Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Subaru B9 Tribeca - nové auto, nové cíle

Největší výrobce osobních automobilů s pohonem všech kol Subaru reprezentuje příští generaci crossoverů – CUV (Crossover utility Vehicle), koncipované především pro americký trh. Proto také výrobu zajišťuje závod Subaru of Indiana Automotive.

 

Subaru B9 Tribeca je neobyčejný typ vozidla, stejně jako jeho tajemný název: B - představuje motor boxer, 9 - firemní kód a Tribeca je zkratka čtvrtě v New Yorku (Triangle - Below - Calan - Street), v níž vznikají a realizují se nové trendy. Název zjevně nebyl zvolen náhodně, ale cíleně, protože vůz se od poloviny loňského roku již prodává v USA. A reakce jsou na něj velice pozitivní.

Už první testy, které probíhaly v Kalifornii, potvrdily jedno - Tribeca má výborné jízdní vlastnosti, vysoký komfort a současně vyzařuje radost z jízdy.

Svoji novinku umisťuje Subaru ve firemní hierarchii nad modely Legacy a Outback, a zároveň zavádí další z nových segmentů - progresivní SUV. Cílovou skupinu tvoří mladé rodiny a zákazníci s vysokými nároky na flexibilitu. Proto také poprvé v historii představuje Subaru sedmimístné provedení, respektive uspořádání 5+2. Poslední dvě řady sedadel jsou sklopné, prostřední lze posouvat v rozmezí 200 mm. Na nedostatek místa si cestující rozhodně nemohou stěžovat.

U Subaru jsou o úspěchu nového vozu plně přesvědčeni, ostatně jak dokazují slova Kyoji Takenaky, presidenta Fuji Heavy Industries: „Tribeca je krokem do nového směru, kterým se Subaru nyní ubírá a do tradičního trhu SUV přináší variabilitu a dynamiku".

Vůz však není jen vysoce flexibilní, ale zároveň i nosičem genů nového designu s rukopisem Andrease Zapatinase: „Určuje impulsy pro design příštích modelů. V posledních dvou letech jsme tvrdě pracovali na profilu značky a na modernizaci designu. Tribeca přináší první ovoce naší práce. Nový model ukazuje, kam až Subaru pokročilo v oblasti designu, kvality a dynamiky".

Dominantním znakem nového designerského směru je třídílná chladičová mřížka, která přerušuje vodorovné členění masky. S takovou se teď budeme setkávat u všech modelů.

Ačkoliv sedmimístná Tribeca je největší ze všech Subaru, tak se to na pohled nezdá. Není ani divu, protože vychází z platformy Outback, takže povyrostla jen o nějaký ten centimetr. Se světlou výškou 21 cm zvládne s přehledem lehčí terén. Zvláště když je vybavena, stejně jako ostatní Subaru,  symetrickým pohonem všech kol „Symmetrical AWD" s variabilním rozdělením točivého momentu. V kombinaci s boxerem zajišťují výbornou agilitu a stabilitu. Mezinápravový diferenciál s planetovým soukolím přenáší za normálních podmínek větší část síly na zadní kola. Stabilizační systém VDC zasahuje podle potřeby do rozdělení hnací síly, upravuje výkon motoru a individuálně přibrzďuje jednotlivá kola, aby byla zachována stabilita. Přední kola jsou nezávisle zavěšena na vzpěrách McPherson, vzadu je lichoběžníková náprava.

Vůz pohání osvědčený zážehový šestiválec boxer 3.0 DOHC o výkonu 250 k a točivém momentu 297 N.m v kombinaci s pětistupňovým automatem se sekvenčním řazením. Řadí jemně a bez rázů.

Interiér upoutá především luxusně ztvárněným designem, kvalitními materiály včetně jejich zpracování. Přístroje jsou dobře čitelné, zaoblené linie přístrojové desky přecházejí ve velmi odvážně a moderně tvarovanou středovou konzoli. Sportovní nádech dodávají prvky z leštěného hliníku.

Bohatá je rovněž základní výbava - čelní, boční a hlavové airbagy, aktivní opěrky hlavy, elektricky nastavitelná a vyhřívaná sedadla, automatická klimatizace, kontrola tlaku v pneumatikách, systémy ABS, EBD, VDC.

 

Stručné technické údaje

Motor: přeplňovaný zážehový šestiválec boxer

Objem: 2997 cm³

Výkon: 245 k (180 kW) při 6600/min

Točivý moment: 297 N.m při 4200/min

Zrychlení 0-100 km/h: ca 9 s

Prům.spotřeba: ca 14 l/100 km

Rozměry: 4857 x 1878 x 1686 mm

Rozvor: 2749 mm

Světlá výška: 213 mm

Poh.hmotnost: 1940 kg

 

Jindřich Lasík, 21.4.2006

 


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar