Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Toyota odhalila nový Land Cruiser

Toyota odhalila nový Land Cruiser, který se vrací ke kořenům a moderním způsobem navazuje na vzhled legendárního vozu, představený už před 72 lety. Geny legendy se však spojily s novými technologiemi a přináší ještě lepší jízdní i terénní schopnosti.

Land Cruiser se zrodil 1. srpna 1951 jako Toyota Jeep BJ. Okamžitě prokázal své silné stránky a schopnosti jako první vůz v historii, který vystoupal až k šesté stanici na svazích proslulé japonské hory Fuji. Díky celosvětové pověsti se Land Cruiser řadí k nejprodávanějším modelům Toyoty s dosavadními prodeji v objemu 11,3 milionu vozů ve více než 170 zemích a regionech.

V pořadí pátá generace si zachovává tradiční odolnou rámovou konstrukci a je postavena na podvozkové platformě Toyota GA-F, která významnou měrou přispívá ke zlepšení terénních schopností tohoto vozu. Zároveň nabízí snadnou ovladatelnost, větší pohodlí při běžném cestování i ještě lepší schopnost uspokojit každodenní potřeby zákazníků. Tuhost nového rámu se zvýšila o 50 %, přičemž nárůst tuhosti celku (karoserie s rámem) činí 30 %. Výsledkem je lepší odezva i jízdní chování.

Land Cruiser bude poprvé používat elektrický posilovač řízení (EPS). Novinka napomůže potlačit nárazy kol přenášené do volantu za jízdy po špatném povrchu nebo v terénu a zajistí hladší a přímější řízení i snazší manévrovatelnost za všech rychlostí. Díky systému EPS může být nový Land Cruiser vybaven i asistentem pro udržení v jízdním pruhu v rámci paketu systémů aktivní bezpečnosti a asistenčních systémů Toyota Safety Sense.

Lepší terénní schopnosti zajistí nové odpojovací stabilizátory na přední nápravě. Technologie SDM se objevuje v rámci značky Toyota vůbec poprvé a umožňuje řidiči upravit nastavení stabilizátoru pomocí spínače na přístrojové desce. Dovoluje tak podle potřeby zajistit lepší jízdní vlastnosti na nezpevněných cestách, i vyšší míru pohodlí a snazší ovladatelnost na silnici.

Jízdu v terénu usnadňují také modernizované systémy Multi-Terrain Monitor (systém monitorující jízdu v terénu) a Multi-Terrain Select (výběr typu povrchu). Multi-Terrain Monitor za pomoci kamery o vysokém rozlišení a displeje zprostředkuje řidiči výhled na prostor v okolí vozidla i pod ním; systém Multi-Terrain Select na druhé straně automaticky přizpůsobuje jízdní schopnosti vozu podle různých podmínek při zdolávání terénu.


Vylepšený pohon

V západní Evropě bude nový Land Cruiser uveden s přeplňovaným naftovým motorem 2,8 litru, který umně vyvažuje spotřebu paliva a jízdní schopnosti. Dosahuje maximálního výkonu 204 k (150 kW) a ve spojení s novou osmistupňovou automatickou převodovkou Direct Shift umožňuje tahání přívěsů o hmotnosti až 3500 kg. Začátkem roku 2025 bude k dispozici také elektrifikovaný pohon spojující výkonný a hospodárný naftový motor se 48V mild-hybridní technologií.

Robustní a drsný vzhled navazuje na tradici této legendy, ale současně je mimořádně praktický v souladu s pravidly funkčního designu. K jízdním schopnostem v terénu přispívají kratší převisy, vymodelované rohy a zúžená spodní partie karoserie. Jednotlivé součásti karoserie byly kromě toho navrženy tak, aby je v případě poškození bylo snadné vyměnit.
Design exteriéru při pohledu z boku se drží klasické siluety Land Cruiseru s robustními horizontálními křivkami. Celková délka vozu je 4920 mm při šířce 1980 mm a výšce 1870 mm, rozvor náprav činí 2850 mm.

Interiér bude variantně v pěti- nebo sedmimístném uspořádání, v obou případech bude provedení kabiny poukazovat na robustnost a funkčnost legendárního terénního vozu. Dokladem je řada detailů, jako například horizontální uspořádání přístrojového panelu nebo tvarování spínačů s ohledem na snadné ovládání i při jízdě v náročném terénu.


Velký důraz kladli návrháři i na dobrý výhled řidiče ve všech směrech, o čemž svědčí nízká kapota motoru, horizontální přístrojový panel nebo snížení okenní čáry ve spojení s bočními okny, která otevírají výhled směrem k zemi.

Pro nový Land Cruiser jsou připraveny nejnovější systémy Toyota Safety Sense s uceleným paketem Toyota T-Mate, zahrnujícím pokročilé bezpečnostní prvky a technologie k usnadnění práce řidiče.


Land Cruiser First Edition

Nový Land Cruiser bude na evropský trh uveden v provedení First Edition (na obr žlutý model), a to výhradně pro ty zákazníky, kteří si jej rezervují během prvního předprodejního období od října tohoto roku.
Limitovaná edice – pro Evropu přibližně jen 3000 vozů – klade důraz na tradice Land Cruiseru prostřednictvím speciálních stylistických prvků a terénního charakteru, za nímž stojí i racionálních důvody. Ze zajímavých detailů jmenujme klasické kulaté světlomety nebo dvě varianty specifického dvoubarevného lakování karoserie: v odstínu hnědá sand a modrá smoky. Další podrobnosti budou k dispozici později před uvedením vozidla na trh.


Toyota 8.8.2023

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar