Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

VW Amarok s novým designem a novými technologiemi

Volkswagen Užitkové vozy představí v roce 2022 novou generaci svého pick-upu Amarok, která nabídne na silnici i v terénu ještě více schopností než dosud. Nový Amarok je navržený a koncipovaný v Německu a Austrálii a vyráběný v Jižní Africe.

Přestože byl prémiový design všestranného modelu kompletně inovován, zachoval si typický styl Amaroku. Na charismatický exteriér, z něhož vyzařuje síla, navazuje velmi kvalitní interiér. Navzdory maskování je již patrné, jak se změnily rozměry tohoto praktického pomocníka. Nový model je s vnější délkou 5350 mm minimálně o 100 mm delší než předchůdce. Rozvor náprav 3270 mm představuje nárůst o 175 mm – díky tomu je ve dvojkabině více místa. Užitečná hmotnost se navíc zvýšila až na 1,2 tuny a větší počet kombinací motorů a převodovek nabídne maximální přípustnou hmotnost přívěsu až 3,5 tuny. Vzhledem k tomu, že se rozvor náprav nového Amaroku zvětšil více než vnější délka, zkrátily se převisy karoserie. To má pozitivní vliv na nájezdové úhly, a tím i na průchodnost terénem. Terénní vlastnosti nového Amaroku jsou navíc zdokonaleny také výrazně větší brodivostí než u předchůdce.


V závislosti na variantě motoru a převodovky, resp. trhu, budou mít zákazníci k dispozici jeden zážehový motor a až čtyři různé vznětové jednotky se čtyřmi a šesti válci a zdvihovým objemem 2,0 až 3,0 litru – a to s pohonem zadních kol, připojitelným pohonem všech kol nebo trvalým pohonem všech kol. V nevšedních jízdních situacích budou řidiče podporovat početné varianty předem nakonfigurovaných jízdních režimů v několika stupních. Takto vybavený nový Amarok si v budoucnu poradí prakticky s jakoukoli výzvou, se kterou se pick-up může setkat při malých i velkých dobrodružstvích v každodenním provozu. O vyšší úroveň bezpečnosti se postará více než 30 asistenčních systémů, z nichž více než 20 je u modelu Amarok naprostou novinkou.


Design

Exteriér se sice stále ještě skrývá pod maskováním, ale už nyní je zřejmé, že vyzařuje sílu a charisma. Výrazným prvkem je velmi vysoko umístěná kapota motoru s uhlazenými plocham. Charismatické jsou horní horizontální příčky na masce chladiče s precizně integrovanými, úzkými a pro všechny verze sériově dodávanými LED světlomety. Na přání jsou nabízeny „IQ.LIGHT – LED Matrix světlomety“, které umocňují vzhled modelu Amarok ve stylu high-tech. V závislosti na verzi přechází maska chladiče pod příčkami individuálně do horizontálního členění čelní partie nebo do designu s motivem písmene X u vrcholných verzí výbavy. V této části se nachází také reliéfní nápis Amarok.


Z boku jsou mimořádně nápadné podběhy kol, které nejsou, stejně jako u předchůdce, zcela kruhové. Na rozdíl od mnoha ostatních pick-upů není totiž horní část podběhu vymezena kruhovou, ale téměř rovnou linií, což je typický rys Amaroku. Blatníky kolem velkých kol z lehké slitiny, dodávaných s průměrem ráfku až 21 palců a poprvé s univerzálními pneumatikami kategorie „All Terrain“ v sériově výbavě, jsou rozšířené.


Nový pick-up značky Volkswagen Užitkové vozy je výrazný také ze zadní perspektivy. Široká sklopná zadní stěna ložné plochy je na obou stranách ohraničena sériově dodávanými zadními LED světly. A téměř celou šířku zadní sklopné stěny zabírá reliéfní nápis Amarok. Stejně jako u předchůdce platí, že i nový Amarok nabízí na ložné ploše mezi podběhy zadních kol dostatek místa pro uložení europalety napříč. Stabilní kotevní oka umožňují bezpečné zajištění nákladu.


Interiér

Interiér je funkční a velmi kvalitní. K tomu přispívá velký počet detailů umocňujících prémiový charakter, od snadno srozumitelných ovládacích prvků přes digitální panel sdružených přístrojů až po displej informačního a zábavního systému ve formátu tabletu. Na přání bude možné objednat exkluzivní audiosystém či povrchy přístrojové desky a výplní dveří se vzhledem ušlechtilé kůže doplněné výrazným ozdobným prošíváním. S prémiovým charakterem korespondují také nová sedadla. Ta poskytují všem cestujícím komfort, na který jsou zvyklí z ostatních modelů značky Volkswagen. Řidič a spolujezdec vpředu usedají v novém Amaroku do komfortních, širokých sedadel, která lze na přání nakonfigurovat s elektrickým nastavováním polohy v 10 směrech. Zadní část interiéru dvojkabiny modelu Amarok nabízí navíc velkorysý prostor pro cestování na dlouhé vzdálenosti třem dospělým osobám.


Nový Amarok bude nabízen v pěti výbavových liniích. Základní verze nese označení „Amarok“, po ní následují varianty „Life“ a „Style“. Jako rovnocenné vrcholné verze bude Volkswagen Užitkové vozy nabízet stupně výbavy „PanAmericana“ (s terénním charakterem) a „Aventura“ (se silničním charakterem).


Nástupce úspěšného modelu

V Evropě, Jižní Americe, Jižní Africe a Oceánii se dosud prodalo více než 830 000 vozů Amarok. Silnými stránkami úspěšného prémiového pick-upu jsou suverénní systémy pohonu, vysoké užitečné hmotnosti, důsledná funkčnost a autentický design všestranného automobilu do jakéhokoli terénu. Volkswagen Nový Amarok přijde na český trh v první polovině roku 2023 ve verzi DoubleCab (dvojkabina se čtyřmi bočními dveřmi) a na některých trzích bude uveden také s dvoudveřovou kabinou (SingleCab).VW 26.4.2022

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2022 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar