Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Škoda Elroq - Průlom v segmentu kompaktních SUV

Rozšíření portfolia o atraktivní plně elektrický vůz: Elroq, jehož světová premiéra je naplánována na podzim 2024, brzy rozšíří nabídku plně elektrických SUV automobilky Škoda Auto, a to o segment kompaktních SUV, který je objemově největším subsegmentem v Evropě.

Elroq je prvním sériovým modelem značky Škoda, který si osvojuje nový designový jazyk Modern Solid, což podtrhuje jeho strategický význam pro značku Škoda. Důkazem jsou prvky, které se objevují na přídi, jako například maska Tech‑Deck Face a nový nápis na kapotě. Designový jazyk Modern Solid spojuje robustnost, funkčnost a autentičnost a zároveň navozuje pocit síly a ochrany.

Za leskle černou maskou Tech‑Deck Face, která nahrazuje klasickou masku, inženýři ukryli senzory, jako je radar a přední kamera. O něco výše se na výrazně tvarované kapotě nachází nový nápis Škoda. Jedná se tak o první sériový model značky Škoda, který zde nemá umístěné logo.


LED přední světlomety jsou vybaveny tenkými horními světelnými pásy pro obrysová světla a ukazatele směru spolu se světly pro denní svícení. Ve spodní části se nacházejí dva LED moduly pro potkávací a dálková světla, které zajišťují maximální viditelnost za tmy. Přední světlomety jsou k dispozici ve dvou verzích, a i standardně dodávané dělené světlomety využívají výhradně technologii LED. Vrcholné Matrix-LED přední světlomety využívají technologii Matrix s 36 jednotlivými světelnými segmenty. Horní část světlometu má nový tvar denních světel se čtyřmi obdélníkovými otvory. U zadních světel zůstává Škoda věrná zavedeným designovým principům, jako je světelná grafika ve tvaru písmene C a částečně osvětlené krystalické prvky.

Také zadní světla jsou k dispozici ve dvou verzích, přičemž obě využívají 100% LED technologii. Vrcholná varianta nabízí animované ukazatele směru, podsvícené krystalické prvky, animaci při otevírání pátých dveří a novou animační funkci Coming/Leaving Home, kterou sdílí s předními světlomety.


Střecha klesající mírně vzad a aerodynamická kola

Boční profil se vyznačuje dynamickým obloukem, který začíná u A-sloupku a táhne se k mírně se svažující linii střechy, která plynule přechází ve střešní spoiler nad pátými dveřmi. To umožňuje dosáhnout vynikající aerodynamiky a koeficientu odporu vzduchu pouhých 0,26. Vůz je rovněž vybaven aerodynamickými koly a redukcí mezer v kolech, která rozšiřuje obložení podběhů kol a zlepšuje tak proudění vzduchu. V nabídce jsou kola s průměrem od 19" do 21".


Nové designy interiéru

Interiér se vyznačuje jednoduchostí, prostorností a čistými liniemi. Virtuální kokpit s úhlopříčkou 5" přehledně zobrazuje nejdůležitější jízdní údaje. Další informace řidič získává prostřednictvím na přání dodávaného head-up displeje a vizualizací rozšířené reality. Centrální displej infotainment systému má standardně úhlopříčku 13" a zjednodušené menu a ovládací rozhraní. Základní variantou pro toto kompaktní SUV je interiér Studio s převážně tmavě šedými látkami. Například v interiéru Loft je pro výplně dveří, sedadla, palubní desku, středovou loketní opěrku a oblast kolen použito čalounění Recytitan z recyklovaných vláken v barvě tmavá Melange.


Čtyři dostupné varianty pohonu

Zcela nový model Škoda Elroq postavený na modulární platformě pro elektromobily MEB koncernu Volkswagen bude nabízen ve čtyřech variantách pohonu: Elroq 50, 60, 85 a 85x. Tyto modely se liší kapacitou baterie a výkonem, který se pohybuje od 125 kW do 220 kW.


Základní model Elroq 50 s pohonem zadních kol je vybaven baterií s brutto kapacitou 55 kWh a elektromotorem na zadní nápravě, který vyvíjí maximální výkon 125 kW.


Elroq 60 má baterii o kapacitě 63 kWh a elektromotor o výkonu 150 kW. Oba tyto modely dosahují maximální rychlosti 160 km/h.


Modely Elroq 85 a Elroq 85x jsou vybaveny baterií s brutto kapacitou 82 kWh. Elroq 85 s pohonem zadních kol má maximální výkon 210 kW.

Elroq 85x má druhý elektromotor umístěný na přední nápravě, nabízí standardně pohon všech kol a maximální výkon 220 kW. Obě verze, Elroq 85 i Elroq 85x, dosahují maximální rychlosti 180 km/h a mají elektrický dojezd až 560 km.

Rychlonabíjení stejnosměrným proudem s výkonem až 175 kW

Všechny varianty podporují rychlonabíjení stejnosměrným proudem, pouze nabízejí jiný maximální nabíjecí výkon. Modely Elroq 85 a Elroq 85x nabízejí DC nabíjení výkonem až 175 kW. Akumulátory všech čtyř verzí pohonu lze nabít z 10 % na 80 % kapacity již za 28 minut.

V AC nabíjecích stanicích se všechny modely Elroq nabíjejí rychlostí až 11 kW, přičemž plné nabití trvá přibližně 5,5 až 8 hodin v závislosti na dané variantě. Škoda Elroq podporuje funkci automatického a manuálního předehřevu baterie. Funkce předehřevu připravuje baterii na nabíjení stejnosměrným proudem při nízkých okolních teplotách a optimalizuje tak rychlost nabíjení. Proces lze aktivovat ručně stisknutím tlačítka na centrálním displeji infotainmentu, nebo automaticky cestou k nabíjecí stanici na základě údajů z navigace a teploty baterie.


Velkorysý prostor a prvky Simply Clever

Navzdory svým kompaktním rozměrům nabízí Škoda Elroq velkorysý prostor pro zavazadla cestujících. Zavazadlový prostor o objemu 470 litrů lze sklopením zadních sedadel zvětšit až na 1580 litrů. V interiéru je také k dispozici řada odkládacích prostor o celkovém objemu 48 l, včetně několika chytrých přihrádek. V kompaktním SUV mají také premiéru zcela nové prvky Simply Clever. Patří k nim praktická, na přání dodávaná síť pro uložení nabíjecího kabelu pod víkem zavazadlového prostoru. Samotné víko zavazadlového prostoru je nastavitelné, což umožňuje chytré a flexibilní využití zavazadlového prostoru. Škoda Elroq nabízí také dva další úložné prostory po stranách zavazadlového prostoru.


Bezpečnost a pohodlí

Mezi asistenční systémy patří asistovaná jízda, která ve své nejnovější verzi výrazně rozšířila využití online dat z jiných vozidel. Automatické parkování nabízí uložený parkovací manévr na dálku. Uložený parkovací manévr umožňuje řidiči „naučit" Elroq zapamatovat si příjezdy dlouhé až 50 metrů k celkem pěti různým parkovacím místům. Elroq je poté schopen přijet na dané místo a automaticky zaparkovat. Pro vysokou úroveň pasivní bezpečnosti je zcela nová Škoda Elroq vybavena až devíti airbagy. Součástí standardní výbavy jsou airbagy řidiče a spolujezdce, hlavové airbagy, boční airbagy vpředu a centrální airbag mezi předními sedadly. Boční airbagy vzadu jsou k dispozici na přání.

Aplikace MyŠkoda

Majitelé mohou řadu funkcí vozu pohodlně ovládat prostřednictvím aplikace MyŠkoda ve svém chytrém telefonu, která spojuje řadu možností a služeb v jedné aplikaci. Aplikace nabízí novou uživatelsky přívětivou a přehlednou grafiku a nově umožňuje přístup k funkci PowerPass pro kontrolu a správu nabíjecích procesů na veřejných nabíjecích stanicích. Aplikaci MyŠkoda lze rovněž použít k ovládání nabíjecích procesů v domácím wallboxu a k dálkové aktivaci klimatizace vozu. Mezi další specifické služby pro elektromobily patří možnost integrace nabíjecích zastávek do naplánované trasy v navigaci. Pomocí aplikace MyŠkoda lze elektrický model Škoda Elroq také dálkově zamykat a odemykat.


Wallboxy Škoda Charger

Wallbox Škoda Charger je nezbytnou součástí ekosystému Škoda pro domácí nabíjení. Škoda Charger Connect s výkonem až 11 kW nabízí díky novému režimu nabíjení optimalizovanému pro solární energii ekologické řešení pro domácí nabíjení. Tento model rovněž podporuje nabíjení s dynamickým tarifem a nabíjení za spotovou cenu, čímž optimalizuje náklady. Verze Connect také umožňuje připojení LAN a Wi-Fi, což uživatelům umožňuje ovládat proces nabíjení na dálku pomocí aplikace MyŠkoda. Nejvyšší verze Pro je vybavena připojením LTE s předplacenou kartou eSIM. Wallbox Škoda Charger navíc nabízí funkci Plug & Charge spolu se čtečkou RFID, která usnadňuje identifikaci uživatelů na společných rezidenčních parkovištích.


Škoda Auto 3.7.2024

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar