Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Toyota Plug-in HV na domovní zástrčku

Toyota Motor Corp. (TMC) oznámila, že vyvinula vůz s hybridním pohonem umožňující dobíjení přímo z elektrické sítě a stává se tak prvním výrobcem, který drží osvědčení k používání takového vozu na veřejných komunikacích v Japonsku.

Pětimístný automobil Toyota Plug-in HV používá (podobně jako dříve vyvinuté hybridní vozy Toyota) benzinový spalovací motor v kombinaci s elektromotorem. Díky vyšší kapacitě akumulátorů má však jízdní dosah 13 kilometrů při jízdě pouze s elektromotorem a dobíjení akumulátorů bylo upraveno tak, aby uživatel mohl vůz dobíjet (1 až 1,5 h – 200V, 3 až 4 h – 100 V) přímo z elektrického zdroje v domácnosti. Vylepšený vůz může efektivněji fungovat v čistě elektrickém režimu bez použití spalovacího motoru, například při krátkých jízdách po městě. Výsledné zlepšení účinnosti znamená méně emisí CO2 a nižší spotřebu fosilních paliv, a tak i nižší míru znečištění ovzduší. Dobíjení akumulátorů na noční elektrický proud zároveň znamená nižší provozní náklady.
Některé otázky v oblasti vývoje vozů s čistě elektrickým pohonem zůstávají nedořešeny, např. omezený jízdní dosah a vysoké náklady. TMC vnímá hybridní vozy s možností dobíjení z el.sítě jako slibnou technologii, kdy elektřina může automobilům sloužit jako životaschopný zdroj energie, a bude se zasazovat o další vývoj těchto vozů představujících klíčovou technologii v oblasti ochrany životního prostředí.
TMC se chystá zahájit testy osmi vozů Toyota Plug-in HV na veřejných komunikacích v Japonsku, kde ověří jejich akční rádius s čistě elektrickým pohonem a optimální kapacitu akumulátorů. Společnost rovněž plánuje provést testy vozů Toyota Plug-in HV na veřejných komunikacích ve Spojených státech a Evropě.


Hlavní technické údaje
Motor: zážehový 1496 cm³
Výkon: 56 kW(76 k) při 5000/min
Točivý moment: 110 N.m při 4000/min
Motor: synchronní AC
Výkon: 50 kW (68 k) při 1200-1540/min
Točivý moment: 400 N.m při 0-1200/min
Akumulátor: Nikl-metal hydrid 13 Ah (2 x 6,5 Ah)
Celkový výkon: 100 kW(136 k)
Rychlost: 100 km/h
Rozměry: 4445 x 1725 x 1490 mm

JL, 27.7.2007

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar