Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Škoda Octavia - nové bezpečnostní a asistenční systémy

Škoda Auto dále vylepšila vysokou úroveň aktivní a pasivní bezpečnosti. Nové rozpoznání únavy a pozornosti řidiče využívá inovativní algoritmus pro ještě přesnější vyhodnocování chování řidiče. Modernizovaná Octavia nabízí až deset airbagů. K dispozici jsou také další asistenční systémy, které posouvají komfort řidiče na novou úroveň.

V modernizovaném modelu Octavia je předchozí asistent rozpoznání únavy řidiče rozšířen o rozpoznání pozornosti řidiče, které je již nasazeno ve zcela nových modelech Superb a Kodiaq. Nový systém sleduje chování řidiče a vyhodnocuje míru jeho možné únavy.


Zatímco asistent rozpoznání únavy řidiče vyhodnocoval především údaje z elektromechanického posilovače řízení, nová verze přistupuje k informacím z různých řídicích systémů vozidla, včetně udržování jízdního pruhu. Využívá inovativní algoritmus k rozpoznání krátkodobé nepozornosti (rozptýlení) a dlouhodobé nepozornosti (únavy).

Nový systém detekuje odchylky od normálního způsobu řízení při rychlostech nad 65 km/h. Průběžně vyhodnocuje chování řidiče a vyvozuje závěry o jeho způsobilosti pokračovat v jízdě. Pokud systém zjistí, že je řidič unavený, aktivuje ve virtuálním kokpitu akustické a vizuální varování ve třech stupních: doporučující, výstražné a stupňující.


Pohodlné a bezpečné parkování


Nová verze automatického parkování, která je k dispozici pouze s automatickou převodovkou, umí vůz Octavia zcela samostatně zaparkovat do příčných i podélných parkovacích míst, přičemž z podélných dokáže také vyjet. Kromě řízení nyní ovládá také brzdění, rychlost vozu a směr jízdy vpřed nebo vzad. Vůz také automaticky zastaví, pokud systém rozpozná překážku.


Nebude chybět ani funkce uloženého parkovacího manévru, která je dobře známá z vozů vyšších tříd nebo modelu Škoda Enyaq. Ovšem funkce parkování na dálku, která bude dostupná pouze s automatickou převodovkou, nabídne ještě víc. Umožní řidiči ovládat manévry automatického parkování, zatímco uživatel stojí mimo vůz a ovládá ho na dálku pomocí aplikace MyŠkoda. Vůz a chytrý telefon spolu komunikují prostřednictvím Bluetooth, pokud se řidič nachází ve vzdálenosti do čtyř metrů od vozu Octavia. Stačí, když v aplikaci zvolí typ parkovacího manévru a směr, kterým chce z parkovacího místa vyjet. Maximální rychlost během parkovacího manévru je 9,5 km/h.


Vysoká úroveň pasivní bezpečnosti

Škoda Octavia patří k nejbezpečnějším vozům ve své třídě. V roce 2022 úspěšně zopakovala své pětihvězdičkové hodnocení v referenčním testu bezpečnosti vozů organizace Euro NCAP, a to i v nových, přísnějších testovacích podmínkách. Od léta 2022 chrání cestující ve voze v případě nehody až deset airbagů. Součástí standardní výbavy jsou centrální středový airbag mezi řidičem a spolujezdcem a kolenní airbag řidiče, dále airbag řidiče a spolujezdce a také hlavové a boční airbagy vpředu. Ty lze případně doplnit o zadní boční airbagy.Škoda 15.2.2024

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar