Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Škoda Enyaq iV - elektromobil s dojezdem 500 km

Nová ŠKODA ENYAQ iV představuje zásadní krok při realizaci strategie v oblasti elektromobility české značky. Zákazník má na výběr ze tří různých kapacit baterie a pěti výkonových stupňů.

Předseda představenstva společnosti ŠKODA AUTO Bernhard Maier říká: „Představením modelu ENYAQ iV vstupuje společnost ŠKODA AUTO do nové éry. Vůz je skvělým příkladem ofenzívy v oblasti elektromobility. Díky dlouhému dojezdu a krátkým nabíjecím časům nabízí Simply Clever elektromobilitu. ENYAQ iV také povyšuje známé přednosti vozů ŠKODA, mezi které patří velkorysý prostor, nadčasový vzhled a vysoká funkčnost, na novou úroveň. Náš první čistě elektrický vůz na bázi modulární platformy koncernu Volkswagen pro elektromobily vzniká v centru značky ŠKODA, v hlavním výrobním závodě v Mladé Boleslavi. Je to důležitý krok k zajištění budoucnosti výrobního závodu a pracovních míst v mladoboleslavském regionu.“


První vůz ŠKODA na bázi MEB

Nový ENYAQ iV nabízí však novou koncepci pohonu. Díky dojezdu až 500* km v režimu WLTP a krátkým nabíjecím časům zvládá první sériový vůz značky ŠKODA na bázi modulární platformy pro elektromobily (MEB) také dlouhé cesty. Z důvodu nové koncepce pohonu nabízí jiné možnosti uspořádání prostoru, a i přes kompaktní vnější rozměry nabízí ještě více prostoru pro cestující a zavazadla..

Délka prvního elektrického SUV značky ŠKODA činí 4 648 mm, šířka 1 877 mm, výška 1 618 mm a rozvor 2 765 mm. Zavazadlový prostor má objem 585 l. Nízká nákladová hrana tohoto SUV umožňuje snadné nakládání těžkých nebo objemných předmětů.

*jedná se o předběžné hodnotyENYAQ iV bude vyráběn v Mladé Boleslavi


ŠKODA ENYAQ iV je jediným vozem koncernu Volkswagen v Evropě na bázi MEB, který nebude vyráběn v Německu, ale v hlavním výrobním závodě v Mladé Boleslavi na stejných výrobních linkách jako vozy postavené na modulární platformě MQB.

Předprodej vozu bude zahájen již během světové premiéry, která se bude konat v tomto roce. Sériová výroba bude zahájena na konci roku 2020. Uvedení na trh je naplánováno na začátek roku 2021. Edice Founders Edition bude mít speciální výbavu a bude se odlišovat také designem. Tato limitovaná edice 1 895 vozů připomíná založení podniku před 125 lety.


Dvě varianty pohonu, tři různé kapacity baterie

V základní verzi pohání vzadu umístěný motor kola zadní nápravy. ŠKODA tak bude mít po letech opět v nabídce model s pohonem zadních kol. Výkonnější verze mají také druhý elektromotor umístěný vpředu, což zajistí spolehlivý přenos vysokého točivého momentu během jízdy. Nejvýkonnější verze vozu mohou táhnout přívěs o hmotnosti až 1 200 kg.

O ekologickou jízdu se stará celkem pět výkonových stupňů a tři různé kapacity baterie, které v závislosti na zvolené verzi pohání zadní kola nebo všechna kola. Vysoká účinnost baterie, pneumatiky s nízkým valivým odporem (5,9 ‰) a skvělá aerodynamika vozu SUV (cx od 0,27) umožňují dojezd vozu ŠKODA ENYAQ iV až 500* km v režimu WLTP.

Christian Strube, člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO odpovědný za oblast Technického vývoje, říká: „Díky možnostem modulární platformy pro elektromobily jsme schopni nabídnout ideální vůz ENYAQ iV, který bude odpovídat všem požadavkům zákazníků a poskytne různé možnosti využití. Základní verze, která je určena rodinám, nabízí velkorysý prostor a vysokou funkčnost. Vůz je určen také řidičům, kteří často jezdí dlouhé trasy a pro něž je důležitý dlouhý dojezd. Vůz využijí také sportovně založení řidiči, kteří od elektrického SUV vyžadují maximální výkon.“

Základní výkonovou verzí je ŠKODA ENYAQ iV 50. Lithium-iontová baterie má kapacitu 55 kWh, respektive netto kapacitu 52 kWh. Elektromotor umístěný na zadní nápravě má výkon 109 kW. Dojezd činí až 340* km.

Verze ENYAQ iV 60 se systémovým výkonem 132 kW a baterií s kapacitou 62 kWh, resp. netto kapacitou 58 kWh, nabízí dojezd až 390* km.

Nejdelší dojezd až 500* km v režimu WLTP nabízí verze ENYAQ iV 80 o výkonu 150 kW s pohonem zadních kol. Jeho baterie má kapacitu 82 kWh, resp. netto kapacitu 77 kWh.


Stejnou baterii využívá také verze 80X o výkonu 195 kW a verze vRS o výkonu 225 kW. Obě verze mají dva elektromotory a nabízí pohon všech kol. Vrcholný model zrychluje z 0 na 100 km/h za 6,2 s a dosahuje maximální rychlosti 180 km/h. Obě verze s pohonem všech kol nabízí dojezd až 460* km.

*jedná se o předběžné hodnotyRychlonabíjení na 80 % kapacity trvá 40 minut

ŠKODA ENYAQ iV nabízí tři různé možnosti dobíjení. Vůz lze dobít z běžné domácí 230V zásuvky na střídavý proud o výkonu 2,3 kW. Druhou možností je dobíjení přes noc pomocí wallboxu s výkonem až 11 kW, které trvá v závislosti na kapacitě baterie 6 až 8 hodin. Třetí možností dobíjení jsou rychlonabíjecí stanice na stejnosměrný proud s výkonem až 125 kW, kde dobíjení baterie z 10 % na 80 % kapacity trvá v ideálním případě pouze 40 minut*.

*jedná se o předběžné hodnotyTechnickou novinkou je nově zpracovaný interiér, který vyvolává zcela nový pocit prostoru. Vůz také nabízí nejmodernější možnosti konektivity a infotainmentu. Samostatná, centrální obrazovka s úhlopříčkou 13" a head-up displej s rozšířenou realitou, který je nabízen na přání, poskytují řidiči všechny důležité informace, které jsou díky stálému internetovému připojení vždy aktuální.

Díky velkorysému prostoru interiéru, který působí dojmem obývacího pokoje, a zavazadlovému prostoru o objemu 585 l, je vůz ŠKODA ENYAQ iV určen rodinám a lifestylově orientovaným zákazníkům, kteří hledají praktický a ekologický elektrický vůz. Vůz ENYAQ iV nabídne také nový koncept interiéru. Poprvé jsou v sériovém voze použity udržitelné materiály, například olivová kůže. Zákazníci si také mohou dle svých preferencí vybírat z několika designů interiéru.


Řada iV

Elektrifikované vozy ŠKODA iV nabízí praktický dojezd, emocionální vzhled a velký požitek z jízdy. Nabízí pohodlnou, tichou a ekologickou jízdu, ale také výjimečnou dynamiku. Maximální točivý moment elektromotorů je k dispozici ihned po startu, což umožňuje postupné zrychlování vozu bez nutnosti měnit rychlostní stupně. Charakteristickým znakem vozu ŠKODA iV jsou nejmodernější možnosti konektivity, rozsáhlé možnosti připojení k internetu, rozšířené asistenční systémy v kombinaci s výborným poměrem ceny a užitné hodnoty a velkorysým prostorem nového interiéru, který působí dojmem obývacího pokoje.Škoda 7.5.2020

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar