Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Škoda Octavia Scout kompletuje modelovou řadu

Čtvrtá generace nejprodávanější řady značky ŠKODA je nyní kompletní díky sportovně laděnému modelu ŠKODA OCTAVIA RS a robustní verzi ŠKODA OCTAVIA SCOUT. Nová ŠKODA OCTAVIA také nabízí nejširší nabídku motorizací v dosavadní historii řad

{*4]

Oba vrcholné modely řady OCTAVIA nabízejí ještě vyšší úroveň bezpečnosti, nové asistenční systémy, vyšší úroveň komfortu a moderní prvky konektivity. Nová ŠKODA OCTAVIA také nabízí nejširší nabídku motorizací v dosavadní historii řad

Robustní model Scout má offroadový vzhled především díky ochraně podvozku ve stříbrné barvě a stříbrným prvkům karoserie. Součástí standardní výbavy jsou Full LED přední světlomety, 18″ kola z lehké slitiny stříbrný střešní nosič a stříbrné kryty vnějších zpětných zrcátek.

Vůz charakterizuje specificky tvarovaný přední a zadní nárazník a spodní díl nárazníku ve stříbrné matné barvě. Černé plastové prvky jako lemy blatníků, prahů a spodních částí dveří zabraňují poškození karoserie. Přední a zadní difuzor mají hliníkový design stejně jako střešní nosič, lišty kolem bočních oken a kryty elektricky nastavitelných, automaticky sklopných a vyhřívaných vnějších zpětných zrcátek s funkcí automatického stmívání.

Je standardně vybavena Full LED předními světlomety. Na předních blatnících jsou speciální plakety s nápisem SCOUT. Pro model OCTAVIA SCOUT je k dispozici jedenáct barev karoserie.
Dynamičtější linie nové generace snižují také odpor vzduchu. OCTAVIA tak díky součiniteli odporu vzduchu cx 0,29 patří k vozům s nejlepší aerodynamikou ve své třídě.


Interiér se specifickými prvky

Osobitý vzhled dodávají interiéru s ergonomickými prvky a lepším ovládáním specifické prvky, jako například dekorační lišta na přístrojové desce s dřevěným dekorem nebo na přání ve stříbrném provedení, sedadla potažená látkou ThermoFluxatd. Potahy sedadel, dvouramenný vyhřívaný multifunkční kožený volant, který je vybaven páčkami řazení pro převodovku DSG, a modulární deska uspořádána v několika úrovních mají kontrastní prošití v hnědém odstínu Tabor.
Pedály mají hliníkový vzhled. Chromové prvky na středové konzoli umocňují celkový dojem z interiéru. Chromové ozdobné lišty na přístrojové desce, výplni dveří a klikách dveří v kombinaci s novými, měkčenými materiály dodávají interiéru na eleganci

Vůz je standardně vybaven 10,25" virtuálním kokpitem, který navíc zobrazuje při nastoupení a vystoupení z vozu speciální animaci s logem SCOUT. Infotainment systémy s 10" displejem jsou postaveny na poslední generaci modulární stavebnice infotainmentu koncernu Volkswagen. Díky zabudované eSIM je vždy online. Infotainment systémy nabízí hlasové ovládání pomocí digitální asistentky Laura, která rozumí také celým větám.

Modely jsou standardně vybaveny novým středovým airbagem mezi předními sedadly, který zajišťuje ještě více bezpečí pro řidiče a spolujezdce. Účelem airbagu je chránit řidiče a spolujezdce v případě dopravní nehody před vzájemným střetem, zejména při nárazu z boku.


K dalším novinkám patří například elektromechanická parkovací brzda s funkcí Auto Hold. Nové ambientní LED osvětlení nepřímo osvětluje přední dveře, přístrojovou desku a prostor pro nohy. Řidič může vybírat z celkem 30 barev. Také je možné nastavit jednu barvu osvětlení pro dekorační lišty v přístrojové desce a předních dveřích a jinou pro prostor pro nohy. Poprvé nabízí vůz také na přání 3zónovou klimatizaci Climatronic a akustická boční skla vpředu, která dále snižují hluk v kabině vozu v rámci Klima paketu. Na přání je nabízen Phone Box, který umožňuje bezdrátové nabíjení mobilního telefonu. Standardně dodávaný bezklíčový systém KESSY lze nyní využít pro všechny čtyři dveře. Součástí standardní výroby jsou také dva USB-C konektory vzadu a USB-C konektor umístěný na stropní konzoli nad vnitřním zpětným zrcátkem.


Premiéru má na přání v rámci Asistované jízdy 2.0 Top dodávaný head-up displej, který promítá důležité informace, jako například aktuální rychlost jízdy, navigační instrukce, rozpoznané dopravní značky nebo aktivované asistenční systémy na čelní sklo. Čelní sklo a volant jsou vyhřívané.

Mnoho inovací je známých ze čtvrté generace, jako např ovládání automatické převodovky DSG systémem shift-by-wire, volba jízdního režimu tedy probíhá elektronicky. Řidič volí jízdní režimy malým přepínačem ve středové konzoli.


Nové asistenční systémy, jako například Antikolizní asistent, Asistent při odbočování, funkce Varování při vystupování z vozu, která bude dostupná od jara 2021, nebo Místní dopravní informace, zajišťují vyšší bezpečnost.


Poprvé také OCTAVIA SCOUT nabízí Matrix-LED přední světlomety, které umožňují mít neustále rozsvícena dálková světla. Součástí standardní výbavy jsou Top LED zadní světla s dynamickými směrovými světly a animovanou funkcí Coming/Leaving Home společně s virtuálním pedálem a elektricky ovládanými dveřmi zavazadlového prostoru.


OCTAVIA SCOUT nabízí mj. Asistent změny jízdního pruhu (Side Assist) je aktivní až do vzdálenosti 70 m a varuje řidiče, pokud se blíží jiná vozidla nebo se již nacházejí v mrtvém úhlu. Díky svému dosahu pomáhá předcházet nehodám také na dálnicích a rychlostních silnicích. Front Assist s prediktivní ochranou chodců a cyklistů zase při jízdě ve městě upozorní řidiče na možnou srážku, nejdříve opticky a akusticky, posléze krátkým přibrzděním. Pokud řidič nereaguje, vůz dokáže zcela zastavit. Systém detekuje vozidla pohybující se stejným směrem, stojící vozidla a chodce či cyklisty, kteří se pohybují před vozem.


Hnací ústrojí a podvozek

Nová generace úspěšného modelu OCTAVIA SCOUT s vlastnostmi offroadového vozu je tradičně nabízena s pohonem všech kol. Premiéru má nejsilnější naftový motor 2,0 TDI o výkonu 147 kW (200 k).


Přehled motorů
Motor2,0 TSI2,0 TDI2,0 TDI
Max. výkon kW(k)140(190)110(150)147(200)
Točivý moment Nm320360400
Převodovka7-DSG7-DSG7-DSG
Pohon4x44x44x4
Rychlost km/h211230
Zrychlení 0-100 km/h8,76,8


– Údaje nejsou k dispozici

V kombinaci s motorem 2,0 TDI o výkonu 147 kW (200 k) dokáže OCTAVIA SCOUT táhnout brzděný přívěs až do hmotnosti 2 000 kg. Objem palivové nádrže vozu ŠKODA OCTAVIA SCOUT činí 55 l, o 10 l více než standardní verze modelu OCTAVIA.

Pohon všech kol využívá novou elektronicky řízenou lamelovou spojku šesté generace. Nová lamelová spojka je téměř o 0,8 kg lehčí než spojka předchozí generace a umožňuje vozu dosahovat velmi nízkou spotřebu paliva. K vysoké účinnosti přispívá použití oleje s nízkou viskozitou, snížené předpětí ložiska a vylepšené vnitřní mazání. Dosavadní řídicí jednotka, která byla umístěna mimo, je z důvodu rychlejších reakcí nově integrována. Software umí rozpoznat na základě jízdy řidiče, zda je aktuálně pohon všech kol zapotřebí. V případě potřeby zcela odpojí elektromotor pohánějící olejové čerpadlo. Pokud je pohon 4×4 zapotřebí, je systém v co nejkratší době opět k dispozici.

Vůz je standardně dodáván s paketem pro špatné cesty včetně ochrany podvozku vpředu a vzadu. Díky světlé výšce zvýšené o 15 mm na 163 mm si skvěle poradí i mimo zpevněné cesty. Je skvělým vozem splňujícím požadavky ve všech situacích. Na přání je k dispozici také adaptivní podvozek DCC. Pokud je vůz vybaven volbou jízdního režimu bez DCC, může si řidič pomocí volby jízdního režimu zvolit pomocí režimů Normal nebo Sport chování systému XDS+. XDS+, které zlepšuje trakci, je funkčním rozšířením elektronické uzávěrky diferenciálu (EDS).

OCTAVIA SCOUT je jediný model řady OCTAVIA s funkcí Off-road, která se zapíná přes obrazovku volby jízdního režimu. Tato funkce přizpůsobuje nastavení systémů jízdní stability pro jízdu v terénu. Změní se tak průběh reakce plynového pedálu, DSG převodovka řadí ve vyšších otáčkách. Obsahuje rovněž asistenta pro jízdu z kopce. Víceprvková zadní náprava zajišťuje komfort a dobré vlastnosti při ovládání.
Škoda 14.12.2020

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar