Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

VW CrossGolf - kombinace SUV s MPV

Vozy kategorie SUV jsou vlastně civilnější verzí offroadů. Bez pohonu 4WD. Vloni se jich v Evropě prodalo na 480 000. Zkratka MPV označuje velkoobjemový rodinný vůz, pro které se vloni rozhodlo téměř 1,4 milionu zákazníků. Nový VW CrossGolf svým prostorným interiérem a variabilitou nabízí z každého segmentu něco.

 

Volkswagen CrossGolf, dodávaný však pouze s pohonem předních kol, je odvozen od Golfu Plus Sportline, z něhož přebírá mj. sklopná a posuvná zadní sedadla, sklápěcí stolky na opěradlech předních sedadel a pod sedadly odkládací schránky, zvýšenou polohu sedadel i velké zadní výklopné dveře. Vozy SUV připomíná vnějším vzhledem, především bočními ochrannými panely, oddělenými nárazníky a také o 20 mm větší světlostostí. Vnějším vzhledem se od klasického Golfu Plus liší zejména výrazným barevným odstínem stříbrná „Ice" , novými nárazníky a integrovanými ochrannými panely z uhlíkového kompozitu kolem celé karoserie.

Výrazným prvkem designu jsou 17" litá kola. S jasně zářícími prvky vhodně kontrastuje tmavý ochranný obklad, který dává siluetě nového CrossGolfu nezaměnitelný výraz. Také podběhy kol jsou lemovány, podobně jako u CrossPola. Ochranné obklady souvisle pokračují od podběhů kol ke středům nárazníků a podél prahů. Horní hrana dveří je rovněž obložena a vizuálně navazuje na podběhy. Boční hrana dveří je rovněž zakryta, zejména kvůli ochraně proti poškození při neopatrném otevření dveří vedle stojících vozů.

Interiér upoutá kontrastními barvami a speciálním stylingem, který zaujme výběrem materiálů a barevností potahů sedadel, výplní dveří i příslušenství přístrojové desky.

Jedním z charakteristických znaků je kovově stříbrná přístrojová deska s osmi ventilačními výdechy ozdobených rámečky v metalickém odstínu stříbrná „Ice" . K sériovému vybavení patří tříramenný volant potažený kůží, stejně jako hlavice řadicí páky.

Řidič i přední spolujezdec uvítají zvýšenou polohu přístrojové desky a vyšší umístění sedadel než v „klasickém" Golfu (vpředu o 7,5 cm/ vzadu o 8,5 cm), což vyvolává pocit prostornosti. Tento dojem umocňuje ještě vysoký strop. V závislosti na poloze mohou být zadní sedadla vzájemně oddělena, podélně posouvána a sklápěna, čímž se objem zavazadlového prostoru může zvětšit od 395  do 505 litrů, se sklopenými zadními sedadly až na 1450 litrů.

CrossGolf se dodává se dvěma zážehovými motory (1.6 a 1.4 TSI) a dvěma turbodiesely (1.9 TDI a 2.0 TDI) s výkony od 77 kW (105 k) do 103 kW (140 k). Zvláště pozoruhodný je Twincharger 1.4 TSI, který se díky zdvojenému přeplňování může chlubit neobyčejně vysokým točivým momentem a velmi dynamickou charakteristikou, přičemž je i vysoce úsporný. Oba diesely TDI jsou opatřeny částicovými filtry a mohou být spojeny s dvojspojkovou převodovkou DSG s přímým řazením.

Stabilizační systém ESP bude podobně jako u všech Golfů vybaven systémem eliminace nedotáčivosti a ochranou proti rozkývání přívěsu spolu se systémem ABS s brzdovým asistentem.

S uvedením pro český trh se počítá začátkem roku 2007.

 

Jindřich Lasík, 3.10.2006


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar