Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Škoda Citigo - evropská prezentace v Praze

Tento týden můžete v ulicích hlavního města a v přilehlém okolí potkávat flotilu různě barevných zmodernizovaných modelů Škoda Citigo s novináři z mnoha evropských zemí za volantem.

Také my jsme si nové Citigo vyzkoušeli a byť je vybavené osvědčenou technikou a designově se změnila hlavně příď, tak je krok dopředu rozhodně znát.

S délkou 3 597 mm, šířkou 1 645 mm a výškou 1 478 mm (pětidveřová verze) patří Citigo k nejkompaktnějším a nejprostornějším vozům ve svém segmentu. Na výběr jsou tři stupně: Active, Ambition a Style a speciální model MONTE CARLO a akční model FRESH.

Ke kompletně přepracované přídi patří nová kapota motoru, upravený nárazník, pozměněné mlhovky a nová maska chladiče s typickým designem značky. Přední světlomety jsou vybaveny LED světly pro denní svícení (součástí od Ambition). Mlhové světlomety jsou nabízeny s funkcí Corner (na přání Style, MONTE CARLO a FRESH). O zvýšený komfort se navíc stará systém City Safe Drive se světelným a dešťovým senzorem a Light Assist s funkcí Coming Home a Leaving Home (na přání Style, MONTE CARLO a CITIGO FRESH).

Pro záď jsou charakteristické zatmavené zadní svítilny nabízené od Ambition. Ve stupni Style lze mít na přání střechu vozu a kryty vnějších zrcátek nalakovány bíle nebo černě (není k dispozici pro barvy vnějšího laku žlutá Sunflower a modrá Sapphire).

V nabídce jsou 14“ až 16“ kola. Nově jsou nabízena 15“ z lehké slitiny „Conan“ s leštěným povrchem ve stříbrném či antracitovém provedení (na přání Style). Osm paprsků připomíná svým tvarem turbínu. Ve výbavovém stupni Style jsou nově na přání nabízena 16“ kola z lehké slitiny „Scorpius“ v leskle černé barvě. V barvách karoserie je metalický odstín zelená Spring nahrazen zářivým nemetalickým odstínem zelená Kiwi.

Velkorysý interiér nabízí šířku ve výšce loktů vpředu 1 369 mm (pětidveřová varianta) a zavazadlový prostor o objemu 251 l, který sklopením opěradel zadních sedadel narůstá u třídveřové varianty na 951 l a u pětidveřové varianty na 959 l. Dlouhý rozvor 2 420 mm vytváří dostatek místa vzadu, což poskytuje prostor pro cestování čtyřem osobám. Funkce Easy Entry u třídveřové varianty (standardně dodávaná od výbavového stupně Ambition) usnadňuje nastupování na zadní sedadla.

Prostor pro hlavu cestujících nad zadními sedadáky činí velkorysých 947 mm, nad předními 993 mm. Také vnitřní šířka ve výšce loktů vzadu 1 389 mm u třídveřové varianty (1 388 mm u pětidveřové varianty) je, s ohledem na vnější rozměry automobilu, velkorysá.

Přístrojová deska je přehledná. Sdružený panel přístrojů s tachometrem, otáčkoměrem a ukazatelem stavu paliva má nový design a je k dostání ve dvou různých verzích. Všechny modely mají tříramenný volant, na přání také multifunkční kožený volant. S ním lze ovládat telefon a rádio, aniž by bylo nutné pustit volant z rukou. Na přání dodávaná, automatická, elektronicky regulovaná klimatizace Climatronic.

Nová generace hudebních systémů Blues a Swing nabízí mnoho možností propojení – od aux-in konektoru, přes slot na SD karty, až po USB konektor. Na přání je k dispozici příjem digitálního rozhlasového vysílání DAB. Hudební systém Swing nabízí barevný displej, šest reproduktorů a Bluetooth připojení. S ním je možné propojit infotainment systém Swing s chytrým telefonem. Aplikace Move & Fun, běžící na chytrých telefonech v operačních systémech iOS a Android, slouží k navigaci, zobrazení jízdních dat, telefonování pomocí handsfree, poslechu reprodukované hudby a rádia, a poskytuje tipy pro úspornou jízdu.

Asistenční systémy a bezpečnostní výbava
Funkce nouzového brzdění systému City Safe Drive pomáhá zabraňovat kolizím v městském provozu. Asistent se aktivuje automaticky při rychlostech od 5 do 30 km/h. Laserový senzor v horní části čelního skla skenuje oblast deseti metrů před vozidlem. Pokud hrozí kolize a řidič nereaguje, aktivuje se nejprve brzdová soustava a zvýší se citlivost hydraulického brzdového asistenta. V případě potřeby iniciuje systém brzdění až do úplného zastavení. Pokud řidič nezabrzdí dostatečně silně, zvýší systém automaticky brzdný tlak.

Součástí standardní výbavy jsou čtyři airbagy, elektronická kontrola stability ESC, systém ASR, elektronická uzávěrka diferenciálu, elektromechanický posilovač řízení, tříbodové bezpečnostní pásy na všech čtyřech sedadlech (vpředu s předpínači pásů), příprava Isofix na vnějších zadních sedadlech (včetně upevnění TopTether), automatická aktivace varovných světel během nouzového brzdění, asistent při rozjezdu do kopce a také kontrola tlaku v pneumatikách.

Tříválcové motory
ŠKODA CITIGO může být vybavena jedním ze dvou moderních tříválců s objemem 999 cm3, plus upravený na zemní plyn. Agregáty pohánějí přední kola, jsou uložené vpředu napříč, mají výkon 44 kW (60 k), 50 kW (68 k, pohon na zemní plyn nebo benzin) a 55 kW (75 k). Navzdory malému objemu se litrový motor vyznačuje ve všech výkonových verzích vysokým točivým momentem, nízkou hladinou hluku a vysokou účinností.
Typ1.4 MPI/441.5 MPI/55
Objem cm³999999
Výkon kW(k)/min44(60)/500055(75)/6200
Toč.moment Nm/min95/300095/3000
Rychlost km/h162173
Zrychlení 0-100 km/h (s)14,4 s13,5 s
Spotřeba l/100 km5,5/3,8/4,45,4/3,8/4,4
Pohon na zemní plyn: G-TEC

Vůz ŠKODA CITIGO 1,0 G-TEC s pohonem na zemní plyn disponuje ve standardní výbavě automatickým systémem Start-Stop a rekuperací brzdné energie. Velmi ekologickou verzi s pohonem na zemní plyn je možné objednávat ve výbavových stupních Active, Ambition a Style a také s akčním modelem ŠKODA CITIGO FRESH.

Ve variantě s pohonem na zemní plyn pracuje již zmíněný litrový tříválcový agregát, speciálně upravený pro provoz na zemní plyn a benzin. Výkon činí 50 kW (68 k). Model ŠKODA CITIGO G-TEC si vystačí s pouhými 4,5 kg/100 km zemního plynu.


Převodovka, řízení, odlehčená konstrukce


Krátké převisy, velký rozvor náprav a tuhá struktura karoserie společně vytvářejí solidní základ pro pečlivé vyladění podvozku a tím také dobrou jízdní dynamiku.
Ve všech výbavových stupních se používá elektromechanický posilovač řízení s elektromotorem na sloupku řízení. Posilovač řízení je v činnosti pouze tehdy, je-li jeho účinek potřeba.

Vůz nabízí pětistupňovou manuální převodovku nebo pětistupňovou automatizovanou převodovku. Při jejím vývoji se pozornost soustředila na konstrukci s optimalizovanou hmotností a minimálními prostorovými nároky. Manuální převodovka váží pouhých 27 kg. Automatizovaná verze převodovky patří s necelými 30 kg také k nejlehčím automatickým převodovkám, které kdy byly vyrobeny. Automatizovaná převodovka snižuje spotřebu benzinu ve srovnání s manuální převodovkou až o 0,1 l/100 km.Simply Clever


Také nejmenší zástupce má řešení, která zpříjemňují pobyt ve voze. Například deštník pod sedadlem spolujezdce, držák výstražné vesty pod sedadlem řidiče, výklopný držák tašky na odkládací schránce před spolujezdcem, odkládací kapsy na vnitřních stranách opěradel předních sedadel, držák na multimediální přístroje ve středové konzoli, držák parkovacího lístku na čelním skle a sluneční clony, držák nápojů mezi předními sedadly, držák na lahve o objemu 1,5 l v odkládací schránce předních dveří, variabilní dvojitá podlaha v zavazadlovém prostoru, síťový program a háčky na uchycení zavazdel v zavazadlovém prostoru, sklopné opěradlo sedadla spolujezdce (pětidveřové provedení), odkládací schránky vedle zadních sedadel (třídveřové provedení), přenosný koš na odpadky


ŠKODA CITIGO MONTE CARLO


Mezi charakteristické prvky patří sportovní podvozek snížený o 15 mm, přední a zadní spoiler. Při čelním pohledu zaujme upravený přední spoiler. Rámeček masky chladiče a kryty vnějších zrcátek jsou v černé barvě. Zadní boční okna a sklo pátých dveří jsou zatmavená (SunSet). Také interiér budí pozornost díky potahům sedadel v barevném provedení s červenými prvky. Vůz je nabízen v třídveřovém či pětidveřovém provedení, vychází z výbavového stupně Ambition. Podběhy kol dobře vyplňují černá 15“ kola z lehké slitiny „Crux“ s pneumatikami o rozměrech 185/55.


ŠKODA CITIGO FRESH


Atraktivní sadu standardní výbavy s příznivou cenou přiváží akční model FRESH. Ke standardní výbavě patří proti výchozímu výbavovému stupni Style mj. zatmavené sdružené zadní svítilny, přední mlhové světlomety, barevné prvky v interiéru, elektricky ovládaná a vyhřívaná vnější zrcátka, tříramenný multifunkční kožený volant, čtrnáctipalcová kola z lehké slitiny „Apus“, kožené madlo ruční brzdy, kožená hlavice řadicí páky, zadní parkovací senzory a vyhřívání předních sedadel.27.6.2016

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar