multimediální systém pro cestující na zadních sedadlech. Posledně jmenovaná položka zahrnuje mimo jiné DVD přehrávač, dvě 8” obrazovky integrované do hlavových opěrek předních sedadel, bezdrátová sluchátka a dálkové ovládání.
Všechny funkce lze ovládat tlačítky na volantu nebo ovladači umístěnými přímo pod barevnou obrazovkou.


Technologie rozpoznávání chodců
Jedná se o doplňkový systém, který řidiči pomáhá rozpoznávat potenciálně nebezpečné situace, a dokáže aktivně zabránit střetu s chodcem. Systém rozpoznávání chodců s funkcí automatického brzdění dokáže pomocí radaru a kamery rozpoznat chodce v jízdní dráze vozidla. Systém nejprve řidiče upozorní, aby sám začal brzdit, nebo se chodci vyhnul. Pokud nereaguje, automobil začne automaticky a s maximální intenzitou brzdit těsně předtím, než se srážka stane nevyhnutelnou. Díky automatickému brzdění lze kolizím za určitých okolností při rychlostech do 35 km/h předejít. Systém rozpoznávání chodců s funkcí automatického brzdění nefunguje v situacích, kdy je funkce kamery omezena, například za tmy nebo při špatném počasí.


Adaptivní tempomat aktivní až do zastavení vozidla
Systém upozornění na nebezpečí kolize byl naprogramován tak, aby reagoval na automobily před vozidlem, která stojí nebo se pohybují stejným směrem. V některých situacích lze nehodě předejít, pokud je rozdíl rychlostí obou vozidel menší než 35 km/h. V oblasti komfortu lze s automatickou převodovkou objednat s nejnovější verzí adaptivního tempomatu (ACC), který automaticky udržuje nastavený bezpečný odstup od vozidla vpředu.
Nově přitom tento systém funguje až do zastavení vozidla. Při rozjetí kolony se automobil opět sám rozjede.City Safety ve standardní výbavě
Další novinkou je systém City Safety, který při rychlostech do 30 km/h dokáže kolizi s vozidlem nebo překážkou buď zcela zabránit, nebo alespoň snížit její následky. Systém sleduje provoz před vozidlem laserovým čidlem integrovaným do horní části čelního skla ve výšce vnitřního zpětného zrcátka. Jestliže řidič včas nezareaguje na zpomalení nebo zastavení vozidla vpředu, případně pokud se rychle blíží k pevné překážce, automobil samočinně zastaví.
Pokud je relativní rozdíl rychlostí obou vozidel menší než 15 km/h, lze nehodě zcela předejít. Pokud je rozdíl rychlostí mezi 15 a 30 km/h, je rychlost nárazu snížena, aby se minimalizovaly následky nehody.Vyšší výkon a nižší spotřeba
Volvo V70, XC70 a S80 jsou prvními modely značky, ve kterých se objeví výkonnější verze pětiválcových turbodieselů D5 a D3. U motoru D5 se technikům značky Volvo Cars podařilo zvýšit výkon i točivý moment z 205 k/420 Nm na 215 k a 440 Nm, při současném snížení spotřeby paliva o osm procent. To znamená, že spotřeba paliva u modelu Volvo S80 D5 s manuální převodovkou nyní dosahuje 4,9 l/100 km.

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2018 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar