Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Volvo S80 s nastavileným podvozkem (III)

K výborným jízdním vlastnostem přispívají tuhá karoserie a volitelný aktivní podvozek. Tři alternativy nastavení podvozku umožňují řidiči přizpůsobit automobil svým požadavkům. Pro zajištění optimálního přenosu síly a stability je verze V8 vybavena pohonem všech kol AWD.

 

Zdokonalený podvozek má zajišťovat stabilní, předvídatelné a kontrolovatelné chování na vozovce.  Osmiválce nebo šestiválce mohou být vybaveny systémem aktivního podvozku Four-C,  jehož senzory sledují chování vozidla. Podle aktuální jízdní situace jsou tlumiče schopny ve zlomku sekundy změnit své nastavení. Systém Four-C také upravuje charakteristiku podvozku v závislosti na rychlosti jízdy, čím vyšší rychlost, tím je podvozek tvrdší.  Řidič si může vybrat také ze tří nastavení -COMFORT pro klidnou jízdu, SPORT poskytuje rychlejší odezvu řízení a lepší kontakt s vozovkou. Pro dynamickou jízdu je vhodné nastavení ADVANCED, které minimalizuje pohyby tlumičů a maximalizuje kontakt mezi pneumatikami a povrchem vozovky. V případě krizové situace nezáleží na zvoleném režimu, neboť systém Four-C vždy reaguje tak, aby řidiči pomohl situaci zvládnout a automaticky vozidlo stabilizoval.

Volvo S80 V8 je vybaveno systémem pohonu všech kol AWD s elektronicky řízenou hydraulickou spojkou Haldex. Nejnovější verze systému disponuje technologií Instant Traction, která při rozjezdu na kluzkém nebo nezpevněném povrchu zajišťuje bleskurychlý přenos výkonu z předních na zadní kola.
Posilovač řízení s proměnlivým účinkem v závislosti na rychlosti jízdy je nabízen jako volitelná výbava. Předností je vyšší výkon při nižších rychlostech, čímž usnadňuje např. parkování. S rostoucí rychlostí účinek posilovače klesá a při vysokých rychlostech se vytrácí. Pro pocit optimálního kontaktu s vozovkou je možné účinek regulovat prostřednictvím informačního systému pro nastavení vozidla.
Rozjezd do kopce (Volvo S80 V8 a modely s pravostranným řízením) ulehčuje elektronicky ovládaná parkovací brzda. Pokud je aktivována dojde při rozjezdu k jejímu automatickému uvolnění. Ostatní modely jsou vybaveny parkovací brzdou ovládanou pedálem. Standardní výbava zahrnuje protismykový systém DSTC, který v případě potřeby sníží točivý moment motoru a pomocí brzd vozidla pomáhá snižovat riziko smyku.

 

JL, 21.7.2006


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar