Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Volvo C30 Efficiency jezdí za 4,5 l nafty

Kromě pozornosti věnované biopalivům a hybridním technologiím společnost Volvo Cars nezapomíná ani na zvyšování účinnosti stávajících konvenčních hnacích jednotek. V blízké budoucnosti také představí převodovku Powershift, která sníží spotřebu paliva přibližně o 8 procent.

V roce 2008 Volvo představí model Volvo C30 se vznětovým přeplňovaným čtyřválcem 1.6 a se spotřebou nižší než 4,5 l/100 km. Odborníkům se podařilo snížit spotřebu paliva o více než 0,4 l/100 km z původní hodnoty 4,9 l/100 km, která je uváděna u dnes prodávaného Volva C30 1.6D. Emise CO2 klesly z původní hodnoty 129 g/km na hodnotu nižší než 120 g.
Tohoto výsledku bylo dosaženo drobnými úpravami. Mnohé systémy a detaily ve vozidle byly dimenzovány tak, aby vyhovovaly všem motorizacím od nejmenšího dieselu až po nejvýkonnější benzínový agregát. Verze Efficiency má nižší výšku podvozku, nový zadní střešní spoiler, nový zadní nárazník, zakrytý podvozek, optimalizované chlazení motoru a aerodynamicky optimalizované 16“ ráfky kol.
Valivý odpor byl snížen použitím nové generace pneumatik s nízkým třením.
Speciální verze převodovky se vyznačuje upraveným 3., 4. a 5. rychlostním stupněm. Byl použit nový převodový olej s nízkým třením, optimalizován účinek posilovače řízení a řídicí jednotka.
Speciální C30 navíc získá vizuální prvky zdůrazňující její unikátní charakter.
Ve Švédsku jsou běžné automobily s emisemi oxidu uhličitého pod 120 g/km klasifikovány jako ekologicky šetrné. To opravňuje zákazníky z řad soukromých
osob k získání státní dotace ve výši 10 000 švédských korun.


Převodovka Powershift
Na počátku příštího roku Volvo představí novou převodovku s takzvanou funkcí Powershift, která v porovnání s dnešními automatickými převodovkami snižuje spotřebu paliva přibližně o 8 procent. Tato převodovka bude k dispozici pro modely Volvo C30, S40 a V50 s dvoulitrovým turbodieselem 2.0D.
Jednoduše řečeno, převodovku tvoří dvě manuální převodovky, které pracují paralelně a jsou řízeny samostatnými spojkami. Vzhledem k tomu, že při řazení nedochází k přerušení točivého momentu, je řazení okamžité a také účinnost je vyšší.
Životní prostředí je pro Volvo Cars jednou z nejdůležitějších oblastí, proto neustále pracuje na zlepšování svých ostatních benziových a dieselových motorů. U benzinových motorů specialisté prověřují možnosti pro další vylepšení technologie přímého vstřikování paliva a hledají možnosti pro ještě lepší směšování vzduchu s palivem či řízení ventilů. Pokud jde o dieselové motory, největším problémem není spotřeba. Hlavní problém představuje splnění stále přísnějších nároků na snižování emisí oxidů dusíku a pevných částic bez ohrožení již tak nízké spotřeby těchto motorů.

JL, 30.8.2007


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar