Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Škoda Scala a Kamiq - podrobně o novinkách

Škoda Auto představuje rozsáhlou modernizaci modelů Scala a Kamiq. Scala nyní vypadá ještě dynamičtěji díky přepracované masce chladiče, užším světlometům a novým předním a zadním nárazníkům s dynamickým designem připomínajícím studii Vision RS.

Při modernizaci modelové řady vycházela Škoda Auto z charakteristických rysů modelu Scala a dále je vylepšila. Kuželovité světlomety jsou nyní ještě užší a propracovanější a ve variantě s Matrix technologií jsou vybaveny výraznými LED komponenty. Přední a zadní nárazník zdůrazňují sportovní charakter a připomínají dynamický koncept Vision RS.

Škoda Scala

Modernizovaná Scala má novou masku chladiče. Ta přichází s tradičními vertikálními lamelami, kde se střídají matné a lesklé plochy. Přepracován byl také přední nárazník. Centrální otvor pro přívod vzduchu je rozdělen bočními křídly a lemován výraznějšími vzduchovými clonami. Ty zdůrazňují sportovní charakter a zároveň chrání LED přední mlhové světlomety, které jsou standardem. Spodní mřížka sání vzduchu je vybavena segmenty ve tvaru kosočtverce, které vytvářejí trojrozměrný vzhled.


Matrix-LED

Nové základní přední světlomety modelu Scala jsou nyní kompletně založeny na technologii LED. Matrix-LED přední světlomety, které jsou poprvé k dispozici jako volitelná výbava, umožňují řidičům mít neustále rozsvícená dálková světla, aniž by byli oslněni ostatní řidiči. Kamera v čelním skle automaticky rozpozná okolní vozidla a zajistí, aby nebyla oslněna světelným paprskem. U modelu Monte Carlo jsou Matrix-LED součástí standardní výbavy. Mají krystalické LED moduly, které vypadají jako malé ledové kostky. Kromě toho byl rozdělen a překreslen světelný podpis pro noční svícení. Také zadní LED světla se dodávají ve dvou verzích. Na přání dostupná Top LED zadní světla mají oproti základní verzi animované ukazatele směru jízdy a novou světelnou grafiku ve tvaru písmene L. U verze Monte Carlo jsou Top LED zadní světla součástí standardní výbavy.
V zadní části se na přání dostupné ztmavené prodloužené sklo pátých dveří táhne až k zadním světlům. Pod nimi se nachází výrazně tvarovaná nakládací hrana. Zadní nárazník má nový design. Difuzor zadního nárazníku lemují po bocích dva designové prvky lakované v barvě karoserie, které kopírují tvar předního nárazníku.


Nová kola z lehké slitiny a devět barev karoserie

Kola se dodávají s průměrem od 16" do 18". Novinkou v nabídce jsou 17" kola z lehké slitiny Kajam ve stříbrné barvě s černými aerodynamickými kryty, stříbrná 18" kola Fornax a 18"stříbrná kola z lehké slitiny Ursa s černými aerodynamickými kryty. Modernizovaný model Scala nabízí devět barev karoserie, včetně tří nemetalických barev. Scala je také exkluzivně k dispozici v nemetalickém odstínu šedá Steel.


Černé designové prvky Scala Monte Carlo

Rámeček masky chladiče, kryty vnějších zpětných zrcátek, boční prahy a nápisy na zadních dveřích jsou černě lakované. Přední blatníky zdobí plakety Monte Carlo. Součástí standardní výbavy je černá panoramatická střecha, která plynule přechází v prodloužené sklo pátých dveří. Dále jsou součástí výbavy Matrix-LED přední světlomety, LED přední mlhové světlomety s funkcí přisvěcování a zadní boční okna a sklo pátých dveří s vyšším stupněm tónování (Sunset). Standardní 17" černá leštěná kola Kajam pro Monte Carlo mají černé aerodynamické kryty. Na přání jsou pro tuto vrcholnou variantu dodávána 18" černá leštěná kola Ursa.Škoda Kamiq


Modernizovaný Kamiq přichází s výraznými změnami na přídi a zádi. Díky robustnějšímu vzhledu působí ještě více jako SUV. Maska chladiče je větší a vzpřímenější. Dvojité lamely jsou nyní výraznější a na spodní části tvoří tvar písmene U. Pod maskou chladiče zdůrazňuje šířku vozu lakovaná část nového předního nárazníku a široký otvor pro přívod vzduchu s trojrozměrnou mřížkou. Ve velkých vzduchových clonách jsou zapuštěny LED přední mlhové světlomety, které jsou standardem. Robustní stříbrný difuzor se třemi otvory zajišťuje ochranu podvozku typickou pro SUV.Charakteristické dělené světlomety mají nyní nové proporce. Horní světlo je užší než u současného modelu a pro denní svícení využívá čtyři ostře řezané krystalické elementy připomínající svým tvarem kameny. Kromě základní verze LED předních světlometů je nyní Kamiq k dispozici také s Matrix-LED předními světlomety. Ty mají výrazné šestihranné moduly Matrix s ochranným krytem. Pod nimi se nachází přídavné bodové světlo pro lepší funkčnost dálkových světel. Celá skupina světlometů je ozářena krystalickými prvky a je orámována chromovanými elementy. Kamiq Monte Carlo je standardně vybaven Matrix-LED předními světlomety, jejichž součástí jsou i animované ukazatele směru jízdy. U zadních světel byla přepracována dělená světelná grafika ve tvaru písmene L zasahující do pátých dveří u nejvyšší varianty Top LED zadních světel, jejichž součástí jsou i animované ukazatele směru jízdy. U verze Monte Carlo jsou Top LED zadní světla součástí standardní výbavy. Reflektory ve tvaru písmene L a zadní mlhové světlo jsou vizuálně propojeny se zadními světly.Dynamický vzhled zádě a velká kola


Nový zadní nárazník zdůrazňuje šířku vozu plochami lakovanými v barvě karoserie a velkou černou plochou pro difuzor. Další část difuzoru má stříbrnou povrchovou úpravu a zdůrazňuje charakter vozu SUV.. Stejně jako u modelu Scala zahrnuje portfolio modelu Kamiq 17" kola z lehké slitiny Kajam ve stříbrné barvě s černými aerodynamickými kryty, stříbrná 18" kola Fornax a 18" stříbrná kola z lehké slitiny Ursa s černými aerodynamickými kryty.Vrcholná verze Kamiq Monte Carlo

Pro toto provedení je typická černě lakovaná střecha s A-sloupky, které doplňuje rámeček masky chladiče, kryty vnějších zpětných zrcátek, boční prahy, střešní ližiny a nápisy taktéž lakované v černé barvě. Tento model má v černém provedení rovněž celý difuzor zadního nárazníku. Na předních blatnících jsou umístěny plakety Monte Carlo. Standardní výbava zahrnuje Matrix‑LED přední světlomety, LED mlhová světla s funkcí přisvěcování, panoramatickou střechu a zadní boční okna a sklo pátých dveří s vyšším stupněm tónování (Sunset). Standardní 17" černá leštěná kola Kajam pro Monte Carlo mají černé aerodynamické kryty. Na přání jsou pro tuto vrcholnou variantu k dispozici 18" černá leštěná kola Ursa.Interiér

[*11

Součástí modernizace modelů Scala a Kamiq je nová nabídková struktura. Nové výbavové stupně Selection, Top Selection a Monte Carlo nabízejí dohromady čtyři varianty interiéru. S využitím dokonale sladěných barev a materiálů vychází interiéry ze světa moderního bydlení. Interiér Loft v novém základním stupni výbavy Selection má na sedadlech a designové části přístrojové desky použitou šedou látku, zatímco u interiéru Lodge, který je standardem pro stupeň Top Selection, je použito mikrovlákno Suedia, rovněž v šedé barvě. Lodge je také standardně vybaven orámováním v měděné barvě a ambientním LED osvětlením s možností přepínání mezi bílou a červenou barvou. Multifunkční volant, hlavice řadicí páky a páka ruční brzdy jsou potaženy kůží.


Komfortní interiér Suite

Komfortní interiér Suite je standardně vybaven koženými sedadly s elektricky nastavitelným sedadlem řidiče. Orámování má chromovaný vzhled. Sportovní vrcholný model Monte Carlo nabízí ještě více vizuálních prvků díky stejnojmennému interiéru. Sportovní sedadla, designová část přístrojové desky a výplně dveří varianty Monte Carlo jsou potaženy umělou kůží s karbonovým vzhledem. Sportovní multifunkční kožený volant má černé prošívání a je opatřen plaketou Monte Carlo. Standardem pro variantu Monte Carlo je také nastavitelné LED ambientní osvětlení.


Udržitelné materiály


Pro další snížení uhlíkové stopy při výrobě svých vozů používá Škoda Auto při výrobě modelů Scala a Kamiq ještě více udržitelných materiálů než dosud. Recyklované materiály pro čalounění, podlahu a koberce doplňují přírodní obnovitelné suroviny. Například výplně dveří jsou částečně vyrobeny z vláken konopí a kenafu, což je druh ibišku. Určitý podíl těchto vláken, které zvyšují pevnost, je použit také na stropě.Bezpečnost

Škoda Scala a Kamiq chrání své cestující mnoha systémy aktivní a pasivní bezpečnosti, které pomáhají zabránit nehodám nebo alespoň zmírnit jejich následky. Oba modely mají karoserii s vysokou torzní tuhostí, která obsahují vysoký podíl vysokopevnostní nebo speciálně tvrzené oceli. To zvyšuje bezpečnost a také přispívá k lepší ovladatelnosti a výjimečné odolnosti. V případě nehody chrání cestující až devět airbagů. Součástí standardní výbavy jsou airbag řidiče a spolujezdce a také hlavové a boční airbagy vpředu. Na přání je k dispozici paket ochrana cestujících, který obsahuje kolenní airbag řidiče, zadní boční airbag a proaktivní ochranu cestujících zepředu, která v případě hrozící kolize automaticky přivře otevřená okna a utáhne přední bezpečnostní pásy.

Škoda Auto nabízí rozsáhlou škálu asistenčních systémů, z nichž některé jsou běžně spojovány spíše s vozy vyšších tříd. Součástí standardní výbavy obou modelů je Front Assist s prediktivní ochranou chodců, asistent udržování jízdního pruhu a rozpoznávání dopravních značek. Standardem jsou zadní parkovací senzory, které v případě hrozící kolize automaticky zastaví vozidlo. Volant s rozpoznáním držení (Hands-on Detect) v pravidelných intervalech kontroluje, zda má řidič ruce na volantu a zda stále ovládá vozidlo. Hlídání mrtvého úhlu (Side Assist) upozorňuje na vozidla blížící se zezadu až do vzdálenosti 70 metrů. Adaptivní tempomat (ACC) a adaptivní vedení v jízdním pruhu jsou pro modely Scala a Kamiq rovněž k dispozici na přání v paketu asistované jízdy 1.5+. Adaptivní vedení v jízdním pruhu rozpoznává také přechodné značení jízdních pruhů, například při stavebních pracích, a v případě potřeby provádí tento asistent aktivní zásahy do řízení, aby pomohl udržet vozidlo v jízdním pruhu.

Simply Clever

Simply Clever prvky usnadňují každodenní používání vozu. Patří mezi ně například deštník ve dveřích řidiče, držák parkovacích lístků na A-sloupku nebo škrabka na led s ukazatelem hloubky dezénu pneumatik ve víčku palivové nádrže. V rámci modernizace modelů Scala a Kamiq byly nově přidány některé Simply Clever prvky, které byly dříve dostupné pro jiné modely Škoda. Například se tak virtuální pedál nyní poprvé objevuje ve voze Škoda v kompaktní třídě. Umožňuje pohybem nohy otevřít volitelné elektricky ovládané páté dveře, což je praktické například v případě, kdy má řidič v ruce nákupní tašky a nemá volné ruce.


.
Škoda 3.8.2023

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar