Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

VW Passat BlueMotion - 100 km za 5 litrů

Žádný jiný vůz srovnatelné velikosti se nemůže pochlubit tak nízkou spotřebou jako nový Volkswagen Passat BlueMotion, který spotřebuje v průměru 5,1 litru nafty na 100 kilometrů.

K tomu se přidávají i přesvědčivé emisní hodnoty – pouhých 136 g CO2 na jeden kilometr. S novým modelem Passat BlueMotion automobilka VW pokračuje v ofenzivě na poli ekologicky šetrných vozů. Jako první BlueMotion se představilo v létě 2006 Polo, jehož produkce musela být na základě poptávky v celé Evropě zvýšena na trojnásobek. Označení „BlueMotion“ se tak stalo pečetí kvality pro nejúspornější verze modelových řad.
Limuzína Passat BlueMotion se může chlubit spotřebou 5,1 litru nafty na 100 km, verze Passat Variant BlueMotion si řekne na 100 kilometrů o desetinu litru více. Díky nízké spotřebě mají obě karosářské varianty s plnou nádrží dojezd 1350 kilometrů. Motoráři automobilky VW dosáhli výjimečně nízkých hodnot úpravami a vylepšením již tak úsporného motoru 1.9 TDI (77 kW / 105 k) s filtrem pevných částic. I přes tento úspěch si však agregát zachovává výborné dynamické parametry. Základním filozofií modelů BlueMotion je: Hospodárnost a agilita v kombinaci, která stále činí z jízdy potěšení.
Zároveň se snížením spotřeby se konstruktérům podařilo snížit obsah emisí o 15 g/km u limuzíny a 19 g/km u verze Variant na hodnoty 136 g/km a 137 g/km pro Variant.
Výborné parametry spotřeby a emisí nového Passatu jsou o to působivější, že se svou délkou 4,77 m patří mezi největší vozy své třídy. To však má i příznivý vedlejší účinek – díky aerodynamickým úpravám a delším převodům vzrostla rychlost vozu o 5 km/h, tzn na 193 km/h, resp. 190 km/h.
Passat BlueMotion je nejen ohleduplný k životnímu prostředí a energetickým zdrojům, ale šetří i kapsu svého majitele. Díky nízké spotřebě činí náklady na palivo při průměrné roční ujeté vzdálenosti 15 000 kilometrů 1700 Kč za měsíc. Další příjemnou stránkou je to, že obě karosářské varianty mají s plnou nádrží paliva dojezd 1350 kilometrů.
Na výborných parametrech spotřeby paliva a obsahu emisí CO2 se podílí také zdokonalení podvozku, pohonu a karoserie vozu. Příkladem může být úprava tvaru mřížky chladiče a opatření karoserie aerodynamickými lemy, čímž se snížil celkový odpor vzduchu u klasické limuzíny o 12,2 procenta na hodnotu 0,617, resp o 12,5 procent na 0,629 u verze Variant.
Řada zdokonalení bylo provedena také na podvozku. Pozorný pohled na exteriér vozu prozrazuje, že Passat BlueMotion „sedí“ v podbězích kol poněkud níž než základní verze. Je to opravdu tak: vepředu byla jeho světlost pro dosažení lepší aerodynamiky snížena o 15 milimetrů a vzadu o osm milimetrů. Maximálního snížení valivého odporu bylo dosaženo použitím high-tech nízkoodporových pneumatik s rozměrem 205/55 R16 91H jejichž tlak při částečném zatížení byl zvýšen o 0,4 baru.
Vznětový čtyřválec 1.9 TDI dává výkon 77 kW (105 k) při otáčkách 4000/min a točivý moment 250 Nm dosahuje od 1900 otáček. Vysoké efektivnosti využití paliva bylo dosaženo vyladěním celé řady parametrů. Úpravy softwaru řídicí jednotky motoru jim dovolily mezi jiným i snížit volnoběžné otáčky. Řídicí jednotka TDI motoru dokáže předávat doporučení k zařazení převodového stupně na obrazovku „multifunkčního ukazatele Plus“, kde si řidič může přečíst, který z pěti převodových stupňů je za daných podmínek optimální.
Název BlueMotion se však nevztahuje jen na modely vozů, nýbrž je označením celé nové třídy. „Blue“ (modrá) je barvou značky Volkswagen a je také barvou dvou z hlavních přírodních elementů, vody a vzduchu. „Motion“ znamená pohyb nebo impuls, samozřejmě směřující vpřed do budoucnosti. BlueMotion se stává pečetí kvality, která vyniká vysokou ekonomičností bez nepříjemných dopadů na potěšení z jízdy.

JL, 15.3.2007

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar