Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Škoda Fabia - emocionální vzhled a nové proporce (II)

Díky promyšleným prvkům, mezi které patří aerodynamická kola a aktivní žaluzie chladiče umístěné ve spodním otvoru pro přívod vzduchu na předním nárazníku, nabízí nová FABIA nejnižší součinitel odporu vzduchu ve své třídě cx 0,28.

Skulpturální tvary, například na kapotě motoru, dynamické proporce, moderní světla, která využívají LED technologii, a krystalické prvky typické pro vozy ŠKODA – to vše dodává nové generaci emocionální vzhled. Malá designová novinka se nachází na předních dveřích, kde linie karoserie naznačují charakteristický trojúhelníkový tvar české vlajky. Ostře řezané přední světlomety, které standardně využívají LED technologii, dosahují až k masce chladiče. Full LED varianta nabízí intenzivnější potkávací a dálkové světlo a také přisvěcování v zatáčkách a při odbočování. Na přání jsou také nabízena Top LED zadní světla.


U nového vozu ŠKODA FABIA se podařilo snížit hodnotu součinitele odporu vzduchu z cx 0,32 předchozí generace na cx 0,28. FABIA se tak pyšní nejlepší hodnotou ve své třídě. Vývoj aerodynamiky probíhal z velké části pomocí simulací metodou výpočetní dynamiky tekutin (CFD – Computational Fluid Dynamics). Za dobu tří a půl let provedli konstruktéři společnosti ŠKODA AUTO více než 3 000 výpočtů simulací proudění.


Žaluzie chladiče

Důležitým prvkem jsou inovativní žaluzie chladiče umístěné ve spodním otvoru pro přívod chladicího vzduchu na předním nárazníku. ŠKODA FABIA je prvním modelem ve své třídě, který je používá. Pokud systém vyhodnotí, že chlazení není nutné, lamely se samy přivřou, čímž se zlepší aerodynamika. Při konstantní rychlosti 120 km/h díky tomu dochází k úspoře paliva až o 0,2 l/100 km. FABIA tak vypouští až o 5 g méně CO2/km. V případě plně otevřených žaluzií proudí dovnitř maximální množství vzduchu, což umožňuje maximální chlazení, které je využito během krátkých zastávek.


Zhruba třetinu celkového odporu vzduchu způsobuje víření vzduchu na zádi. Nová ŠKODA FABIA má větší spoiler pátých dveří a boční finlety, které zlepšují proudění vzduchu v zadní části. Aerodynamické kryty vnějších zpětných zrcátek snižují odpor vzduchu a směřují jeho proudění směrem k zádi.


Na přídi usměrňují otvory v předním nárazníku, tzv. vzduchové clony Air Curtain, aerodynamicky tok vzduchu kolem vozu a kol. Protože samotná kola vytváří zhruba 25 % odporu vzduchu, nabízí FABIA poprvé kola s aerodynamickými plastovými kryty. Ty jsou kompatibilní s koly Proxima a Procyon. Velkou část podvozku nyní zaplňuje dvanáct krytů místo dosavadních tří, a to zejména v oblasti motorového prostoru a náprav, které jsou pro aerodynamiku důležité.


Snížení hluku

Při vývoji využila ŠKODA AUTO ke snížení hluku větru poprvé také novou metodu aeroakustické simulace. Pomocí výpočtů založených na simulacích metodou výpočetní dynamiky tekutin je možné detekovat vzduchové turbulence, místa, kde se odtrhává vzduch od karoserie, a vibrace na bočních oknech, která způsobují pískání a zvýšený hluk v kabině vozu. Zdroje hluku je tak možné lokalizovat a odstranit, například novým nastavením polohy vnějších zpětných zrcátek.

Nové barvy a kola o průměru až 18"

Nová FABIA nabízí devět barev karoserie, mezi které patří také nové metalické odstíny oranžová Phoenix a šedá Graphite. Odstíny šedá Graphite a černá Magic jsou také použity jako kontrastní barvy pro střechu, kryty vnějších zpětných zrcátek a rámeček masky chladiče. Nabídka kol zahrnuje 15" ocelová kola a devět kol z lehké slitiny o průměru od 15" do 18". Vrcholnou variantou jsou na přání nabízená černá leštěná 18" kola Libra z lehké slitiny.


Škoda 5.5.2021


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar