Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Škoda Fabia Monte Carlo - sportovní bez kompromisů

Nová varianta MONTE CARLO ještě více zvýrazňuje emotivní vzhled čtvrté generace vozu FABIA. Karoserie je delší, plošší a širší a díky tomu působí dynamicky. Tento dojem dále zvyšuje specifický přední a zadní nárazník.

Nový vůz ŠKODA FABIA MONTE CARLO charakterizují sportovní přední a zadní nárazník a černé designové prvky karoserie. Dynamické proporce, Bi-LED přední světlomety a až 18" kola z lehké slitiny dodávají vozu velmi sportovní vzhled.

Četné černé designové prvky dodávají novému vozu sportovnější vzhled. Černě lakovaný je nejen rámeček výrazné masky chladiče a spoiler na specifickém předním nárazníku, ale také kryty vnějších zpětných zrcátek, kryty bočních prahů a difuzor sportovního zadního nárazníku. Součástí standardní výbavy je rovněž černě lakovaná střecha. Sportovní model má zatmavená boční okna a sklo pátých dveří (SunSet).


Bi-LED přední světlomety, mlhové světlomety

Bi-LED přední světlomety, které jsou součástí standardní výbavy, nabízí intenzivnější potkávací a dálkové světlo a také přisvěcování v zatáčkách a při odbočování. Součástí standardní výbavy jsou také mlhové světlomety. Vůz je standardně vybaven černými leštěnými 16" koly z lehké slitiny Proxima s odnímatelnými aerodynamickými plastovými kryty. Na přání jsou k dispozici černá leštěná 17" kola z lehké slitiny Procyon s aerodynamickými kryty a 18" kola Libra.

Díky promyšleným prvkům, mezi které patří aktivní žaluzie chladiče umístěné ve spodním otvoru pro přívod vzduchu na předním nárazníku a kryt, který zakrývá velkou část podvozku, dosahuje FABIA nejnižšího součinitele odporu vzduchu ve své třídě od cx 0,28. Pokud systém vyhodnotí, že chlazení není nutné, lamely se samy přivřou, čímž se zlepší aerodynamika.
Při konstantní rychlosti 120 km/h díky tomu dochází k úspoře paliva až o 0,2 l/100 km. FABIA tak s přivřenými lamelami vypouští na kilometr až o 5 g méně CO2. Pro maximální chlazení nebo během krátkých zastavení systém lamely plně otevře, aby mohlo dovnitř proudit maximální množství vzduchu.


Také interiér na první pohled prozrazuje, že se jedná o lifestylovou variantu se sportovním nádechem. Se sportovními sedadly, tříramenným multifunkčním sportovním volantem, přístrojovou deskou v karbonovém vzhledu a černými a červenými designovými prvky navazuje na tradici modelů MONTE CARLO. Virtuální kokpit, který je k dispozici na přání, nabízí specifický režim zobrazení MONTE CARLO.


Interiér


Interiér, kterému dominuje černá barva, nabízí červené designové prvky, například na potahu standardně dodávaných sportovních sedadel s integrovanými hlavovými opěrkami. Červená je také horizontální dekorační lišta na přístrojové desce, části středové konzole a madla dveří. Obložení stropu a sloupků je vyvedeno v černé barvě. Spodní část přístrojové desky zdobená bílým kontrastním švem a loketní opěrky předních dveří mají sportovní karbonový design, zatímco kryty pedálů mají vzhled nerezové oceli.


Kožené prvky s černým prošíváním

Kůže s černým prošíváním se nachází na madle ruční brzdy a standardně dodávaném tříramenném multifunkční volantu, který má u vozů s automatickou převodovkou DSG také pádla pod volantem. Součástí standardní výbavy je také nové ambientní LED osvětlení, které osvětluje dekorační lištu na přístrojové desce červenou barvou. U vozů vybavených infotainmentem Amundsen lze volit také bílou barvu.


Virtuální kokpit


Poprvé je k dispozici na přání i virtuální kokpit s 10,25" displejem, který lze individuálně nastavit. Nabízí také specifický sportovnější design režimů zobrazení. Virtuální kokpit zobrazuje i loga rádiových stanic, obaly hudebních alb a uložené fotografie volajících. Zobrazovaná mapa navigace se může u křižovatek přiblížit a zobrazit je v samostatném okně. Vyhřívaný volant a vyhřívané čelní sklo, které zaručuje vysokou úroveň bezpečí v zimních měsících, jsou také k dispozici na přání.


Bezpečnost


ŠKODA AUTO u čtvrté generace vozu FABIA využila možnosti, které nabízí modulární platforma MQB A0. Tato platforma umožňuje použití asistenčních systémů, které jsou vyhrazeny spíše automobilům vyšší třídy. Zároveň díky ní vykazuje karoserie vysokou torzní tuhost, čehož bylo dosaženo použitím vysokopevnostní, ultra vysokopevnostní a zatepla tvářené vysokopevnostní oceli.


Automatické parkování

Vůz nabízí díky Travel Assistu automatickou podporu podélného a příčného vedení vozu. Tento na přání dostupný systém lze aktivovat jediným tlačítkem. Travel Assist kombinuje mimo jiné adaptivní tempomat (ACC), který do rychlosti 210 km/h automaticky upravuje rychlost jízdy podle vozidla jedoucího vpředu, a Asistenta jízdy v pruzích (Lane Assist). Tento asistent pomáhá řidiči udržet vůz ve správném jízdním pruhu jemnými zásahy do řízení.

Pomocí funkce Detekce rukou automobil kontroluje, zda má řidič důsledně ruce na volantu. FABIA MONTE CARLO pomůže i díky asistentu Automatické parkování: do rychlosti 40 km/h zobrazí vhodné místo a také zaparkuje do řady podélně i příčně stojících vozidel. Pokud senzory Asistenta pro manévrování (Manoeuvre Assist) zaregistrují při parkování před nebo za vozidlem nebezpečnou překážku, automaticky vozidlo zabrzdí. Vůz také nabízí Rozpoznávání dopravních značek a Front Assist s prediktivní ochranou chodců a cyklistů.


Až devět airbagů

Součástí standardní výbavy jsou airbagy řidiče a spolujezdce, hlavové airbagy a přední boční airbagy. Na přání jsou dále k dispozici kolenní airbag řidiče a zadní boční airbagy. Systémy uchycení ISOFIX a TopTether jsou na sedadle spolujezdce a pro vnější zadní sedadla součástí standardní výbavy. V referenčních testech bezpečnosti vozů nezávislé organizace European New Car Assessment Programme (Euro NCAP) získala ŠKODA FABIA pět hvězdiček. S 78 % maximálního možného počtu bodů tak získala nejvyšší hodnocení ve třídě kompaktních vozů testovaných v roce 2021.


Monte-Carlo je ochranná známka společnosti Monaco Brands.


Moderní úsporné agregáty


Nová FABIA MONTE CARLO nabízí tři motory generace Evo koncernu Volkswagen, které pokrývají výkonové spektrum od 70 kW (95 k) do 110 kW (150 k). Všechny splňují přísnou emisní normu Euro 6d. V kombinaci s 50litrovou nádrží, která je k dispozici na přání, tak činí dojezd u tříválcových motorů více než 900 km v režimu WLTP.

Vůz nabízí ve spojení s čtyřválcovým motorem 1,5 TSI velmi dynamickou jízdu. Vrcholná motorizace modelové řady FABIA má výkon 110 kW (150 k) a v kombinaci se standardně dodávanou sedmistupňovou automatickou převodovkou DSG dosahuje zrychlení z 0 na 100 km/h za 8,0 s. Maximální rychlost činí 225 km/h. Tento motor je také vybaven aktivním řízením válců. Systém tak vypíná v případě malé zátěže automaticky oba prostřední válce a snižuje spotřebu a emise CO2.

FABIA MONTE CARLO nabízí také dva tříválcové motory 1,0 TSI. Verze s výkonem 70 kW (95 k) je vybavena pětistupňovou manuální převodovkou. U motoru 1,0 TSI o výkonu 81 kW (110 k) lze volit mezi šestistupňovou manuální převodovkou a sedmistupňovou automatickou převodovkou DSG. U obou motorů 1,0 TSI s přímým vstřikováním jsou litinové vložky válců nahrazeny plazmovým nanášením povrchové vrstvy válců o celkové tloušťce 150 mikrometrů (0,15 milimetru).

Tento proces snižuje vnitřní tření a optimalizuje tím i spotřebu paliva a emise. Díky lepší distribuci a odvodu tepla ve spalovacím prostoru také optimalizuje tepelné namáhání motoru.


Nízká spotřeba umožňuje dlouhý dojezd

Všechny pohonné jednotky jsou nabízeny standardně se 40litrovou palivovou nádrží. V případě 50litrové nádrže, která je k dispozici na přání, disponuje FABIA MONTE CARLO vybavená tříválcovými motory dojezdem více než 900 km v režimu WLTP. Všechny pohonné jednotky splňují přísnou emisní normu Euro 6d. Na přání je pro všechny verze k dispozici sportovní podvozek, který má světlou výšku sníženou o 15 mm. Díky odlišné charakteristice odpružení poskytuje širší možnosti pro dynamickou jízdu.Škoda 15.2.2022

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2022 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar