Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Vauxhall VRX8 - Opel může jen závidět

O britské firmě Vauxhall se u nás mnoho neví, neboť její automobily, vesměs licenční modely Opel, se do Evropy prakticky nedovážejí a jsou převážně ostrovní záležitostí. Nyní však potěšila příznivce rychlých cestovních vozidel.

Firmu založil Alexander Wilson již v roce 1857, a když se v roce 1903 pustil do výroby motorových vozidel, bylo jeho jméno spjato s produkcí kvalitních lodních motorů. První Vauxhall byl sportovní model s plochým jednoválcem o výkonu 5 k.
Přestože automobilka nikdy nedosahovala velkého počtu prodaných vozů, přesto o ni projevil zájem General Motors a v roce 1925 ji převzal. Od počátku šedesátých let začal Vauxhall spolupracovat a vyrábět stejné modely jako Opel, pouze pod jinými názvy a s pravostranným řízením, což trvá dodnes.
V těchto dnech představil nový sportovní sedan Vauxhall VRX8, automobil o jakém příznivci značky Opel jen sní už mnoho let. Na rozdíl od nich si jej budou moci zákazníci sesterské britské firmy koupit už v červenci za cenu kolem 52 tisíc eur.
Tento model bude možná znamenat posun ve výrobě uvnitř koncernu General Motors, neboť vychází z australského automobilu Holden HSV Clubsport R8. Pod čtyřdveřovou karosérií se ukrývá šestilitrový vidlicový osmiválec, který svým výkonem 420 k a točivým momentem 550 N.m pohání zadní kola s pneumatikami o rozměru 20“. V základním provedení je vybaven klasickou mechanickou převodovkou, za příplatek se dodává také samočinná se sportovním režimem. S oběma zrychlí z klidu na 100 km/h za pět sekund.
Značné síle byly uzpůsobeny také brzdy zvětšením průměru předních kotoučů na 365 mm. Příznivce sportovní jízdy potěší vypínatelné systémy kontroly trakce a ESP. Luxusní cestování nabízí klimatizace a kožená výbava.
O dravosti vozu vypovídají jeho sportovní tvary včetně mohutného zadního spoileru, větrací žábry za předními blatníky, čtyři koncovky výfuku integrované v difuzoru nebo otvory v předním nárazníku a sportovní sedadla.

Jindřich Lasík, 1.3.2007

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar