Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Suzuki představuje nový Swift

Suzuki představuje zcela nový Swift v jeho již čtvrté novodobé globální generaci (celkově šesté). Ikonický model značky Suzuki se vyvinul v kompaktní vůz s ostrým designem, nejpokročilejšími bezpečnostními funkcemi a zábavným charakterem pro každodenní mobilitu.

Model Swift se těší dlouhodobé celosvětové oblibě. Letos oslavil 40 let, přičemž zákazníci i odborná veřejnost na něm oceňují zejména stylový design a jízdní vlastnosti. Od roku 2004 je označován jako globální model, kterého se za uplynulých 19 let prodalo ve 169 zemích světa přes 9 milionů kusů. Zcela nová generace navazuje na charakteristické přednosti svých předchůdců a klade ještě větší důraz na komfort, úspornost, zábavu za volantem a bezpečnost.


Nový Swift si zachovává typické rysy svých předchůdců, provedené změny designu ovšem posouvají jeho vzhled na novou úroveň.

Design exteriéru

Leskle černá maska chladiče a diodový pás denního svícení ve tvaru L navazují na výrazný podélný prolis, který obepíná celou karoserii. Vystouplé lemy blatníků ještě více zdůrazňují tyto stylové prvky.Z bočního pohledu zaujmou svalnaté proporce, které podtrhují plovoucí střechu „vznášející se“ nad černými sloupky karoserie.Trojrozměrná grafika koncových světel a široký nárazník zasahující do boků dodávají novému ze zadního pohledu robustní a hravý vzhled, který v okolním provozu bezpochyby vynikne.


Design interiéru

Swift nabízí prostorný a komfortní interiér vybavený ergonomicky laděnými detaily, které zlepšují zážitek z jízdy.Uspořádání palubní desky připomíná kokpit, který se důsledně zaměřuje na řidiče. Přístrojový štít je obklopen ovládacími prvky, v zájmu snadné obsluhy a v souladu se zásadami ergonomie mírně natočenými k řidiči. Vše je v dosahu a snadno použitelné. Interiér obklopuje posádku a kombinuje černou barvu se světle šedou, nejen na palubní desce, ale i na výplních dveří. Detaily v saténově kovových tónech se saténovým tmavě stříbrným lakem dodávají kabině sportovní a dynamický nádech.

Audio s 9‘‘ displejem

Devítipalcový kapacitní dotykový displej s rozlišením HD nabízí rychlou a přesnou odezvu. Obsahuje mimo jiné funkce propojení s chytrým telefonem Apple CarPlay® a Android Auto™ přes Wi-Fi i USB, hlasové ovládání a zobrazení informací o stavu vozu.


Pokročilé bezpečnostní funkce

Systém nouzového brzdění – Dual Sensor Brake Support II (DSBS II)

Milimetrový radar a monokulární kamera sledují vozidla, cyklisty a chodce pohybující se před vozem a pomáhají předejít čelním, šikmým i bočním srážkám. Pokud hrozí kolize, řidič je varován zvukovým a vizuálním signálem. Jestliže v nebezpečné situaci řidič nebrzdí dostatečně intenzivně, brzdový asistent automaticky zesílí účinek brzd a pomůže rychleji zastavit. V případě, že řidič nereaguje přestože je riziko srážky nebezpečně vysoké, systém začne brzdit automaticky, aby snížil energii nárazu nebo předešel škodám.

Pokročilý systém udržování v jízdním pruhu – Lane Keep Assist (LKA)

Při jízdě s adaptivním tempomatem LKA pomáhá řidiči udržet se uprostřed jízdního pruhu. Pokud systém zaznamená blízkost jiného vozidla nebo jiné překážky, např. dočasného dopravního značení při průjezdu stavbou, pomůže upravit směr jízdy tak, aby se řidič mohl těmto překážkám vyhnout s bezpečným odstupem.

Systém sledování řidiče – Driver Monitoring System (DMS)

Kamera zabudovaná do přístrojového štítu sleduje oči a obličej řidiče. Pokud systém zaznamená, že je řidič unavený, usíná nebo nesleduje provoz před sebou, ozve se varovný zvukový signál a na displeji se zobrazí varovné hlášení.

Další bezpečnostní funkce v novém Swiftu:

Systém udržování v jízdním pruhu - Land Departure Prevention (LDP)

Adaptivní tempomat (ACC)

Systém rozpoznávání dopravních značek – Traffic Sign Recognition (TSR)

Systém sledování mrtvého úhlu – Blind Spot Monitor (BSM)

Systém sledování provozu za vozem – Rear Cross Traffic Alert (RTCA)

eCall

Nový motor

Nový tříválcový benzinový motor o objemu 1,2 litru přináší nižší spotřebu paliva a nižší emise, více točivého momentu a živější reakce v nízkých otáčkách a vyšší výkon napříč celým spektrem otáček.

V novém Swiftu je tento motor spojený s mild-hybridním systémem SHVS, který dále snižuje spotřebu a emise. Mild-hybridní sytém pomocí generátoru mění při zpomalování kinetickou energii vozu na elektřinu, kterou ukládá v lithium-iontové baterii. Takto uchovanou energii pak využívá při zrychlování.


ALLGRIP AUTO

ALLGRIP AUTO je automatický systém pohonu všech kol, který připojuje zadní kola při poklesu trakce kol přední nápravy. Při prokluzu předních kol viskózní spojka přenese točivý moment na zadní kola, a tím zlepší trakci, zejména při jízdě na sněhu a jiných druzích kluzkého povrchu.


SUZUKI CONNECT

SUZUKI CONNECT zpřístupňuje řidiči v reálném čase údaje z komunikačního modulu vozu (DCM) a umožňuje pohodlné sledování informací a ovládání některých funkcí přes aplikaci SUZUKI CONNECT v chytrém telefonu. Některé funkce SUZUKI CONNECT jsou v novém Swiftu nyní také přístupné přímo přes 9‘‘ displej.

Hlavní funkce SUZUKI CONNECT:

Informace o stavu vozu

Lokalizace zaparkovaného vozu

Historie jízd

Monitorování vozidla na vymezeném území

Bezpečnostní varování

Zobrazení varovných kontrolek

Upozornění na servis nebo svolávací akci


Příchod modelu na český trh očekáváme v druhém čtvrtletí roku 2024.Suzuki 6.12.2023

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar