Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Veterány pojedou na Ještěd

První automobil, který vyjel na vrchol hory Ještěd, byl 12. června roku 1902 čtyřsedadlový otevřený Mercedes, který si počátkem roku zakoupil jako nový, liberecký textilní průmyslník a nadšený motorista, baron Theodor von Liebieg.

Tehdy na vrchol vedla pouze turistická pěší stezka plná bláta a kamení. Na vrcholu čekala na turisty jen malá dřevená turistický chata. Liebiegův plně obsazený automobil o výkonu pouhých 16 k, výjezd na Ještěd bez problémů zdolal a prokázal tak dostatečný výkon motoru, ale i řidičské umění samotného barona. Mnohem náročnější než výjezd, byl následný sjezd do Liberce, neboť Mercedes měl brzdy pouze na zadních kolech, a přitom ještě s velmi malou účinností. Vše ale dopadlo na výbornou a Liebieg dovezl celou posádku bezpečně zpět do Liberce, kde to následně společně oslavili.

Až o šest let později, kdy byl na vrcholu Ještědu otevřen nový kamenný hotel, byla vybudována i silnice pro automobily. Tím se začala psát motoristická historie hory Ještěd, která přetrvává dodnes.

V roce 2002 si skupina libereckých majitelů historických vozidel připomenula stoleté výročí prvního výjezdu automobilu na Ještěd, a uspořádala skupinovou jízdu historických automobilů a motocyklů z Liberce, až na vrchol hory Ještěd, na kótu 1012 metrů nad mořem. V následujících letech tuto akci pravidelně opakovali a na akci přijížděli účastníci se zajímavými historickými stroji z celé České republiky.

Před několika lety bylo změněno místo startu, které se přesunulo na druhou stranu Ještědského hřebenu, do obce Křižany. Díky tomu se trasa prodloužila na plných 11 kilometrů jízdy stále do kopce, kdy historické stroje na tomto úseku překonávají převýšení až 650 metrů.

V sobotu 1. srpna 2020 dopoledne se sjede před Obecní úřad v Křižanech padesátka historických automobilů a motocyklů, z let 1929 až 1988, kdy diváci uvidí jak české stroje Aero, ČZ, Jawa, Škoda nebo Tatra, tak i zahraniční značky, jako Ferrari, Fiat 128, Ford Mustang, Jaguar, MG, Porsche, Rolls Royce Silver Cloud. Přihlášeno je mj.předválečných automobilů z třicátých let – Tatra 12, Tatra 57, aero 30 Special, Morris 8E, MG VA nebo americký Nash 430.

V 11 hodin odstartuje první vozidlo z Křižan směr Ještěd a další pojedou ve dvouminutových intervalech. Na vrchol Ještědu budou přijíždět střídavě ve skupinkách pěti strojů, aby nezablokovaly celé hotelové parkoviště.

Z Ještědu pak pojedou historické automobily a motocykly přes Světlou pod Ještědem, obec Javorník, Proseč pod Ještědem a Rašovku, kde bude v restauraci V trnčí přestávka na oběd.

Závěr jízdy pak bude pokračovat přes Šimonovice, Dlouhý Most a druhou obec Javorník, až k Obřímu sudu Javorník, kde bude jízda ukončena.

Pořadatelé akce děkují za spolupráci především Hotelu Ještěd, obci Křižany.MB 28.7.2020

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar